• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudolf Ericson

  Przeczytaj także...
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.1. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 13-14 stycznia 1893 roku w Amsterdamie, na naturalnym lodowisku ulokowanym na placu Museumplein. Zawody zostały zorganizowane pod egidą założonej rok wcześniej Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Mistrzostwa rozgrywane w latach 1889, 1890 i 1891 uznaje się za nieoficjalne. W 1892 zawody zostały odwołane z powodu zbyt wysokiej temperatury. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000m. Na dystansie 500 i 1500 m rozegrano kwalifikacje, a także finał, do którego awansowało 4 najlepszych zawodników z kwalifikacji. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Tytuł pierwszego mistrza świata wywalczył Holender Jaap Eden. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca pozostałych zawodników są nieoficjalne.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Rudolf Ericson (ur. 6 listopada 1872 - zm. 20 sierpnia 1937) – szwedzki łyżwiarz szybki, złoty medalista mistrzostw Europy.

  Jacobus Johannes "Jaap" Eden (ur. 19 października 1873 w Groningen - zm. 3 lutego 1925 w Haarlemie) – holenderski kolarz torowy, szosowy oraz panczenista, trzykrotny mistrz świata w wieloboju i dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.3. mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 21-22 stycznia 1893 roku w Berlinie na terenie Cesarstwa Niemieckiego. W zawodach brali udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na trzech dystansach: 500 m, 1500 m i 5000 m. W biegach na 500 i 1500 m rozgrywano eliminacje oraz finał do którego awansowała najlepsza 4. Złoto wywalczył Szwed, Rudolf Ericsson. Miejsca pozostałych zawodników są nieoficjalne.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Rudolf Ericson osiągnął w 1893 roku, kiedy zwyciężył podczas mistrzostw Europy w Berlinie. W poszczególnych biegach był najlepszy w finałach na 500 i 1500 m, drugi w pierwszym biegu na 1500 m i na dystansie 5000 m oraz trzeci w pierwszym biegu na 500 m. Został tym samym pierwszym w historii oficjalnym mistrzem Europy w wieloboju. Był to jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. W tym samym roku zajął drugie miejsce na mistrzostwach świata w Amsterdamie, przegrywając walkę o zwycięstwo z Jaapem Edenem z Holandii. Nie otrzymał medalu, bowiem zgodnie z ówczesnymi zasadami medal przyznawano tylko zwycięzcy. Ericson był tam drugi na dystansie 10 000 m, trzeci na 1500 i 5000 m oraz czwarty na 500 m.

  Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.

  Ustanowił cztery rekordy świata.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Schaats Statistieken.nl (niderl.)
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.