• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruch dla Autonomii

  Przeczytaj także...
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Raffaele Lombardo (ur. 29 października 1950 w Katanii) – włoski polityk, lekarz, były eurodeputowany, od 2008 do 2012 prezydent regionu Sycylia.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Ruch dla Autonomii (Movimento per le Autonomie, MpA) – włoska centroprawicowa partia polityczna, działająca głównie na obszarze południa kraju.

  Partię powołała w kwietniu 2005 grupa polityków wywodzących się głównie z Unii Chrześcijańskich Demokratów i Demokratów Centrum. Na czele stanął sycylijski polityk i ówczesny prezydent prowincji Katania, Raffaele Lombardo (również poseł do PE). Partia przystąpiła do Domu Wolności, podejmując bliską współpracę z Ligą Północną. W wyborach parlamentarnych w 2006 uzyskała 5 mandatów w Izbie Deputowanych i 2 w Senacie. Najsilniejsze wpływy MpA posiada na Sycylii. Mimo nazwy z terminem "autonomia" partia nie głosi poglądów separatystycznych, opowiadając się jednocześnie za decentralizacją.

  Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  W lutym 2008 ugrupowanie podpisało porozumienie o blokowaniu list wyborczych z nową inicjatywą Silvio BerlusconiegoLudem Wolności. W przedterminowych wyborach w tym samym roku MpA uzyskał 8 miejsc w Izbie Deputowanych i 2 w Senacie, a jego lider już w pierwszej turze został prezydentem regionu Sycylia. Jego przedstawiciele obsadzili m.in. stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, którym został Vincenzo Scotti, wkrótce powołany na prezydenta partii. W 2009 grupa działaczy została wykluczona z partii, powołując ugrupowanie pod nazwą "My Południe".

  My Południe – Wolność i Autonomia (Noi Sud – Libertà e Autonomia, NS) – włoska centrowa partia polityczna, działająca na obszarze południa kraju.Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).

  W 2012 Raffaele Lombardo, oskarżany o współpracę z mafią, zrezygnował z kierowania ugrupowaniem. W 2013 z ramienia Ludu Wolności partia uzyskała 1 mandat poselski i 2 mandaty senatorskie.

  Przypisy

  1. Sycylia na skraju bankructwa. pb.pl, 18 lipca 2012.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona partii (wł.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Pojęcie autonomia pochodzi od (staro)greckiego αυτονομία, (αὐτονομία) autonomía = możliwość stanowienia norm samemu sobie, samodzielność prawna. Dziś używa się go w zależności od dyscypliny (gospodarka, prawo, polityka) lub kontekstu w znaczeniu suwerenność, niezawisłość, niezależność, samorządność, (całkowita lub częściowa).Unia Centrum (wł. Unione di Centro, UdC) – włoska partia polityczna powstała na bazie koalicji centrowych i chadeckich partii politycznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Separatyzm (z łaciny separatio – oddzielenie) – dążenie do wyodrębnienia się jakiejś grupy z całości. Najbardziej typowym jest separatyzm narodowościowy, a jednym z jego przejawów secesja narodowa. Dążenie do odrębności pod względem narodowym, politycznym, etnicznym, religijnym; działalność mająca na celu wyodrębnienie mniejszości narodowych. Separatyzm jest dążeniem do oderwania się określonego terytorium od jakiegoś państwa i utworzenia odrębnej struktury państwowej lub przyłączenia się tego terytorium do sąsiedniego kraju.
  Vincenzo Scotti (ur. 16 września 1933 w Neapolu) – włoski polityk chadecki, kilkakrotny minister, wieloletni parlamentarzysta.
  Liga Północna (wł. Lega Nord) to włoska partia polityczna, której celem jest uzyskanie niezależności przez północną część Włoch, którą partia ta określa nazwą Padania (od rzeki Pad). Liderem tej partii jest Umberto Bossi.
  Wybory do dwóch izb parlamentu Włoch odbyły się w dniach 9 i 10 kwietnia 2006. Głównymi kontrkandydatami do urzędu premiera Włoch byli pełniący tę funkcję lider centroprawicowego sojuszu Dom Wolności Silvio Berlusconi oraz lider centrolewicowej koalicji Unia, były premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.