• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruciane-Nida  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Karol Małłek (ur. 18 marca 1898 w Brodowie, zm. 28 sierpnia 1969 w Krutyni) – działacz mazurski, pisarz, folklorysta, publicysta i nauczyciel. Pochodził z rodziny polskiej.Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) – organ bezpieczeństwa wewnętrznego o statusie ministerialnym, zorganizowany w czasie budowy dyktatury komunistycznej w powojennej Polsce na polecenie i pod dyktando władz radzieckich. Obok tzw. Informacji Wojskowej, odpowiedzialne za masowe krwawe represje na obywatelach w okresie stalinizmu. W terenie Ministerstwo reprezentowały podległe mu Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego, dlatego potocznie te instytucje były określane skrótem UB.

  Ruciane-Nida (do 1938 r. Rudczanny, a w latach 1938–1945 Niedersee) – miasto w Polsce, w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, na Mazurach, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ruciane-Nida.

  Według danych z 1 stycznia 2018 Ruciane-Nida liczyło 4579 mieszkańców.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Ruciane-Nida leży w południowej części Pojezierza Mazurskiego nad jeziorami: Nidzkim i Guzianką Wielką połączonymi zbudowanym w drugiej połowie XVIII wieku Kanałem Nidzkim. Przez miasto przepływa rzeka Nidka, otaczają je lasy Puszczy Piskiej. Miejscowość leży na wysokości 130 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 17 km².

  Gmina Piecki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Guzianka – osada szkatułowa z końca XVII wieku, obecnie od 1957 roku część miasta Ruciane-Nida. W XIX wieku Guzianka była majątkiem leśnym i jej znaczenie było dużo większe niż Rucianego. Dlatego tu właśnie znajdowała się siedziba administracji okolicznych lasów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Szczytno (niem. Ortelsburg, mazur. Scÿtno) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. Siedziba gminy miejskiej Szczytno.
  Puszcza Piska – największy kompleks leśny na Mazurach. Przylega do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, oraz do Niziny Mazurskiej. Dawna nazwa to Puszcza Jańsborska (niem. Johannisburger Heide).
  Śluza Guzianka – śluza komorowa w Guziance, części Rucianego-Nidy, pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Wybudowana w roku 1879. Początkowo komora śluzy była wykonana z drewna, dopiero w 1899 drewno zastąpiono ścianami z cegieł i kamienia.. Rocznie śluzuje się przez nią około 20. 000 łodzi.
  Włodzimierz Kowalewski (ur. 11 listopada 1956 w Olsztynku) – prozaik polski, krytyk literacki, felietonista radiowy, nauczyciel.
  Guzianka Wielka (niem. Guschienen See) - jezioro polodowcowe znajdujące się na Mazurach. Poprzez jezioro Guzianka Mała i Śluzę Guzianka połączone z jeziorem Bełdany. Poprzez kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida połączone z Jeziorem Nidzkim.
  Julia Brystiger z domu Prajs, znana także jako Brystygier, Brystyger, Bristiger(owa), Brüstiger, Briestiger, ps. Luna, Krwawa Luna, Daria, Ksenia, Maria, ps. literacki Julia Prajs (ur. 25 listopada 1902 w Stryju, zm. 9 października 1975 w Warszawie) – funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, zbrodniarka stalinowska, pisarka.
  Giżycko (niem. Lötzen, pol. (dawniej) Łuczany, Lec, prus. Lēcai) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. Położone na Mazurach, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.