• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudolf Edinger

  Przeczytaj także...
  Rekordy świata w podnoszeniu ciężarów – najlepsze rezultaty uzyskane w historii podnoszenia ciężarów i oficjalnie zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów.Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.
  Letnie Igrzyska Olimpijskie, a właściwie Igrzyska VIII Olimpiady, rozegrane zostały w Paryżu we Francji między 4 maja a 27 lipca 1924 roku. Paryż był organizatorem igrzysk po raz drugi, było to jednocześnie pożegnanie się z działalnością w MKOl twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertina. Na terenach Racing Club wybudowano nowoczesny stadion olimpijski na ponad 60 tysięcy widzów, obok stadionu po raz pierwszy powstała wydzielona wioska olimpijska. Do udziału w imprezie (po absencji na poprzednich igrzyskach) zaproszono sportowców Austrii, Bułgarii, Turcji i Węgier, znów jednak nie dopuszczono reprezentacji Niemiec, a oficjalny komunikat informował, że organizatorzy nie są w stanie sportowcom tego kraju zapewnić pełnego bezpieczeństwa.

  Rudolf Edinger (ur. 22 listopada 1902 w Erlaa; zm. 4 maja 1997 w Brunn am Gebirge) – austriacki sztangista, mistrz świata.

  Kariera[]

  Największy sukces osiągnął w 1923 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Wiedniu zdobył złoty medal w wadze lekkiej. Z wynikiem 360 kg wyprzedził tam Heinricha Baumanna z Republiki Weimarskiej oraz Bohumila Durdisa z Czechosłowacji. Był to jego jedyny medal wywalczony na międzynarodowej imprezie tej rangi. Rok później wystartował na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, gdzie zajął dwudzieste czwarte miejsce w tej samej kategorii. Był tam dwunasty w podrzucie, dwunasty w rwaniu, trzeci w wyciskaniu, nie ukończył podrzutu jednorącz i czternasty w rwaniu jednorącz. Łącznie uzyskał 347.5 kg. Dwukrotnie ustanawiał rekord świata w wyciskaniu.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  W 1942 roku został wcielony do Wehrmachtu, w którym służył jako sanitariusz. Wkrótce dostał się do niewoli. Po zakończeniu II wojny światowej pracował jako rzeźnik. Oprócz podnoszenia ciężarów uprawiał także piłkę nożną; był między innymi napastnikiem w klubie SC Siebenhirten

  22. Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów, które odbyły się w Wiedniu w dniach 8 - 9 września 1923. W tabeli medalowej tryumfowali Austriacy. Udział wzięło 76 zawodników.Liesing - 23 dzielnica Wiednia, znajdująca się w południowo-zachodniej części miasta. Powstała w 1938 roku, po wcieleniu Austrii do III Rzeszy, z połączenia kilku niezależnych gmin jako 25 dzielnica z 26 wtedy powstałych. Dzisiejsze granice uzyskała w latach 1954-56. Liesing jest piątą co do wielkości dzielnicą Wiednia (7,7% powierzchni miasta) i obejmuje obecnie:

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Rudolf Edinger Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 12 maja 2015].
 • Profil na chidlovski.net (ang.). [dostęp 2015-05-12].
 • Republika Weimarska – potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933 (nazwa urzędowa: Rzesza Niemiecka). Powstała w wyniku rewolucji listopadowej 1918. Było to państwo federalne, demokratyczne, z mieszaną prezydencko-parlamentarną formą rządów. Parlamentem był Reichstag, stolicą – Berlin. Nazwa republiki pochodzi od miasta Weimar, w którym obradowało zgromadzenie narodowe, uchwalające konstytucję. Na powstanie republiki bezpośredni wpływ miały skutki I wojny światowej. Upadek republiki spowodowało powstanie i umocnienie się nazizmu.Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brunn am Gebirge – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Mödling, na południe od Wiednia. Około 10,4 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.