• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruch Ludowo-Narodowy - klub parlamentarny

  Przeczytaj także...
  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
  Jan Bestry (ur. 18 maja 1954 w Szczecinie) – polski polityk, nauczyciel, matematyk, przedsiębiorca, poseł na Sejm V kadencji.

  Ruch Ludowo-Narodowyklub parlamentarny istniejący w Sejmie V kadencji.

  Historia klubu[]

  Klub Parlamentarny RLN został utworzony 22 września 2006 przez 15 posłów: 8 z Samoobrony RP, 5 z Narodowego Koła Parlamentarnego (poprzednio w LPR) oraz 2 posłów niezależnych (poprzednio w PiS i PO). W skład nowego klubu weszli wszyscy posłowie znajdujący się poza głównymi partiami politycznymi oprócz przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej. Przewodniczącym Ruchu Ludowo-Narodowego został Jan Bestry. Ruch Ludowo-Narodowy był sprzeciwem wobec zerwania przez Andrzeja Leppera koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

  Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – partia polityczna, odwołująca się w różnych okresach swojej działalności głównie do idei narodowo-lewicowych, chrześcijańsko-lewicowych, socjaldemokratycznych, chrześcijańsko-demokratycznych, nacjonalistycznych, narodowo-katolickich i agrarnych, najczęściej łącząca poszczególne elementy tych nurtów, założona 10 stycznia 1992 (zarejestrowana sądownie 12 czerwca 1992) z inicjatywy działaczy ZZR "Samoobrona" Andrzeja Leppera, do 17 stycznia 2000 pod nazwą Przymierze Samoobrona. W latach 2006–2007 współtworzyła koalicyjny rząd wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Ligą Polskich Rodzin. 4 marca 2012 weszła w skład partii Samoobrona, powołanej w styczniu 2010 przez część działaczy Samoobrony RP.Gabriela Masłowska (ur. 27 czerwca 1950 w Batorzu) – polska polityk, ekonomistka, nauczyciel akademicki, posłanka na Sejm IV, V, VI i VII kadencji.

  RLN prowadziło rozmowy o utworzenie z PiS i LPR koalicji rządowej w okresie kiedy nie było w niej Samoobrony RP (od 22 września 2006 do 16 października 2006). 13 października 2006 szeregi klubu opuścili posłowie Zygmunt Wrzodak i Marian Daszyk. Ich miejsca zajęli następnie Piotr Cybulski (wybrany z listy PO) oraz Henryk Młynarczyk (Samoobrona RP). 1 grudnia 2006 Klub Parlamentarny RLN został rozwiązany w związku z wystąpieniem z niego 4 posłów Jana Bestrego, Haliny Molki, Bernarda Ptaka i Andrzeja Rucińskiego, którzy utworzyli koło poselskie o nazwie Ruch Ludowo-Narodowy. 18 grudnia 2006 większość posłów byłego Klubu Parlamentarnego RLN utworzyła Koło Poselskie Ruch Ludowo-Chrześcijański.

  Krzysztof Michał Szyga (ur. 6 lutego 1966 w Katowicach) – polski polityk, samorządowiec i inżynier, poseł na Sejm V kadencji.Ryszard Kaczyński (ur. 25 grudnia 1954 w Wejherowie) – polski polityk, nauczyciel, przedsiębiorca, poseł na Sejm V kadencji.

  Komitet Wyborczy Wyborców RLN[]

  Przed wyborami samorządowymi w 2006 klub parlamentarny RLN zgłosił na poziomie gmin i powiatów własne listy kandydatów do samorządów w pięciu województwach jako Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Ludowo-Narodowy. Pełnomocnikiem wyborczym komitetu został Jan Bestry. W wyborach do sejmików wojewódzkich, w ramach porozumienia wyborczego z PiS, kandydaci Ruchu Ludowo-Narodowego zajmowali piąte miejsca na listach Prawa i Sprawiedliwości). Spośród kandydatów RLN mandaty radnych uzyskali jedynie dwaj kandydaci: Roman Marciniuk i Wiesław Ułasiuk (obaj Rada Gminy Olszanka, w pow. łosickim, w woj. mazowieckim). Najbardziej znanym kandydatem RLN w tych wyborach był Piotr Misztal – kandydat na Prezydenta Miasta Łodzi, który zajął 4. miejsce spośród 13 kandydatów, zdobywając 8 952 głosy, tj. 4,04%. W II turze udzielił poparcia kandydatowi PiS Jerzemu Kropiwnickiemu, który został wybrany na drugą kadencję.

