• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rudna - Sosnowiec

  Przeczytaj także...
  Grodziec – od 1 czerwca 1975 r. dzielnica Będzina, położona w północno-zachodniej części miasta. W latach 1938−1951 siedziba jednowioskowej gminy Grodziec, a w latach 1951−1975 samodzielne miasto.Renesans w architekturze stanowił odzwierciedlenie poglądów filozoficznych odrodzenia, poszukujących wzorców w świecie antycznym. Renesans otworzył erę nowożytną w sztuce i trwał od schyłku średniowiecza do początków baroku. Ponieważ różnice czasowe rozkwitu renesansu w różnych krajach są ogromne (np. między Włochami i Europą Północną), nie jest możliwe ustalenie jednolitych dat, w których panował.
  Milowice to zachodnia dzielnica Sosnowca, miejsce ulokowania Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej, Obszar Milowice.

  Rudna to zachodnia (często zaliczana do centralnych), dzielnica Sosnowca. W czasach PRL-u nazwana oficjalnie nigdy niezaakceptowaną przez mieszkańców Dzielnicą im. Juliana Marchlewskiego.

  Składa się z czterech zasadniczych części:

 • Rudna I
 • Rudna II
 • Rudna III
 • Rudna IV
 • Graniczy od północy z Czeladzią, od wschodu z Pogonią, którą to granicę z uwagi na ścisłą przyległość trudno jednoznacznie wyznaczyć, od południa ze Starym Sosnowcem a od zachodu z Milowicami.

  W części północno-zachodniej przebiega droga ekspresowa S86 zwana w tym fragmencie Trasą K-D (Katowice-Dąbrowa Górnicza) i posiadająca tutaj węzeł o charakterze miejskim; obszar za nią położony nazywany jest Rudną V.

  Stary Sosnowiec to zachodnia, wielka dzielnica Sosnowca. Jako wieś, wespół z innymi: Ostrą Górką, Pogonią, Radochą i Sielcem, zapoczątkowała na mocy ukazu carskiego w 1902 miasto Sosnowice, dzisiejszy Sosnowiec. Prawdopodobnie ostatnim wójtem wsi był Maksymilian Dziurowicz.Droga ekspresowa S86 − zbudowany w latach 1978−1986 odcinek drogi krajowej nr 86 o długości 6,8 km łączący Katowice (węzeł Roździeńskiego) i Sosnowiec (węzeł Pogoń). Pomimo oznakowania jako droga ekspresowa nie występuje w rządowym programie budowy sieci autostrad i dróg ekspresowych. Jako główny kanał komunikacyjny łączący Zagłębie Dąbrowskie i Śląsk droga S86 jest drogą o wysokim natężeniu ruchu, na której często występują korki. Zgodnie z wynikami Generalnego Pomiaru Ruchu w 2010 trasa ta była drogą o największym natężeniu ruchu w Polsce. Średnie zmierzone natężenie wyniosło 104339 pojazdów na dobę. W Katowicach jest częścią alei Walentego Roździeńskiego.

  Historia[]

 • 1937, 1 września - uruchomienie pierwszego połączenia autobusowego na trasie Śródmieście Sosnowca - Grodziec
 • 1948 - wprowadzenie przez Dyrekcję Budowli Osiedli Robotniczych nazwy Rudna dla oznaczenia pierwszego budowanego na gruntach pogońskich (w rejonie ulicy Rudnej) osiedla mieszkaniowego, opatrzonego cechami architektury renesansowej
 • Zabytki[]

  Pomnik Powstańców Górnego Śląska, obecnie kaplica św. Józefa Rzemieślnika
 • Cmentarz Wielowyznaniowy
 • Inne obiekty i miejsca[]

  Zobacz też[]

 • Sosnowiec
 • Zagłębie Dąbrowskie
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa Sosnowca
 • Oficjalna strona parafii św. Józefa w Sosnowcu na osiedlu Rudna
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cmentarz Wielowyznaniowy w Sosnowcu – zespół cmentarzy w Sosnowcu przy ulicach Gospodarczej, Smutnej oraz Al. Mireckiego, w którego skład wchodzą:
  Czeladź – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, położona w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Brynicą, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest najstarszym miastem powiatu będzińskiego oraz całego Zagłębia Dąbrowskiego, prawa miejskie otrzymało w XIII w.
  Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).
  Zagłębie Dąbrowskie – region historyczno-geograficzny w zachodniej Małopolsce, na pograniczu z Górnym Śląskiem. Główne miasta Zagłębia Dąbrowskiego to: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec. Region leży w widłach rzeki Przemszy: Brynicy, Białej Przemszy i Czarnej Przemszy. Obecnie stanowi północno-wschodnią część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i leży w północno-wschodniej części województwa śląskiego przez co mylnie ta część Małopolski jest uznawana za ziemie śląskie.
  Śródmieście – centralna, wielka dzielnica Sosnowca, wyznaczająca obręb ścisłego centrum miasta. Znajduje się tu Urząd Miejski oraz wiele innych ważnych urzędów i instytucji oraz organizacji i podmiotów obsługujących codziennie dziesiątki tysięcy mieszkańców. Tutaj też koncentruje się życie kulturalne i towarzyskie oraz znajduje się, choć zupełnie niezorganizowany, największy w mieście węzeł transportu pasażerskiego. Ostatnimi laty wskutek ekspansji hipermarketów na dalszy plan schodzi rola handlowa Śródmieścia, a jego wciąż nierozwiązanymi problemami pozostają brak bazy noclegowej, niezagospodarowane atrakcyjne fragmenty terenu oraz zjawiska patologiczne wśród mieszkańców, rzutujące na bezpieczeństwo tej wciąż pełnej kontrastów dzielnicy.
  Pogoń to zachodnia (często zaliczana do centralnych), wielka dzielnica Sosnowca, koncentrująca życie akademickie miasta. Jako wieś, wespół z innymi: Ostrą Górką, Radochą, Sielcem i Starym Sosnowcem zapoczątkowała na mocy ukazu carskiego w 1902 miasto Sosnowice, dzisiejszy Sosnowiec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.