• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudolf Poliniewicz

  Przeczytaj także...
  W czasie II wojny światowej roboty przymusowe stanowiły jedną z głównych metod pozyskiwania taniej siły roboczej w Niemczech dla przemysłu i rolnictwa, a zarazem jedną z form eksterminacji ludności terytoriów podbitych przez III Rzeszę.Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) – organ bezpieczeństwa wewnętrznego o statusie ministerialnym, zorganizowany w czasie budowy dyktatury komunistycznej w powojennej Polsce na polecenie i pod dyktando władz radzieckich. Obok tzw. Informacji Wojskowej, odpowiedzialne za masowe krwawe represje na obywatelach w okresie stalinizmu. W terenie Ministerstwo reprezentowały podległe mu Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego, dlatego potocznie te instytucje były określane skrótem UB.
  Trześniów – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Haczów, w dolinie Wisłoka.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Rudolf Poliniewicz (ur. 25 października 1925 w Tarnawie Dolnej, zm. 22 października 1946 w Trześniowie) – żołnierz patyzantki antykomunistycznej.

  Władysław Stefkowski (ur. 20 czerwca 1923 r. w Drohobyczu, zm. 23 czerwca 1946 r. w Tarnawie Dolnej) – żołnierz partyzantki antykomunistycznej.Antoni Żubryd ps. „Zuch” (ur. 4 września 1918 w Sanoku, zm. 24 października 1946 w Malinówce) – podoficer piechoty Wojska Polskiego, major Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca oddziału partyzanckiego NSZ – Zuch.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Tablica upamiętniająca pięciu żołnierzy NSZ - w tym Rudolfa Poliniewicza - na budynku kina Sokół w Zagórzu (2014).

  Urodził się w rodzinie chłopskiej w Tarnawie Dolnej.

  Podczas II wojny światowej w latach 1942-1945 przebywał na przymusowych robotach w III Rzeszy.

  Marian Hemar, urodzony jako Jan Marian Hescheles, pseud. Jan Mariański, Marian Wallenrod, Harryman i inne (ur. 6 kwietnia 1901 we Lwowie, zm. 11 lutego 1972 w Dorking) – polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek.22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.

  W marcu 1946 roku wstąpił do Samodzielnego Batalionu Operacyjnego „Zuch” mjra Antoniego Żubryda. Brał udział w akcjach bojowych Batalionu.

  Zginął w walce z funkcjonariuszami UB w Trześniowie 22 października 1946 roku. Po walce ubowcy zabrali ciało Poliniewicza i odmówili wydania go rodzinie. Do dziś nie udało się ustalić miejsca jego pochówku.

  Upamiętnienie[ | edytuj kod]

  W dniach 24-26 października 2014 Związek Strzelecki Rzeczypospolitej zorganizował "V Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych im. Antoniego Żubryda". Rajd przeszedł trasą Malinówka – Brzozów – Zagórz. Kulminacyjnym momentem Rajdu była msza święta w kościele parafialnym w Starym Zagórzu, po której nastąpił przemarsz strzelców przez miasto do kina "Sokół", gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej pięciu żołnierzy NSZ oddziału Antoniego Żubryda związanych z miejscowościami obecnej Gminy Zagórz. Uhonorowani zostali Rudolf Poliniewicz, Władysław Stefkowski, Michał Oleksiak, Władysław Skwarc oraz Władysław Kudlik. Projektantem tablicy był Jerzy Tarnawski, wykonawcą Łukasz Sitek; w inskrypcji zawarto cytat z wiersza pt. „O wielkim bojowniku” autorstwa Mariana Hemara.

  Gmina Zagórz – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.Zagórz – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie sanockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zagórz. Położony w pobliżu ujścia Osławy do Sanu, na Pogórzu Bukowskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Uroczystość patriotyczna. mgokis.zagorz.pl, 3 czerwca 2014. [dostęp 30 października].
  2. Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej poświęconej Żołnierzom NSZ. mgokis.zagorz.pl. [dostęp 30 października 2014].
  3. „Leśni” czekają na sprawiedliwość. e-civitas.pl. [dostęp 30 października 2014].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Powiat sanocki w latach 1944–1956, red. Krzysztof Kaczmarski i Andrzej Romaniak, Muzeum Historyczne w Sanoku i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Rzeszów–Sanok 2007, s. 338, 345, 351-354, 358, 359
 • Andrzej Romaniak, Z historii najnowszej. Płowce i Tarnawa – czerwiec 1946
 • Krzysztof Kaczmarski (ur. 1965 w Sanoku) – polski historyk, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie.Samodzielny Batalion Operacyjny NSZ krypt. „Zuch” – oddział partyzantki podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, podlegający Oddziałowi III Komendy Okręgu VII NSZ (Kraków), działający na terenie powiatu sanockiego i ościennych w latach 1945-1946.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Paweł Romaniak (ur. 1965 w Sanoku) – polski historyk. Od 1993 pracuje w Muzeum Historycznym w Sanoku, kierownik Działu Historycznego, samorządowiec, radny I kadencji rady powiatu sanockiego, skarbnik Stowarzyszenia "Wiara – Tradycja – Rozwój".
  Władysław Skwarc (ur. 6 lutego 1926 w Radomiu, zm. 24 maja 1946 w Sanoku) – żołnierz Armii Krajowej i partyzantki antykomunistycznej.
  Władysław Kudlik (ur. 8 listopada 1922 w Tarnawie Dolnej, zm. 24 maja 1946 w Sanoku) – żołnierz Armii Krajowej i partyzantki antykomunistycznej.
  Michał Oleksiak (ur. w 1927 w Sanoku, zm. 23 czerwca 1946 w Tarnawie Dolnej) – żołnierz Wojska Polskiego i partyzantki antykomunistycznej.
  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu - świątynia parafii rzymskokatolickiej w Starym Zagórzu przy ulicy Piłsudskiego. Od 1 lipca 2007 roku na mocy dekretu metropolity przemyskiego Józefa Michalika kościół stał się Sanktuarium Matki Boskiej Zagórskiej - Matki Nowego Życia.
  Żołnierze Wyklęci (Żołnierze Niezłomni, Żołnierze drugiej konspiracji) – określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
  Tarnawa Dolna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Zagórz, nad rzeką Osławą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.767 sek.