• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruch Normandzki

  Przeczytaj także...
  Skrajna prawica (radykalna prawica, ultraprawica, reakcyjna prawica, ekstremizm prawicowy) – terminy używane na określenie osób i ugrupowań o poglądach prawicowych, charakteryzujących się skrajnym programem lub radykalnymi metodami działania. W sprawach gospodarczych skrajna prawica zazwyczaj opowiada się za neoliberalnym kapitalizmem lub korporacjonizmem. Osoby o skrajnie prawicowych poglądach najczęściej dążą do wyróżnienia swojego narodu na tle innych. Uznają, iż naród danego kraju powinien przyjmować imigrantów na swoich warunkach.Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.
  Front Narodowy (fr. Front national, FN) - francuska, nacjonalistyczna partia polityczna, działająca od 1972. Obecnie posiada 2 posłów, 3 europarlamentarzystów i 118 przedstawicieli w radach regionów. FN uzyskuje w wyborach około 13% głosów. Partia silnie sprzeciwia się islamizacji Francji.
  Flaga Ruchu Normandzkiego

  Ruch Normandzki (fran. Mouvement normand) – ugrupowanie polityczne o charakterze regionalistycznym działające we francuskiej Normandii

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Unia na rzecz Demokracji Francuskiej (Union pour la démocratie française, UDF) – francuska partia polityczna, działająca w latach 1978–2007.

  W 1969 r. oddział prawicowej Fédération nationale des étudiants de France z Rouen połączył się z Unią Regionu Normandii, tworząc Ruch Młodzieży Normandzkiej. W 1971 r. został on przemianowany na Ruch Normandzki. Do jego współzałożycieli należeli m.in. prawicowy deputowany Pierre Godefroy, działacz skrajnej prawicy Didier Patte, publicysta i pisarz Jean Mabire. Na czele Ruchu stanął D. Patte. Obecnie organizacja rekrutuje swoich zwolenników ze skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, ale też z centrowo prawicowej Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. Ruch Normandzki opowiada się za zjednoczeniem Dolnej i Górnej Normandii w jeden organizm administracyjny oraz uzyskaniem autonomii przez Normandię, która miałaby wówczas własny rząd regionalny. Odrzuca natomiast możliwość odłączenia się regionu od Francji. Działa na rzecz promowania i rozwoju kultury normandzkiej uformowanej z elementów normańskich i galickich. Proponuje utworzenie w ramach Unii Europejskiej instytucji Senatu Europejskiego, w którym każdy region, naród, mniejszość narodowa i etniczna, a także mniejszość kulturowa bądź językowa miałaby swojego przedstawiciela.

  Jean Mabire (ur. 8 lutego 1927 r. w Paryżu, zm. 29 marca 2006 r. w Saint-Malo) – francuski publicysta, pisarz i działacz polityczny skrajnej prawicy, zwolennik regionalizmu, przywódca Ruchu NormandzkiegoPojęcie autonomia pochodzi od (staro)greckiego αυτονομία, (αὐτονομία) autonomía = możliwość stanowienia norm samemu sobie, samodzielność prawna. Dziś używa się go w zależności od dyscypliny (gospodarka, prawo, polityka) lub kontekstu w znaczeniu suwerenność, niezawisłość, niezależność, samorządność, (całkowita lub częściowa).

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Ruchu Normandzkiego (jęz. francuski)
 • Flagi Ruchu Normandzkiego (jęz. angielski)
 • Separatyzm normandzki
 • Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; "Ziemia Ludzi Północy") – kraina historyczna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Powierzchnia nizinna, w części zachodniej Wzgórza Normandzkie (do 417 m n.p.m.). Na wschodzie powierzchnia równinna przecięta doliną Sekwany.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.