• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruch Liberalny Republiki Litewskiej



  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Wybory do Parlamentu Europejskiego VII kadencji na Litwie zostały przeprowadzone 7 czerwca 2009. Zgodnie z postanowieniami traktatu nicejskiego w ich wyniku zostało wybranych 12 deputowanych (w miejsce dotychczasowych 13). Wybory zakończyły się zwycięstwem rządzących konserwatystów ze Związku Ojczyzny. Frekwencja wyniosła niespełna 21%.

  Ruch Liberalny Republiki Litewskiej (lit. Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdis, LRLS) – litewska liberalna partia polityczna, działająca od 2006.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ugrupowanie powstało na skutek rozłamu w Związku Liberałów i Centrum. Założyli je działacze domagający się ustąpienia przywódcy LiCS Artūrasa Zuokasa, w stosunku do którego od połowy 2005 pojawiły się podejrzenia korupcyjne.

  Wybory parlamentarne na Litwie w 2016 roku – wybory do Sejmu Republiki Litewskiej, których pierwsza tura odbyła się 9 października 2016, a termin drugiej tury wyznaczono na 23 października 2016.Petras Auštrevičius (ur. 16 maja 1963 w Czarnym Borze) – litewski polityk, ekonomista, dyplomata, główny negocjator z UE okresu przedakcesyjnego, poseł na Sejm.

  Na czele LRLS stanął poseł Petras Auštrevičius, do nowej formacji przeszło około połowy deputowanych liberalnych centrystów, tworząc w Sejmie kadencji 2004–2008 liczącą dziewięć osób frakcję pod przewodnictwem Algisa Kašėty. Partia pozostała w opozycji do nowego rządu Gediminasa Kirkilasa.

  Słabe wyniki w wyborach samorządowych w 2007 (liberałowie uzyskali w samorządach tylko 51 mandatów w skali kraju) przyczyniły się do wyboru w 2008 nowego przewodniczącego, którym został Eligijus Masiulis.

  Viktorija Čmilytė-Nielsen (ur. 6 sierpnia 1983 w Szawlach) – litewska szachistka, a także polityk. Arcymistrzyni od 1999, posiadaczka męskiego tytułu arcymistrza od 2010, mistrzyni Europy (2011). Posłanka na Sejm Republiki Litewskiej, od 2019 przewodnicząca Ruchu Liberalnego Republiki Litewskiej. Gediminas Kirkilas (ur. 30 sierpnia 1951 w Wilnie) – litewski polityk, od 1992 poseł na Sejm, minister obrony w latach 2004–2006, premier Litwy w latach 2006–2008.

  W wyborach parlamentarnych w 2008 partia uzyskała 5,73% głosów i zdobyła 11 mandatów (5 z listy wyborczej i 6 w okręgach większościowych). Weszła w skład czteropartyjnej koalicji rządzącej Litwą, delegując do centroprawicowego rządu Andriusa Kubiliusa trzech ministrów: Gintarasa Steponavičiusa (oświata i nauka), Eligijusa Masiulisa (komunikacja) oraz Remigijusa Šimašiusa (sprawiedliwość). W wyborach europejskich w 2009 przedstawicielem LRLS w PE został Leonidas Donskis. W wyborach samorządowych w 2011 ugrupowanie uzyskało 98 radnych, jako jedyna z partii koalicyjnych notując przyrost mandatów w samorządach. W wyniku wyborów partia uzyskała stanowiska burmistrzów Kłajpedy i Kowna. Jej członek został również starostą rejonu koszedarskiego. Partia odrzuciła ideę fuzji ze Związkiem Liberałów i Centrum.

