• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudolf Redlinghofer

  Przeczytaj także...
  Obdżektor to określenie (pochodzące od ang. słów: conscientious objector) osoby, odmawiającej odbycia obowiązkowej służby wojskowej z powodów religijnych, moralnych lub etycznych.Więzienie Plötzensee (niem. Strafgefängnis Plötzensee) było instytucją pruską zbudowaną w latach 1869-79 w pobliżu jeziora Plötzensee, w sąsiedztwie gminy Charlottenburg. W okresie rządów Adolfa Hitlera w latach 1933-45 w Plötzensee stracono ponad 2500 osób. Wśród nich znajdowali się członkowie Czerwonej Orkiestry (Rote Kapelle), członkowie tzw. Kręgu z Krzyżowej (oskarżeni o zamach na życie Hitlera z 20 lipca 1944 w Wilczym Szańcu), uczestnicy czechosłowackiego ruchu oporu i różne inne osoby uznane przez Trybunał Ludowy za wrogów państwa.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Stolperstein Rudolfa Redlinghofera

  Rudolf Redlinghofer (ur. 31 października 1900 w Wiedniu, zm. 11 stycznia 1940 w Berlinie) – austriacka ofiara narodowego socjalizmu z Krems w Dolnej Austrii. Jako Świadek Jehowy, ze względu na sumienie, odmówił pełnienia służby wojskowej. Został stracony przez ścięcie na gilotynie. Wyrok wykonano 11 stycznia 1940 roku w berlińskim więzieniu Plötzensee. 58 lat po egzekucji został zrehabilitowany przez Republikę Austrii.

  Gilotyna – przyrząd służący do wykonywania kary śmierci poprzez ścięcie głowy za pomocą dużego, ciężkiego (ok. 40 kg) noża o skośnym ostrzu, który opada pionowo pod wpływem grawitacji na szyję skazańca, unieruchomionego w ramie gilotyny.Stolperstein (niem. kamień, o który się potykamy, po polsku – kamienie pamięci) – określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki jaki ją spotkał. Stolpersteine są montowane w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania upamiętnionej ofiary nazizmu. W ten sposób upamiętniono męczeńską śmierć nie tylko Żydów, ale i Afrykanów, Romów, ludzi niepełnosprawnych, świadków Jehowy, homoseksualistów i członków Partii Komunistycznej. Pomniki tego typu zaczął tworzyć w latach 90. niemiecki artysta Gunter Demnig, który nadał im również nazwę.

  Życiorys[]

  Redlinghofer Rudolf na początku lat 30. XX w. został Świadkiem Jehowy. Mieszkał ze swoją żoną Agnes w Krems. Pracował w kamieniołomie w pobliżu Meidling. Wkrótce po ślubie, 3 listopada 1937, urodziła się im córka Regina. 25 lipca 1939 Rudolf odmówił szkolenia wojskowego, później nie przyjął wezwania do stawienia się w jednostce wojskowej. 18 sierpnia 1939 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu w St. Pölten. Tam bezskutecznie próbowano złamać jego opór. 13 listopada 1939 dochodzenie przeniesiono do więzienia w Berlinie Alt-Moabit. Proces sądowy odbył się przed Najwyższym Trybunałem Wojennym w dniu 9 grudnia 1939 bez udziału obrońcy. Wyrokiem sądu (pod którym podpisali się Schmauser v. Göldel, Schroth, Büscher, Block) odebrano mu prawa obywatelskie i skazano na śmierć. 21 grudnia 1939 wyrok potwierdził prezes Sądu Wojskowego Rzeszy. Skazanego osadzono w więzieniu Berlin-Plötzensee i 11 stycznia 1940 r. zgilotynowano. Jego żona Agnes i dwie córki znalazły się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Agnes Redlinghofer starała się dorobić jako gospodyni. Później wraz z córkami przeniosła się na Heinemannstrasse 5, gdzie mieszkała do śmierci.

