• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozogi - gmina

  Przeczytaj także...
  Wysoki Grąd – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi.Gmina Myszyniec – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Rozogigmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.

  Siedziba gminy to Rozogi.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 5612 osoby.

  Suchorowiec – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi.Gmina Pisz – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Położenie[]

  Gmina Rozogi położona jest w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, przy szlaku komunikacyjnym WarszawaMazury, w regionie Zielonych Płuc Polski, na pograniczu mazursko-kurpiowskim.

  Od północy sąsiaduje z gminą Świętajno, od wschodu z gminami Ruciane-Nida i Pisz, od zachodu z gminami Szczytno i Wielbark, zaś od południa i południowego wschodu z gminami typowo kurpiowskimi: Myszyniec i Łyse, położonymi w województwie mazowieckim.

  Gmina Świętajno – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Wilamowo (dawniej Willamowen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa ostrołęckiego.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Rozogi ma obszar 223,95 km², w tym:

 • użytki rolne: 53%
 • użytki leśne: 41%
 • Gmina stanowi 11,59% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Rozogi w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Rozogi.png

  Sołectwa[]

  Borki Rozowskie, Dąbrowy (sołectwa: Dąbrowy I i Dąbrowy II), Faryny, Klon, Kowalik, Kwiatuszki Wielkie, Łuka, Orzeszki, Rozogi, Spaliny Wielkie, Wilamowo, Występ, Zawojki.

  Łuka (dawniej Luka) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi, znajdująca się między wsiami Księży Lasek oraz Lipowiec, nad strumykiem Trybówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego. Wieś mazurska z zachowanymi, tradycyjnymi budynkami drewnianymi.Gmina Łyse – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.

  Pozostałe miejscowości[]

  Antonia, Dąbrowy-Działy, Grodzie, Kiełbasy, Kilimany, Kokoszki, Kopytko, Księży Lasek, Kwiatuszki Małe, Lipniak, Możdżenie, Nowy Suchoros, Radostowo, Spaliny Małe, Suchorowiec, Wujaki, Wysoki Grąd.

  Sąsiednie gminy[]

  Czarnia, Łyse, Myszyniec, Pisz, Ruciane-Nida, Szczytno, Świętajno, Wielbark

  Przypisy

  Orzeszki (dawniej Zielonygrund, Schützegrund) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi, znajdująca się między wsiami: Klon a Księży Lasek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.Faryny (niem. Farienen) – wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Kwiatuszki Wielkie (niem. Groß Blumenau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi.
  Klon – (dawniej Liebenberg) wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi, znajdująca się przy szosie Wielbark-Rozogi. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.
  Dąbrowy-Działy – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.
  Mazury (dawn. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.
  Kowalik (niem. Kowallik) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.