  Prawica Rzeczypospolitej (Prawica, Prawica Marka Jurka, PR) – polska chrześcijańsko-konserwatywna partia polityczna, powstała w 2007. Posiadała koło poselskie w Sejmie V kadencji (od 27 kwietnia do 4 listopada 2007). Herbem Prawicy Rzeczypospolitej jest krzyż jagielloński.Piotr Wiktor Misztal (ur. 19 października 1965 w Łodzi) – polski polityk i przedsiębiorca, poseł na Sejm V kadencji, obywatel polski i USA.

  Przewodniczący Klubu Parlamentarnego RLN[]

 • od 22 września 2006 do 27 października 2006 – Jan Bestry
 • od 27 października 2006 do 15 listopada 2006 – Józef Cepil
 • od 15 listopada 2006 do 1 grudnia 2006 – Krzysztof Szyga
 • Posłowie Klubu Parlamentarnego RLN w[]

  poseł, przynależność na końcu kadencji

  Zygmunt Wrzodak (ur. 21 marca 1959 w Budach Zaklasztornych) – polski polityk, działacz związkowy, poseł na Sejm IV i V kadencji.Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.
 • Jan Bestry, poseł niezrzeszony
 • Józef Cepil, Prawo i Sprawiedliwość
 • Piotr Cybulski – od 17 października 2006, Prawo i Sprawiedliwość
 • Marian Daszyk – do 17 października 2006, poseł niezrzeszony (członek Narodowego Kongresu Polskiego)
 • Tadeusz Dębicki, koło Ruch Ludowo-Narodowy
 • Ryszard Kaczyński, poseł niezrzeszony
 • Bogusław Kowalski, koło Ruch Ludowo-Narodowy
 • Gabriela Masłowska, koło Ruch Ludowo-Narodowy
 • Piotr Misztal, poseł niezrzeszony
 • Henryk Młynarczyk – od 17 października 2006, Prawo i Sprawiedliwość
 • Halina Molka, Prawo i Sprawiedliwość
 • Józef Pilarz, koło Ruch Ludowo-Narodowy
 • Bernard Ptak, poseł niezrzeszony
 • Andrzej Ruciński, Prawo i Sprawiedliwość
 • Anna Sobecka, koło Ruch Ludowo-Narodowy
 • Krzysztof Szyga, koło Ruch Ludowo-Narodowy
 • Zygmunt Wrzodak – do 17 października 2006, poseł niezrzeszony (członek Narodowego Kongresu Polskiego)
 • ]

  senator, przynależność na końcu kadencji

  Adam Biela (ur. 5 września 1947 w Syrynii) – polski polityk, psycholog, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, poseł na Sejm III kadencji, senator V i VI kadencji.Narodowe Koło Parlamentarne (NKP) – koło poselskie w Sejmie V kadencji, działające od 13 maja do 22 września 2006.
 • Adam Biela, Senatorski Klub Narodowy (członek Prawicy Rzeczypospolitej)
 • Waldemar Kraska, Senatorski Klub Narodowy (członek Ruchu Ludowo-Narodowego)
 • Przypisy

  Wybory samorządowe w Polsce 2006 zostały przeprowadzone 12 listopada; II tura (ponowne głosowanie) w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbyła się 2 tygodnie później, 26 listopada.Piotr Cybulski (ur. 19 kwietnia 1955 w Bierutowie) – polski polityk, inżynier leśnik, poseł na Sejm V i VI kadencji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Pilarz (ur. 10 czerwca 1956 w Barlinku, zm. 22 marca 2008) – polski polityk, ogrodnik, przedsiębiorca i rolnik, poseł na Sejm V kadencji.
  Anna Elżbieta Sobecka z domu Stramowska (ur. 27 marca 1951 w Piotrkowie Kujawskim) – polska polityk, nauczycielka, od 1997 posłanka na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji, była spikerka Radia Maryja.
  Marian Józef Daszyk (ur. 9 maja 1961 w Jurowcach) – polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji.
  Klub – w polskim parlamencie: grupa ludzi, która została powołana na zasadzie politycznej, tworząca pewną frakcję.
  Jerzy Janusz Kropiwnicki (ur. 5 lipca 1945 w Częstochowie) – polski polityk, ekonomista, działacz opozycji w czasie PRL, minister w kilku rządach, poseł na Sejm I i III kadencji, od 2002 do 2010 prezydent Łodzi.
  Tadeusz Dębicki (ur. 31 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polski polityk, związkowiec, rolnik i technik mechanik, poseł na Sejm V kadencji.
  Józef Cepil (ur. 19 marca 1960 w Parchocinie) – polski polityk, ekonomista, inżynier rolnik, urzędnik, poseł na Sejm IV i V kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.