• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudy Demotte

  Przeczytaj także...
  Université Libre de Bruxelles (ULB) – francuskojęzyczny uniwersytet znajdujący się w Brukseli w Belgii, założony w 1834 roku. Liczy około 20 000 studentów.Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, działająca na terenie Walonii. Przewodniczy jej Elio Di Rupo, były waloński premier, a od 2011 premier na szczeblu federalnym.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Rudy W.G. Demotte (ur. 3 czerwca 1963 w Ronse) – belgijski i waloński polityk, były minister na szczeblu krajowym, w latach 2007–2014 premier Walonii, od 2008 do 2019 minister-prezydent wspólnoty francuskiej Belgii.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył w 1986 studia w zakresie nauk politycznych i stosunków międzynarodowych na Université Libre de Bruxelles. Rok wcześniej został sekretarzem krajowym Młodych Socjalistów (młodzieżówki Partii Socjalistycznej), w latach 1986–1992 przewodniczył tej organizacji. Od 1988 do 1990 był członkiem gabinetu politycznego Philippe'a Busquina, ministra spraw społecznych.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.

  W 1994 wszedł w skład rady miejskiej Flobecq, w 2000 objął urząd burmistrza tej miejscowości. W 1995 po raz pierwszy został wybrany do Izby Reprezentantów z ramienia walońskich socjalistów. Reelekcję uzyskiwał w 1999 i 2003.

  W 1999 Guy Verhofstadt powołał go na stanowisko ministra spraw gospodarczych i badań naukowych. Trzy lata później Rudy Demotte przeszedł do administracji wspólnoty francuskiej, w regionalnym gabinecie został ministrem budżetu, kultury i sportu. W 2003 powrócił jednak do rządu federalnego jako minister spraw społecznych i zdrowia.

  Flobecq (pikardyjski Flôbek, niderl. Vloesberg) – miasto i gmina w Belgii, w Regionie Walońskim, we Francuskiej Wspólnocie Belgii, w prowincji Hainaut, w dystrykcie Ath. Według Dyrekcji Generalnej Instytucji i Ludności, 1 stycznia 2017 roku gmina liczyła 3420 mieszkańców. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Wybierany również do Parlamentu Walońskiego (w tym w 2019). 19 lipca 2007 powołano go na stanowisko ministra-prezydenta (premiera) Regionu Walońskiego, na którym zastąpił Elia Di Rupo. Urząd ten sprawował do 22 lipca 2014. 20 marca 2008 dodatkowo przejął funkcję ministra-prezydenta wspólnoty francuskiej w miejsce Marie Areny. Urząd ten sprawował do września 2019.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

  Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Leopolda.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Curriculum vitae na stronie prywatnej (fr.)
 • Curriculum vitae na stronie Rządu Regionu Walońskiego (fr.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Elio Di Rupo (ur. 18 lipca 1951 w Morlanwelz) – belgijski i waloński polityk, wieloletni przewodniczący frankofońskiej Partii Socjalistycznej (Parti Socialiste). Były premier Walonii i były wicepremier Belgii. Premier Belgii od 6 grudnia 2011.
  Warto wiedzieć że... beta

  Philippe Busquin (ur. 6 stycznia 1941 w Feluy) – belgijski i waloński polityk, fizyk, minister w kilku rządach, w latach 1992–1999 przewodniczący Partii Socjalistycznej, od 1999 do 2004 członek Komisji Europejskiej.
  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.
  Francuska Wspólnota Belgii (fr. Communauté française de Belgique, niderl. Franse Gemeenschap van België) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii, obejmująca większą część Walonii (z wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniejszość niemiecką) oraz Region Stołeczny Brukseli. Działa na polu kultury, oświaty, nauki i współpracy międzynarodowej.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Marie Arena (ur. 17 grudnia 1966 w Mons) – belgijska i walońska polityk, w latach 2004–2008 minister-prezydent wspólnoty francuskiej, od 2008 do 2009 minister na szczeblu krajowym.
  Ronse (franc. Renaix) – miasto i gmina w północno-zachodniej Belgii (prowincja Flandria Wschodnia). Liczy ok. 24 tys. mieszkańców (2007).
  Order Leopolda (fr. Ordre de Léopold, nl. Leopoldsorde) – najwyższy i najstarszy order Królestwa Belgii, nazwany tak na cześć króla Leopolda I.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.