• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudnik nad Sanem - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Kolonia – przysiółek wsi Przędzel w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, w gminie Rudnik nad Sanem.
  Gmina Nowa Sarzyna (dawn. gmina Ruda Łańcucka) - gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.

  Rudnik nad Sanem (do końca 1997 r. gmina Rudnik) – to gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.

  Siedziba gminy to Rudnik nad Sanem.

  Według danych z 30 grudnia 2014 gminę zamieszkiwało 10 275 osób

  Województwo tarnobrzeskie – województwo istniejące w latach 1975-1998. Zostało utworzone z północnej części dawnego województwa rzeszowskiego, południowo-wschodniej części dawnego województwa kieleckiego i południowo-zachodniej części dawnego województwa lubelskiego.Gmina Krzeszów - gmina wiejska w powiecie niżańskim województwa podkarpackiego. W latach 1975-1998 gmina należała do województwa tarnobrzeskiego.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Rudnik nad Sanem ma obszar 78,71 km², w tym:

 • użytki rolne: 45%
 • użytki leśne: 45%
 • Gmina stanowi 10,02% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Liczba ludności (dane z 30 grudnia 2014):

  Rudnik nad Sanem (do końca 1997 Rudnik) – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie niżańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rudnik nad Sanem, położone nad Sanem u ujścia rzeki Rudna.Bank Danych Lokalnych (BDL) – największy w Polsce uporządkowany i udostępniany w Internecie zbiór informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, demograficznej, społecznej oraz stanie środowiska, opisującym województwa, powiaty oraz gminy jako podmioty systemu organizacji społecznej i administracyjnej państwa, a także regiony i podregiony stanowiące elementy nomenklatury jednostek terytorialnych do celów statystycznych.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Rudnik nad Sanem w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Rudnik Nad Sanem.png

  Sołectwa[]

  Chałupki, Kopki, Przędzel, Kolonia.

  Sąsiednie gminy[]

  Jeżowe, Krzeszów, Nisko, Nowa Sarzyna, Ulanów

  Przypisy

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Gmina Nisko – to gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat niżański – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), odtworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nisko.
  Gmina Ulanów – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Przędzel – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, w gminie Rudnik nad Sanem. Wieś leży w dolinie Sanu nad rzeczką Stróżanka przy drodze krajowej nr 77 pomiędzy Rudnikiem (odległość drogowa 6 km) i Niskiem (7 km).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.