• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruch Socjalny - Trójkolorowy Płomień

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.
  Włoski Ruch Społeczny lub Włoski Ruch Socjalny (wł. Movimento Sociale Italiano, MSI) – włoska prawicowa postfaszystowska partia polityczna, działająca w latach 1946–1995, pierwotnie neofaszystowska, stopniowo ewoluująca w kierunku narodowym i konserwatywnym.

  Ruch Socjalny – Trójkolorowy Płomień (wł. Movimento Sociale Fiamma Tricolore, MS-FT) – włoska partia polityczna o profilu nacjonalistycznym i socjalno-konserwatywnym.

  Ruch został założony przez część działaczy postfaszystkowskiego Włoskiego Ruchu Socjalnego (MSI). Grupa ta zakwestionowała dokonujące się pod koniec pierwszej połowy lat 90. w macierzystym ugrupowaniu zmiany, polegające m.in. na powołaniu umiarkowanej konserwatywnej partii pod nazwą Sojusz Narodowy. Założycielem MS-FT, reprezentującej skrajnie prawicowy nurt wewnątrz MSI, był Pino Rauti. Partia nie przekraczała progu wyborczego w wyborach krajowych, startowała samodzielnie, przy czym w 2006 była jednym z podmiotów współtworzących koalicję Dom Wolności, a w 2008 wystawiła jedną listę razem z ugrupowaniem Prawica (uzyskując 2,4% głosów).

  Sojusz Narodowy (wł. Alleanza Nazionale, AN) – włoska prawicowa partia polityczna, działająca w latach 1995–2009.Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.

  MS-FT dwukrotnie był reprezentowany w PE, w 1999 mandat uzyskał Roberto Felice Bigliardo, w VI kadencji europosłem z ramienia partii był Luca Romagnoli.

  Przypisy

  1. Roberto Felice Bigliardo. europarl.europa.eu. [dostęp 25 października 2010].
  2. Luca Romagnoli. europarl.europa.eu. [dostęp 25 października 2010].

  Bibliografia[]

 • Social Movement Tricolour Flame (MSFT – Movimento Sociale Fiamma Tricolore) (ang.). crwflags.com. [dostęp 25 października 2010].
 • Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Giuseppe Umberto (Pino) Rauti (ur. 19 listopada 1926 w Cardinale, zm. 2 listopada 2012 w Rzymie) – włoski polityk, działacz neofaszystowski, jeden z liderów Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI), parlamentarzysta krajowy, poseł do Parlamentu Europejskiego III i IV kadencji. Teść Gianniego Alemanno.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Luca Romagnoli (ur. 12 września 1961 w Rzymie) – włoski polityk, wykładowca akademicki, lider postfaszystowskiego ugrupowania Trójkolorowy Płomień, w latach 2004–2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.