• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rrok Mirdita

  Przeczytaj także...
  Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Archidiecezja barska (łac.: Archidioecesis Antibarensis) – katolicka archidiecezja czarnogórska, obejmująca swoim zasięgiem większą część kraju. Siedziba arcybiskupa znajduje się w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Barze.

  Rrok Mirdita właśc. Rrok Kola Mirdita (ur. 28 września 1939 w Kleznie, Czarnogóra, zm. 7 grudnia 2015 w Tiranie) – albański duchowny katolicki, arcybiskup, metropolita diecezji Durrës - Tirana, prymas Albanii.

  Pochodzi z rodziny katolików albańskich z Czarnogóry. Po II wojnie światowej wraz z rodziną zamieszkał w Ulcinju. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk metropolity archidiecezji barskiej - abp Aleksandra Tokicia w dniu 4 lipca 1965, po czym podjął pracę duszpasterską w albańskich parafiach katolickich w Czarnogórze.

  Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").Order Skanderbega (alb. Urdhëri i Skënderbeut) – odznaczenie państwowe Republiki i Królestwa Albanii ustanowione w 1925 przez prezydenta Albanii Ahmeda Zogu (późniejszego króla, Zoga I).

  W początkach lat 70. wielu Albańczyków z Czarnogóry wyjeżdżało w celach zarobkowych do USA. Metropolita Nowego Jorku zwrócił się do abp Aleksandara Tokicia, aby ten wydelegował jednego z księży albańskich, do pełnienia posługi duszpasterskiej w środowisku emigrantów. Wydelegowany przez Tokicia - Rrok Mirdita w 1973 wyjechał do USA, gdzie pracował w parafii albańskiej w nowojorskiej dzielnicy Bronx, jako wikary w parafii kierowanej przez ks. Zefa Oroshiego. W 1989 ówczesny metropolita nowojorski mianował Mirditę pierwszym proboszczem nowej parafii albańskiej w Hartsdale.

  Lana (alb. Lanë) – rzeka w środkowej Albanii, lewy dopływ rzeki Tiranë w zlewisku Morza Adriatyckiego. Długość – 29 km, powierzchnia zlewni – 67 km². Wypływa na wzgórzach Dajti, płynie na zachód, przecina centrum Tirany i uchodzi do rzeki Tirana. Silnie zanieczyszczona ściekami.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W 1991 po raz pierwszy przyjechał do Albanii. 25 grudnia 1992 jeszcze jako obywatel USA został mianowany arcybiskupem, metropolitą diecezji Durrës-Tirana i wyświęcony w czasie jednodniowej wizyty papieża Jana Pawła II w Albanii (25 kwietnia 1993).

  Od czasu kryzysu społeczno-ekonomicznego w Albanii w 1997 arcybiskup zaangażował się w działania na rzecz współpracy z innymi wspólnotami wyznaniowymi (muzułmanie, prawosławni), czego pierwszym efektem były wspólne apele o pokój w Albanii, a następnie także wspólne działania na rzecz pomocy najuboższym.

  Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców) położone nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest to największy ośrodek przemysłowy i centrum kulturalne kraju.Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

  Z inicjatywy Mirdity powstał największy obecnie kościół katolicki w Tiranie - katedra św. Pawła, usytuowany nad brzegiem Lany. Arcybiskup koncelebrował pierwszą Mszę Św., która miała miejsce w katedrze 27 stycznia 2002.

  W latach 1997-2000 i ponownie w latach 2006-2012 przewodniczył Konferencji Episkopatu Albanii, kierując także pracami albańskiego Caritasu. Został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Tirany, w 2006 Orderem Matki Teresy, a w 2010 z rąk prezydenta Bamira Topiego otrzymał Order Skanderbega.

  Durrës, Durrësi (wł. Durazzo, gr. Δυρράχιον, Dyrrhachion, łac. Dyrrachium, srb. Драч) – miasto w Albanii położone nad Adriatykiem.Ulcinj (wymawia się jak Ulcyn, czarn. Улцињ/Ulcinj, alb. Ulqini) – najdalej wysunięte na południe miasto i gmina miejska w Czarnogórze, znajdujące się u ujścia rzeki Bojany, w pobliżu granicy z Albanią. Ulcinj leży nad Adriatykiem, dzięki czemu stał się kurortem chętnie odwiedzanym przez turystów. Obecnie jest po Budvie najchętniej odwiedzanym kurortem w Czarnogórze. Atutem Ulcinja są rozległe piaszczyste plaże (przykładowo) Velika plaža (Wielka plaża) - piaszczysta, długość 13 km (najdłuższa plaża po tej stronie Adriatyku), Mala plaža (Mała plaża) - piaszczysta, długość 700m (plaża miejska w najbardziej atrakcyjnej części miasta, w pobliżu starówki), Ada - piaszczysta plaża, długości 3 km, część przeznaczona dla naturystów (w pobliżu osiedle naturystyczne), Valdanos - plaża żwirowa, długości ok. 800 m, położona wśród gajów oliwnych.

  Zmarł 7 grudnia 2015 w szpitalu w Tiranie, wskutek niewydolności krążeniowej. 10 grudnia 2015 jego doczesne szczątki spoczęły w krypcie katedry katolickiej w Tiranie.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Miranda Vickers, James Pettifer: Albania: from Anarchy to a Balkan Identity. C. Hurst & Co. Publishers, 1997. ISBN 9781850652793. (ang.)
 • Peter Hauptmann, Günther Schulz: Kirche im Osten: Studien zur osteuropäischen Kirchengeschichte und Kirchenkunde. Vandenhoeck & Ruprecht, 2000. ISBN 9783525563960. (niem.)
 • Imzot Rrok Mirdita: Kalvari i jetes sime per te veshur veladonin, rozm. Petrika Grosi, Gazeta Albania 31 III 2009. (sq)
 • Strona poświęcona działalności Rr.Mirdity
 • Albańczycy (alb. Shqiptarët) – naród pochodzenia indoeuropejskiego zamieszkujący Albanię (ponad 3 miliony), Kosowo (1,8 miliona), Macedonię (ok. 510 tysięcy), Czarnogórę (około 31 tysięcy) oraz Europę Zachodnią, głównie Niemcy. Arboresze jako potomkowie Albańczyków mieszkają także we Włoszech. Znaczną część społeczeństwa albańskiego stanowią muzułmanie, zarówno w obrządku sunnickim, jak również bektaszyckim, pozostali to głównie bezwyznaniowcy, prawosławni i katolicy.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Albańska rewolucja piramidowa (alb. Kriza piramidale 1997) – niepokoje społeczne, do których doszło wiosną 1997 w Albanii, w efekcie krachu piramid finansowych.
  Caritas – katolicka organizacja charytatywna działająca zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski. Caritas Catholica powstała w 1926 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).
  Prymas (łac. primas, od primus – pierwszy) – tytuł arcybiskupów katolickich związany z niektórymi stolicami biskupimi i ich historyczną rolą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.