  Eugenijus Gentvilas (ur. 14 marca 1960 w Želvaičiai w rejonie telszańskim) – litewski polityk i samorządowiec, minister gospodarki od marca do lipca 2001, od czerwca do lipca 2001 pełniący obowiązki premiera, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.Antanas Guoga, znany również jako Tony G (ur. 17 grudnia 1973 w Kownie) – litewski przedsiębiorca i filantrop, a także profesjonalny pokerzysta. Deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

  W wyborach do Sejmu w 2012 partia otrzymała 8,57% w okręgu krajowym (7 mandatów), trzech jej przedstawicieli wygrało głosowanie w okręgach jednomandatowych. Po wyborach ugrupowanie znalazło się w opozycji. W 2014 liberałowie, zajmując trzecie miejsce, wprowadzili dwóch swoich przedstawicieli do Europarlamentu VIII kadencji. W 2015 partia uplasowała się na trzecim miejscu w wyborach samorządowych (wprowadziła 208 radnych).

  Eligijus Masiulis (ur. 15 października 1974 w Kłajpedzie) – litewski polityk, poseł na Sejm, przewodniczący Ruchu Liberalnego, od 2008 do 2012 minister komunikacji.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  W maju 2016 Eligijus Masiulis zrezygnował z przywództwa w swoim ugrupowaniu. Wiązało się to z wszczęciem przez funkcjonariuszy Służby ds. Badań Specjalnych (STT) postępowania, w którym zarzucono mu przyjęcie łapówki w wysokości 100 tys. euro. Tymczasowe przywództwo w Ruchy Liberalnym objął Antanas Guoga, a kilka dni później zastąpił go Remigijus Šimašius. W czerwcu 2016 formalnie wybrany na tę funkcję. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku liberałowie otrzymali 9,06% głosów, wprowadzając 8 posłów z listy krajowej. Ponadto sześcioro jego przedstawicieli wygrało w okręgach jednomandatowych. W grudniu 2017 nowym prezesem partii został Eugenijus Gentvilas.

  Wybory parlamentarne na Litwie w 2008 roku odbyły się 12 października. Wraz z nimi przeprowadzone zostało referendum w sprawie Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. 26 października odbyła się II tura wyborów w okręgach jednomandatowych.Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.

  W 2019 liberałowie wywalczyli 119 mandatów radnych. W tym samym roku utrzymali jednoosobową reprezentację w PE. We wrześniu 2019 na czele liberałów stanęła Viktorija Čmilytė-Nielsen.

  Podstrony: 1 [2] [3]




  Warto wiedzieć że... beta

  Sejm Republiki Litewskiej (lit. Lietuvos Respublikos Seimas), jest legislatywą 1-izbową. W jego skład wchodzi 141 członków wybieranych na 4 lata. Tryb wyborów członków parlamentu określa ustawa. Jego strukturę i porządek prac określa regulamin na mocy ustawy. Wybory zwyczajne do parlamentu przeprowadza się nie wcześniej niż 2 miesiące przed i nie później niż na miesiąc przed końcem kadencji. Wybory przedterminowe mogą być przeprowadzone na podstawie uchwały Sejmu i wniosku prezydenta, gdy:
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Gintaras Steponavičius (ur. 23 lipca 1967 w Kłajpedzie) – litewski polityk, prawnik, były wicemarszałek Sejmu, od 2008 do 2012 minister edukacji i nauki.
  Artūras Zuokas (ur. 21 lutego 1968 w Kownie) – litewski dziennikarz, biznesmen i polityk, w latach 2000–2007 i od 2011 burmistrz Wilna, były poseł na Sejm Republiki Litewskiej.
  Remigijus Šimašius (ur. 12 stycznia 1974 w Taurogach) – litewski prawnik i polityk, minister sprawiedliwości w rządzie Andriusa Kubiliusa od 2008 do 2012, poseł na Sejm Republiki Litewskiej.
  Leonidas Donskis (ur. 13 sierpnia 1962 w Kłajpedzie) – litewski filozof, eseista, nauczyciel akademicki, eurodeputowany VII kadencji.
  Związek Liberałów i Centrum (lit. Liberalų ir centro sąjunga, LiCS) – litewska liberalna partia polityczna istniejąca w latach 2003–2014.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.