Rozlutowywanie
Temperatura topnienia – temperatura, w której kryształ zamienia się w ciecz. Jest to też najwyższa możliwa temperatura, w której może rozpocząć się krystalizacja tej substancji. Krystalizacja zachodzi jednak często przy niższej temperaturze niż temperatura topnienia, co zależy od wielu czynników, np. obecności zarodków krystalizacji, tempa schładzania czy ciśnienia.Lutowanie – metoda trwałego łączenia elementów metalowych za pomocą metalowego spoiwa zwanego lutem o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych elementów. Proces lutowania należy prowadzić w temperaturze wyższej od temperatury topnienia lutu, lecz nie wyższej od temperatury topnienia łączonych elementów. Dzięki temu lut topi się, a łączone elementy pozostają cały czas w stanie stałym. Istotne jest, aby zarówno lut, jak i elementy lutowane, osiągnęły temperaturę lutowania (wyższą od temperatury topnienia lutu), w przeciwnym przypadku mogą powstać wadliwe złącza zwane zimnymi lutami lub zimnymi stykami, o niezadowalających właściwościach użytkowych. Podstawową różnicą między lutowaniem a spawaniem jest to, że w przypadku spawania temperatura procesu jest tak wysoka, aby stopić i materiał dodatkowy, i brzegi elementów spawanych.
Stop metali (dawniej także: aliaż) – tworzywo o właściwościach metalicznych, w którego strukturze metal jest osnową, a poza nim występuje co najmniej jeden dodatkowy składnik, zwany dodatkiem stopowym. Dodatki są wprowadzane w celu poprawienia wytrzymałościowych właściwości materiału. Zwykle pogarszają plastyczność, przewodnictwo elektryczne, przewodnictwo cieplne. Często zmniejszają również odporność na korozję.

Rozlutowywanie (także: wylutowywanie, odlutowywanie) - rozłączanie elementów lutowanych, proces odwrotny do lutowania.
Rozlutowywanie zlutowanych elementów jest zwykle konieczne w przypadku napraw lub wymiany elementów lutowanych. Jest to przeważnie jedna z niezbędnych czynności przy naprawie sprzętu elektronicznego lub elektrycznego.
Do rozlutowywania używa się rozlutownic lub lutownic (zwykle w parze z odsysaczem do cyny). Do usuwania nadmiaru cyny można także użyć lutownicy i taśmy do rozlutowania. Taśma rozlutowująca wykonana z cienkich drucików miedzianych jest zwilżana przez roztopione lutowie, które rozpływa się w taśmie na zasadzie włoskowatości.
W przypadku gdy rozlutowywane elementy są kłopotliwe przy rozłączaniu i zachodzi obawa ich uszkodzenia (np. układ scalony o kilkuset końcówkach) lub uszkodzenia obwodu drukowanego stosuje się do tego specjalne oprzyrządowanie.
Odsysanie roztopionego lutu za pomocą pompki lutowniczej
Taśma do usuwania nadmiaru cyny
Wylutowywanie układu scalonego za pomocą nadmuchu gorącego powietrza