  Sumienie – w niektórych religiach i nurtach etycznych wewnętrzne odczucie pozwalające rozróżniać dobro i zło, a także oceniać postępowanie własne i innych ludzi. Jest to zdolność pozwalająca człowiekowi ujmować swoje czyny pod kątem moralnym i odpowiednio je oceniać. Czynnikiem decydującym w przestrzeganiu tych norm jest poczucie winy, które występuje w momencie uświadomienia sobie rozbieżności między własnym postępowaniem a przyjętymi normami. Sumienie kieruje się moralnymi kryteriami oceny, zależnymi od otoczenia społecznego i wychowania człowieka.Świadkowie Jehowy w Austrii – wspólnota 20 934 aktywnych Świadków Jehowy w Austrii, należących do 293 zborów (stan w 2012 roku). W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 34 076 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje obecnie Biuro Oddziału w Niemczech. Sala Zgromadzeń znajduje się Sankt Pölten. Są piątą pod względem liczby członków wspólnotą religijną w Austrii.

  Rehabilitacja[]

  14 października 1998 sąd w Wiedniu wydał orzeczenie w sprawie byłych hitlerowskich wyroków sądowych, w którym zrehabilitował również Redlinghofera. 23 czerwca 2009 w Krems nad Dunajem, na ulicy Spitalgasse 3 – w miejscu jego ostatniego miejsca zamieszkania – odsłonięto pamiątkową tablicę z jego imieniem. Ponieważ dom w którym mieszkał został wyburzony – tablicę umieszczono na chodniku jako Stolperstein.

  Fioletowy trójkąt (niem. Lila Winkel) – jeden z symboli oznakowania więźniów w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, używany w III Rzeszy do oznaczania Świadków Jehowy.Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:

  Zobacz też[]

 • Prześladowania Świadków Jehowy w III Rzeszy
 • Fioletowy trójkąt
 • Odmowa odbycia służby wojskowej
 • Obdżektor
 • Świadkowie Jehowy w Austrii
 • Stolperstein
 • Bibliografia[]

 • Biografia Rudolfa Redlinghofera (ang.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ihrem Gewissen treu bis in den Tod! (niem.)
 • Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) – restoracjonistyczny związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe) i o zbliżającym się objęciu władzy nad światem przez Królestwo Boże. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego, należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch został zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1870 w Pensylwanii (USA). Obecnie liczy ok. 7,8 miliona aktywnych członków (głosicieli) na całym świecie (dane z roku 2012).
  Meidling - dwunasta dzielnica Wiednia. Nazwą Meidling nazwano także stację kolejową znajdującą się właśnie w tej dzielnicy. Dzielnice z jakimi graniczy Meidling to: Margareten (V), Mariahilf (VI), Favoriten (X), Hietzing (XIII) oraz Liesing (XXIII). Przez Meidling przebiegają dwie linię metra: U4 (Stacje: Meidling Hauptstraße, Längenfeldgasse) i U6 (Stacje: Am Schöpfwerk, Tscherttegasse, Philadelphiabrücke, Niederhofstraße, Längenfeldgasse). Stacja metra Philadelphiabrücke jest w tym samym miejscu, co stacja kolejowa Wien Meidling. Stamtąd odchodzi wiele autobusów miejskich oraz kolej miejska S-Bahn.
  Sankt Pölten – miasto w północno-wschodniej Austrii, nad rzeką Traisen (dopływ Dunaju). Położone jest 60 km na zachód od Wiednia, stolica kraju związkowego Dolna Austria. Około 51 tys. mieszkańców. Miasto zdobią barokowe budowle będące dziełem mieszkającego tutaj architekta Jakoba Prandtauera. Nazwa miasta pochodzi od austriackiej formy imienia Hipolit (Św. Hipolit)
  Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa) – tajna policja utworzona w nazistowskich Niemczech 26 kwietnia 1933, która w sposób bezwzględny zwalczała wszelkie przejawy oporu, rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945 roku.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Krems an der Donau (czes. Kremže) – miasto w północno-wschodniej Austrii, w kraju związkowy Dolna Austria, port przy ujściu rzeki Große Krems do Dunaju. Około 23,7 tys. mieszkańców. Miasto jest na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.