• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudolph Frommer

  Przeczytaj także...
  Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.
  Peszt (węg. Pest, słow. Pešť, serb. Pešta / Пешта) – wschodnia, głównie mieszkalna, część Budapesztu, stanowiąca około 2/3 terytorium całego miasta.
  Rudolf Frommer

  Rudolf Frommer (ur. 4 sierpnia 1868 w Peszcie, zm. 1 września 1936 w Budapeszcie) – węgierski inżynier, konstruktor broni strzeleckiej.

  Po ukończeniu studiów wyższych na politechnice w 1896 Rudolf Frommer zatrudnił się w budapeszteńskiej fabryce Fémárú Fegyver és Gépgyar (FÉG), produkującej broń strzelecką. Pracował w biurze konstrukcyjnym tych zakładów, zajmując się konstruowaniem pistoletów samopowtarzalnych i karabinów maszynowych.

  Broń strzelecka jest to broń palna przystosowana do amunicji strzeleckiej, której kaliber nie przekracza na ogół (z wyjątkiem wyspecjalizowanych środków np. granatników, rusznic przeciwpancernych) 20 mm. Do broni strzeleckiej zaliczamy także granaty ręczne.Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

  W 1901 został opatentowany pierwszy pistolet Frommera, ale z powodu zbyt skomplikowanej budowy nigdy nie uruchomiono jego produkcji. Pistolet Frommer M1901 działał na zasadzie długiego odrzutu lufy, stosowanej przez tego konstruktora we wszystkich zaprojektowanych wzorach broni. W następnych latach powstały kolejne prototypowe konstrukcje pistoletów Frommera: M1903, M1906 i wreszcie produkowany seryjnie M1910. W 1906 Frommer został szefem biura konstrukcyjnego zakładów FÉG. W tym czasie współpracował z austriackimi konstruktorami Karlem Krnką i Georgiem Rothem. Około 1910 powstał wstępny projekt ręcznego karabinu maszynowego Frommera. Projekt ten stał się podstawą do skonstruowania we Francji rkm-u Chauchat. W 1912 Frommer opatentował dwa nowe pistolety: Stop i Baby, których produkcję rozpoczęto w 1914.

  III Republika Francuska (fr. Troisième République) – proklamowana 4 września 1870 r., trwała 70 lat, do klęski Francji, zawarcia separatystycznego zawieszenia broni z III Rzeszą i udzielenia przez francuskie Zgromadzenie Narodowe 10 lipca 1940 r. z pominięciem Prezydenta Republiki Alberta Lebrun nadzwyczajnych pełnomocnictw premierowi – marszałkowi Pétainowi, który na ich podstawie ogłosił się „głową państwa francuskiego” (fr. L’État Français). Na tej zasadzie sukcesorem III Republiki była Francja Vichy. Ręczny karabin maszynowy (rkm) – broń strzelecka indywidualna, karabin maszynowy strzelający amunicją karabinową lub pośrednią (karabinek maszynowy) z podstawy dwunożnej. Najlżejszy rodzaj zespołowej broni maszynowej, stanowi główną broń drużyny piechoty. Zasadniczym rodzajem ognia jest ogień krótkimi (3-6 strzałów) seriami. Zasilanie magazynkowe lub taśmowe. W celu zwiększenia szybkostrzelności praktycznej, ręczne karabiny maszynowe wyposaża się w lufy ciężkie, często szybkowymienne.

  Rudolf Frommer odszedł z zakładów FÉG w 1935 po 39 latach pracy. W tym czasie uzyskał ponad 100 patentów.


  Warto wiedzieć że... beta

  Karabin maszynowy (km, kaem) - samoczynna, zespołowa broń palna strzelająca amunicją karabinową o kalibrze do 20 mm. Karabiny maszynowe bardzo często są zasilane taśmą nabojową, gdzie umieszczona jest amunicja.
  Frommer Baby – węgierski, kieszonkowy pistolet samopowtarzalny. Baby został opatentowany w 1912 roku przez Rudolpha Frommera. Jego produkcję uruchomiono dwa lata później w 1914 roku.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.