• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruch Muzyczny

  Przeczytaj także...
  Bohdan Pilarski (ur. 24 września 1931 w majątku Brzozowiec w powiecie wołożyńskim) – polski polityk, muzykolog, rolnik, poseł na Sejm X i I kadencji.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Paweł Beylin (ur. 27 lipca 1926 w Haarlem, zm. 13 sierpnia 1971 w Warszawie) – polski socjolog muzyki, publicysta i tłumacz

  „Ruch Muzyczny” – polskie czasopismo muzyczne. Ukazało się po raz pierwszy w XIX w. (1857 - 1861) w Warszawie pod redakcją Józefa Sikorskiego, a po raz drugi w XX w., najpierw w Krakowie (1945-1949), następnie w Warszawie. Poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje relacje z koncertów i festiwali, recenzje płyt i książek, eseje, felietony oraz artykuły dotyczące wszelkich aspektów muzyki poważnej.

  Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) – polskie wydawnictwo muzyczne założone w 1946 w Krakowie w ramach nacjonalizacji prywatnych wydawnictw muzycznych.Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.

  Tuż po wojnie pismo powstało w Krakowie jako głos Związku Zawodowego Muzyków RP, wydawcą było Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W zespole redakcji zasiadali wówczas Bronisław Rutkowski (redaktor naczelny), Jerzy Broszkiewicz, Roman Haubenstock, Stefania Łobaczewska i Zygmunt Mycielski. Pisali m.in.: Ludwik Erhardt, Nelly Gorska, Stefan Kisielewski, Leopold Tyrmand, Lucjan Kydryński, Bohdan Pilarski, Adam Rieger, Bogusław Schaeffer, Mieczysław Tomaszewski, Paweł Beylin i Janusz Wilczek. „Ruch Muzyczny” wychodził w Krakowie do roku 1949, wznowiony został w roku 1957, a w 1960 roku reaktywował i współredagował „Ruch Muzyczny” Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i wydawca, związany z PWM. W latach 1959-1968 pismo prowadził Zygmunt Mycielski, w latach 1971-2008 redaktorem naczelnym był Ludwik Erhardt, a od roku 2008 do 2013 – Olgierd Pisarenko. Od 2013 roku redaktorem naczelnym jest Tomasz Cyz.

  Bogusław Schaeffer (Bogusław Schäffer, ur. 6 czerwca 1929 we Lwowie) – polski muzykolog, kompozytor, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog. Autor książek i artykułów na temat muzyki współczesnej oraz historii muzyki.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Do marca 2010 roku „Ruch Muzyczny” wydawała Biblioteka Narodowa, od kwietnia 2010 jest wydawany przez Instytut Książki.

  Do roku 2013 „Ruch Muzyczny” wychodził jako dwutygodnik. W październiku 2013 roku zmieniono formułę pisma na miesięcznik.

  Działy[]

 • Ad libitum - stały dział aktualności, przegląd bieżących wydarzeń i ciekawostki ze świata muzycznego
 • Punkt i Kontra - dwa główne tematy numeru, którym poświęcone są artykuły i wywiady
 • Rozmowa numeru - rozległy wywiad
 • Przetworzenia - relacje z wydarzeń: koncertów, festiwali, spektakli muzycznych, jak również recenzje płyt i książek
 • Wariacje - biografie kompozytorów i muzyka w szerokim kontekście, np. nawiązania do filmu
 • Felietony (stałe i gościnne)
 • Od numeru 2/2014 do magazynu dołączana jest bezpłatna wkładka czyli kalendarz koncertowo-operowy.
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Archiwum internetowe numerów wydawanych od stycznia 2006 r. do września 2013 r. oraz spisy artykułów od roku 1995. [dostęp 2013-01-17].
 • Zygmunt Mycielski, hrabia herbu Dołęga (ur. 17 sierpnia 1907 w Przeworsku, zm. 5 sierpnia 1987 w Warszawie) – polski kompozytor, publicysta, pisarz i krytyk muzyczny.Jerzy Broszkiewicz (ur. 6 czerwca 1922 we Lwowie, zm. 4 października 1993 w Krakowie) – polski prozaik, dramatopisarz, eseista i publicysta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Instytut Książki – narodowa instytucja kultury otwarta 11 stycznia 2004 w Krakowie przy ul. Szczepańskiej, której powstanie zainicjował minister kultury Waldemar Dąbrowski. Jej celem jest popularyzacja książek i czytelnictwa oraz promocja polskiej literatury i języka polskiego na świecie. Od 1 kwietnia 2010 Instytut przejął wydawanie czasopism patronackich Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Stefan Kisielewski, pseudonimy literackie Kisiel, Teodor Klon, Tomasz Staliński, Julia Hołyńska (ur. 7 marca 1911 w Warszawie, zm. 27 września 1991 tamże) – polski prozaik, publicysta, kompozytor, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm PRL II i III kadencji z ramienia Znaku, członek założyciel Unii Polityki Realnej.
  Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.
  Lucjan Kydryński (ur. 6 stycznia 1929 w Grudziądzu, zm. 9 września 2006 w Warszawie) – polski dziennikarz, konferansjer, prezenter sceniczny, publicysta.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Adam Rieger (ur. 1909 w Witkowicach, Czechy, zm. 1998 w Krakowie) – polski pianista i kompozytor, mąż pianistki Marii Bilińskiej-Riegerowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.