• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruch Amal

  Przeczytaj także...
  Al-Murabitun (arab.: المرابطون) lub Ruch Niezależnych Naserystów (arab.: حركة الناصريين المستقلين-المرابطون - Harakat al-Nasiriyin al-Mustaqillin) - libańska partia polityczna o orientacji panarabskiej, odwołująca się do ideologii naseryzmu.Sojusz 8 Marca – sojusz libańskich partii politycznych, rywalizujących z prozachodnim Sojuszem 14 Marca. Cieszy się poparciem głównie ludności szyickiej oraz części społeczności chrześcijańskich. Wspierany jest przez Syrię i Iran.
  Nabih Berri (arab. نبيه بري, ur. 28 stycznia 1938 w Bo w Sierra Leone), libański polityk, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego od 1992, lider opozycyjnej prosyryjskiej partii Amal.
  Flaga Amalu

  Libańskie Oddziały Oporu (arab.: أفواج المقاومة اللبنانية - Afwadż al-Mukawama al-Lubnanijja) lub Ruch Amal (arab.: حركة أمل - Harakat Amal) – libańska partia polityczna, reprezentująca społeczność szyicką, wchodząca w skład prosyryjskiego Sojuszu 8 Marca. Słowo amal, po arabsku "nadzieja", jest jednocześnie akronimem pełnej nazwy organizacji.

  Skrótowiec lub akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Istnieje także niewielka grupa skrótowców powstałych ze skrócenia jednego słowa. W ujęciu słowotwórczym, skrótowce to specyficzna klasa derywatów. Derywaty te funkcjonują w polszczyźnie pisanej i mówionej. Skrótowiec często bywa mylony ze skrótem.Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) (arab. منظمة التحرير الفلسطينية munazzamat at-tahrir al-filastinija) - polityczna reprezentacja arabskiej ludności Palestyny na uchodźstwie. Powstała w 1964 roku z połączenia wielu różnych ugrupowań walczących o utworzenie państwa palestyńskiego. Najważniejsze z nich to Al-Fatah (Palestyński Narodowy Ruch Wyzwolenia), Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Ludowo-Demokratyczny Front na rzecz Wyzwolenia Palestyny. OWP miała koordynować działania wojskowe i polityczne wszystkich walczących Palestyńczyków. Celami łączącymi te ugrupowania było:

  Amal powstał w 1975 roku jako zbrojne skrzydło Ruchu Poniżanych, szyickiej organizacji politycznej, utworzonej rok wcześniej przez Musę as-Sadra i Husajna al-Husajniego. Koncentruje się na obronie świeckich interesów społeczności szyickiej. Był jedną z najważniejszych szyickich frakcji zbrojnych podczas wojny domowej w Libanie. Milicja Amal walczyła o wyzwolenie południowego Libanu spod okupacji izraelskiej. Partia korzystała ze wsparcia rządu syryjskiego. Początkowo odnosi się wrogo do lewicy i Palestyńczyków, prowadzi walkę z proirackimi baasistami w 1980 r., dokonując szeregu akcji terrorystycznych (np. zamach na biuro irackiej agencji prasowej w kwietniu, zabicie dyplomaty irackiego w lipcu). Zbliża się do lewicy w czasie agresji izraelskiej w czerwcu 1982 r, ale w latach 1985-1988 znowu walczy z OWP. Zmagała się również z oddziałami palestyńskimi i sunnicką milicją Al-Murabitun w tzw. wojnie o obozy, a następnie z proirańskim Hezbollahem o kontrolę nad Bejrutem. W szczytowym okresie rozwoju liczył 14 tys. członków.

  Sajjid Hussein el-Husseini (arab. حسين الحسين, ur. 15 kwietnia 1937 w Zahlii) - libański polityk, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Libanu w latach 1984-1992.Hezbollah (arab. حزب الله – Hizb-allah, „Partia Boga”) – libańska partia polityczna islamskich szyitów, która została utworzona w roku 1982. Od początku była wspierana i finansowana przez Iran, Syrię, a także przez dotacje ich zwolenników.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nabih Berri
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 289

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa (arab.)
 • Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Wojna domowa w Libanie to toczący się w latach 1975-1990 konflikt zbrojny pomiędzy chrześcijańską a muzułmańską mniejszością wyznaniową w Libanie. Konflikt zakończył się porozumieniem z Taif.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imam Sajjid Musa al-Sadr (as-Sadr, al-Sader), arab.: السيد موسى الصدر, per.: مام موسى صدر – szyicki duchowny, teolog i polityk, syn ajatollaha Sadra ad-Dina as-Sadra.
  „Wojna o obozy” - konflikt zbrojny z okresu wojny domowej w Libanie między prosyryjskimi szyitami z milicji Amal a Palestyńczykami, wspieranymi przez sunnitów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.628 sek.