• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruch Ludowy przeciw UE

  Przeczytaj także...
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (ang. European United Left - Nordic Green Left, GUE/NGL, ZLE/NZL) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim grupująca partie eurokomunistyczne, socjalistyczne oraz ekosocjalistyczne.
  Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.
  Samochód z partyjnym logiem i literą „N”, pod którą Ruch Ludowy przeciw UE startuje w wyborach

  Ruch Ludowy przeciw UE (duń. Folkebevægelsen mod EU, N) – duńskie lewicowe stowarzyszenie polityczne, sprzeciwiające się członkostwu w Unii Europejskiej.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.Ruch Czerwcowy (duń. Junibevægelsen) - duńska partia polityczna założona 23 sierpnia 1992 roku. Nazwa partii nawiązuje do referendum na temat Traktatu z Maastricht, który w Danii odbył się 2 czerwca 1992 roku.

  Ugrupowanie powstało w 1972 jako platforma środowisk nawołujących do głosowania na „nie” w referendum akcesyjnym. Członkostwo w ruchu może mieć charakter kolektywny lub prywatny. Indywidualne osoby zrzeszone są w około 100 lokalnych oddziałach. Organizacja opowiada się za wystąpieniem z UE i powrotem do struktur Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Deklaruje poparcie dla ustroju demokratycznego, zrównoważonego rozwoju, wzrostu znaczenia ONZ czy Rady Europy.

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Rada Europy (ang. Council of Europe, fr. Conseil de l’Europe) – międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Jej głównym celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). Realizując tak określony cel organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.

  Ruch Ludowy przeciw UE nie przekształcił się w partię polityczną, nie bierze udziału w wyborach krajowych i samorządowych. Od 1979 do 2019 był reprezentowany w Parlamencie Europejskim. W eurowyborach m.in. współtworzył koalicję z Ruchem Czerwcowym. Do 2002 posłowie stowarzyszenia zasiadali w Grupie na rzecz Europy Demokracji i Różnorodności, następnie ich reprezentant przeszedł do frakcji eurokomunistycznej.

  Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu, ESWH (ang. European Free Trade Association, EFTA) – międzynarodowa organizacja gospodarcza powstała 3 maja 1960 r. na mocy Konwencji sztokholmskiej (podpisanej 4 stycznia 1960), mająca na celu utworzenie strefy wolnego handlu między państwami członkowskimi. Siedziba Sekretariatu EFTA mieści się w szwajcarskiej Genewie.Grupa na rzecz Europy Demokracji i Różnorodności (ang. Europe of Democracies and Diversities, EDD) - eurosceptyczna frakcja w Parlamencie Europejskim, która funkcjonowała w latach 1999-2004. Współprzewodniczącymi Grupy EDD (liczącej na koniec kadencji 18 posłów) byli: Holender Johannes Blokland, Duńczyk Jens-Peter Bonde i Francuz Jean Saint-Josse (ten ostatni do 2002, kiedy to zastąpił go jego rodak Yves Butel). Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 dotychczasowi członkowie oraz posłowie z nowo przyjętych do Unii Europejskiej krajów utworzyli nową frakcję o nazwie Niepodległość i Demokracja.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Organisation (ang.). folkebevaegelsen.dk.
  2. Our goals and the Danish situation (ang.). folkebevaegelsen.dk.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.