• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudzki Most

  Przeczytaj także...
  Głaz narzutowy, eratyk, narzutniak (z łac. errare – błądzić) – fragment skały litej, przyniesiony przez lądolód.Rezerwat przyrody Bagna nad Stążką – rezerwat częściowy torfowiskowy na terenie Borów Tucholskich w województwie kujawsko-pomorskim powołany w 1999 r. w celu trwałego zabezpieczenia i zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych torfowisk wraz z lasami położonymi w rozlewiskach rzeki Stążki, z typowo wykształconymi zespołami roślinnymi torfowisk niskich, przejściowych i wysokich oraz z unikatową florą gatunków reliktowych, chronionych, rzadkich i bardzo rzadkich w skali regionu kraju.
  Droga wojewódzka nr 240 (DW240) - droga wojewódzka o długości 78 km łącząca Świecie z Tucholą i Chojnicami. Przebiega przez województwa pomorskie (powiat chojnicki) i kujawsko-pomorskie (powiaty tucholski i świecki).

  Rudzki Most (niem. Rudabrück) – część miasta i południowo-wschodnie osiedle Tucholi.

  Włączone do miasta w 1955 r., położone nad zachodnim brzegiem Brdy na skraju Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

  Punkt etapowy kajakowych spływów rzeką Brdą (kemping). W nurcie Brdy nieopodal mostu na drodze wojewódzkiej nr 240 znajduje się pomnik przyrody – głaz narzutowy zwany Kamieniem Jagiełły (obwód około 8m, wysokość 2,5m).

  Na terenie Rudzkiego Mostu znajduje się rzymskokatolicka Parafia Opatrzności Bożej.

  Parafia Opatrzności Bożej – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Tucholi. Parafia należy do diecezji pelplińskiej i dekanatu Tuchola.Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy – częściowy rezerwat krajobrazowy o powierzchni 1681,50 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie tucholskim, gminach: Tuchola, Gostycyn i Cekcyn.

  W dniach 24, 27 i 30 października oraz 2, 6 i 10 listopada 1939 roku Niemcy dokonywali w okolicznych lasach masowych rozstrzeliwań miejscowych Polaków, głównie inteligencji. W miejscu zbiorowych mogił pomordowanych znajduje się dziś pomnik. W listopadzie 1946 roku z sześciu mogił ekshumowano kości 227 ofiar (34 niezidentyfikowane) i pochowano w Tucholi, gdzie następnie zbudowano mauzoleum.

  Spływ – forma rekreacji uprawiana na kajakach, kanadyjkach, tratwach i żaglówkach, polegająca na przemieszczaniu się po jakimś akwenie, najczęściej zgodnie z kierunkiem prądu. Lato jest najlepszym okresem na tego rodzaju turystykę.Tuchola (kaszb. Tëchòlô, Tuchòlô, niem. Tuchel) - miasto w woj. kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu tucholskiego i gminy miejsko-wiejskiej Tuchola.

  W 1943 okupanci niemieccy wprowadzili dla miejscowości nazwę hitlerowską Raudenbrück.

  Obecny most drogowy na Brdzie powstał w 1958 roku, w miejscu wcześniejszego mostu drewnianego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rezerwat przyrody Bagna nad Stążką
 • Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy
 • Rudzki Młyn
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. Dudek Krzysztof. Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Tom II: Brda i Kanał Bydgoski; Oddział Pomorsko-Kujawski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Grudziądz-Bydgoszcz, 2012

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rudzki Most - miejsce śmierci
 • Parafia w Rudzkim Moście
 • Okupacja niemiecka ziem polskich 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).Tucholski Park Krajobrazowy (kaszb Tëchòlsczi Park Krajòbrazny) - powierzchnia tego utworzonego w 1985 r. parku wynosi 36 983 ha, oś hydrograficzną parku stanowi rzeka Brda z licznymi przełomami i meandrami na otaczającym ją sandrze tzw. sandrze Brdy dominują bory sosnowe. Od roku 2010 znajduje się w strefie buforowej Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kemping – obiekt turystyczny położony na większym terenie, ogrodzony i strzeżony, na którym goście zatrzymują się na pobyt w namiotach, samochodach kempingowych i przyczepach kempingowych, ale mogą także korzystać z pawilonów, domków turystycznych lub innych obiektów stałych. Kempingi umożliwiają przyrządzanie posiłków i parkowanie samochodów.
  Rudzki Młyn (niem. Rudamühl) – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn.
  Zbrodnia w Rudzkim Moście – masowe mordy dokonywane przez Niemców jesienią 1939 r. na uroczysku Rudzki Most w okolicach Tucholi. Z rąk bojówek paramilitarnego Selbstschutzu zginęło tam prawdopodobnie około 560 osób – przede wszystkim Polaków z powiatów sępoleńskiego i tucholskiego. Większość ofiar zamordowano podczas sześciu zbiorowych egzekucji przeprowadzonych w okresie od 24 października do 10 listopada 1939 r.
  Brda – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wisły, największy w jej dolnym biegu. Dolny fragment Brdy jest fragmentem drogi wodnej Wisła-Odra, międzynarodowej drogi wodnej E70 oraz Bydgoskiego Węzła Wodnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.7 sek.