Rozgrywki ligowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego („jesień-wiosna” lub „wiosna-jesień”) „każdy z każdym – mecz i rewanż”, w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd.

Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.

Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas „Liga” jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem „liga” określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.

Rosyjska Premier Liga, najwyższa klasa rozgrywkowa dla klubów piłki nożnej w Rosji. Do sezonu 2010 rozgrywana była systemem wiosna-jesień (1 rok - 1 sezon). Nie było krótkiego sezonu przejściowego, a więc mistrz roku 2011 nie został wyłoniony. Natomiast już 12 marca 2011 rozpoczął się pierwszy sezon w systemie jesień-wiosna (Priemjer-Liga (2011/12)), który zakończył się 12 maja 2012. W sezonie 2011/12 występowało w niej 16 zespołów. Po dwóch rundach rozgrywek zespoły z miejsc 1-8 przystąpiły do walki w trzeciej rundzie o mistrzostwo i europejskie puchary. Zespoły z miejsc 9-16 walczyły w trzeciej rudzie o utrzymanie. Zespoły, które na koniec sezonu zajęły miejsca 15-16, zostały degradowane do Pierwszej dywizji. Zespoły z miejsc 13-14 walczyły w barażach o utrzymanie.Primera Divisió – najwyższa klasa rozgrywek piłki nożnej w Andorze. Wszystkie kluby są amatorskie. Amatorami jest też większość piłkarzy. Liga składa się z ośmiu drużyn. Obecnie obowiązujący system ligowy przewiduje podział ligi na dwie grupy (mistrzowską i spadkową) po rozegraniu serii 14 spotkań. W każdej z grup, zespoły rozgrywają dwukrotnie mecze ze sobą co daje kolejnych 6 meczów dla każdej z drużyn. Punkty i bramki zdobyte w pierwszej części sezonu wliczane są do drugiej części. Pierwsza drużyna z grupy mistrzowskiej zdobywa tytuł Mistrza Andory oraz kwalifikuje się do rozgrywek Ligi Mistrzów UEFA. Do Ligi Europy UEFA kwalifikuje się zdobywca Pucharu Andory. Ostatni, ósmy zespół z grupy spadkowej, zostaje relegowany do niższej ligi czyli Segona Divisió. Na jej miejsce awansuje mistrz niższej klasy rozgrywkowej. Przedostatnia - siódma drużyna, rozgrywa baraż o utrzymanie z wicemistrzem Segona Divisió.

Ogólne zasady rozgrywek[ | edytuj kod]

Rozgrywki ligowe organizuje się regularnie – zazwyczaj raz do roku – a pełny cykl rozgrywkowy nazywa się sezonem. Zespoły uczestniczące w rozgrywkach spotykają się według określonego terminarza, z reguły zawsze w te same dni tygodnia – jedna seria meczów nazywana jest kolejką. Na podstawie wyników meczów tworzona jest tabela – ranking drużyn uczestniczących w rozgrywkach, uszeregowanych według ilości zwycięskich meczów lub zdobytych punktów. Mistrzem z reguły zostaje drużyna, która po rozegraniu wszystkich zaplanowanych kolejek znajduje się na pierwszym miejscu tabeli. W niektórych systemach rozgrywek rozgrywa się dodatkowo mecze finałowe z udziałem zespołów z czołówki tabeli, które decydują o mistrzostwie.

Dwumecz – w grach zespołowych sposób wyłaniania zwycięzcy przez rozegranie dwóch spotkań, zazwyczaj po jednym na boisku każdego z przeciwników (mecz i rewanż). Zwycięzcą jest zespół, który osiągnie lepszy sumaryczny wynik obu spotkań. W piłce nożnej w przypadku równego bilansu przepisy mogą przewidywać trzeci mecz na neutralnym terenie, dogrywkę, dodatkową serię rzutów karnych dla wyłonienia zwycięzcy lub losowanie. W Europie niemal powszechnie obowiązującą zasadą jest premiowanie większej ilości bramek zdobytych w spotkaniu wyjazdowym. Czasem stosuje się też bardziej osobliwe rozstrzygnięcia (bilans bramek z całych rozgrywek, ranking fair play itd.).System pucharowy (rozgrywki pucharowe) – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Ten sposób prowadzenia zmagań nazywany jest również systemem knock-out.

W przypadku większej liczby drużyn uczestniczących w rozgrywkach ligowych na danym obszarze (najczęściej kraju) zachodzi konieczność ich zhierarchizowania, czyli podzielenia na poszczególne poziomy ligowe (szczeble ligowe), nazywane potocznie „ligami”, bądź „klasami rozgrywkowymi”. Przynależność drużyny do określonej ligi, bądź klasy wynika zazwyczaj z poziomu sportowego prezentowanego w poprzednim sezonie lub – rzadziej – od warunków finansowych, infrastruktury i innych czynników. W niemal wszystkich systemach ligowych obowiązuje zasada spadków i awansów, czyli cosezonowa aktualizacja składów klas rozgrywkowych, poprzez zastąpienie najsłabszych drużyn danej klasy najlepszymi drużynami klasy niższej. Liczba drużyn degradowanych i awansujących ustalana jest przed rozpoczęciem sezonu. W wielu systemach ligowych drużyny plasujące się w tabeli na zakończenie sezonu bezpośrednio przed drużynami zdegradowanymi rozgrywają dodatkowe mecze barażowe z drużynami, które uplasowały się bezpośrednio za drużynami awansującymi w niższej lidze. Zwycięzcy meczów barażowych zostają przydzieleni do ligi wyższej, przegrani do ligi niższej.

Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.Siatkarska Liga Mistrzów (pierwotnie ang. CEV Champions League, od sezonu 2001/2002 oficjalnie Indesit European Champions League) – międzynarodowe, klubowe rozgrywki siatkarskie, utworzone z inicjatywy Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) w 2000 i regularnie (co sezon) prowadzone przez tę organizację od edycji 2000/2001 w ramach europejskich pucharów, przeznaczone dla najlepszych męskich drużyn klubowych (zajmujących czołowe miejsca w europejskich ligach krajowych). Najważniejsze oraz najbardziej prestiżowe klubowe zmagania siatkarskie na "starym kontynencie", które zastąpiły - rozgrywany od sezonu 1959/1960 do 1999/2000 - siatkarski Puchar Europy Mistrzów Krajowych (PEMK).

Terminarze rozgrywek ustala się zazwyczaj zgodnie z systemem kołowym, czyli w ciągu sezonu każda z drużyn spotyka się z każdą inną, występującą na tym samym szczeblu ligowym w formie dwumeczu, tj. jedno spotkanie u siebie (w domu) oraz jedno u przeciwnika (na wyjeździe). Spotyka się także rozgrywki systemem pucharowym lub systemem stanowiącym połączenie obu systemów (pucharowe mecze finałowe poprzedzone fazą grupową).

ORLEN Liga – najwyższa w hierarchii klasa kobiecych ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami - o tytuł Mistrza Polski, a za jej prowadzenie odpowiada Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. (PLPS S.A.). Najsłabsze drużyny są relegowane do I ligi.Serie A – najwyższa liga piłkarska we Włoszech. Oficjalna nazwa rozgrywek to Serie A TIM – od nazwy głównego sponsora ligi Telecom Italia Mobile. Od sezonu 2004/2005 w Serie A gra 20 zespołów, które rozgrywają łącznie po 38 spotkań.

Na przestrzeni lat specyficzny system rozgrywek ligowych został stworzony w krajach Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, gdzie jeden sezon składa się z dwóch niezależnych od siebie części (podsezonów) – zobacz: Apertura i Clausura.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Premier League (nazywana także Barclays Premier League od nazwy sponsora) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 klubów. W lidze tej obowiązuje reguła awansu i spadku. Premier League jest korporacją, której 20 zespołów w niej grających są akcjonariuszami. Sezon rozgrywek rozpoczyna się w sierpniu, a kończy się w maju. Każdy klub rozgrywa 38 meczów w tym czasie ze wszystkich 380 spotkań ligowych. Premier League jest sponsorowana przez Barclays Bank i z tego powodu jest oficjalnie nazywana Barclays Premier League.
Pyrwa profesionałna futbołna liga (bg. Първа професионална футболна лига) jest najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Bułgarii. Rozgrywki prowadzone są od 1924 roku. W latach 1948–2000 funkcjonowała pod nazwą A Republikanska futbołna grupa („А” Републиканска футболна група), a w latach 2000–2003 jako Wissza profesionałna futbołna liga (Висша професионална футболна лига). W lidze rywalizuje 10 drużyn, które grają w systemie każdy z każdym (mecz i rewanż). Zdobywca tytułu mistrza Bułgarii ma prawo do występów w eliminacjach Ligi Mistrzów (II runda), drugie i trzecie miejsce w lidze oraz pierwsze miejsce w Pucharze Bułgarii dają prawo do występów w Lidze Europy (I runda wstępna). Po sezonie 2012/13 liga zostanie zmniejszona do 14 zespołów, a od sezonu 2014/15 w lidze grało już tylko 12 zespołów. W latach 2003-2016 nazywała się A Profesionałna futbołna grupa (bg. „А” Професионална футболна група), w skrócie A PFG (bg. А ПФГ). Od sezonu 2016/17 występowało 14 zespołów.
Primera División – hiszpańska liga w piłce nożnej o charakterze profesjonalnym, jest najwyższą klasą rozgrywkową w kraju i jej rozgrywki wyłaniają mistrza Hiszpanii. Wraz z drugą ligą Segunda División tworzy organizację Liga de Fútbol Profesional (Liga Profesjonalnej Piłki Nożnej), organizującą rozgrywki I i II ligi (podobnie jak w Polsce spółka Ekstraklasa SA). W sezonie 2007/2008 w Primera División występuje 20 zespołów. Po zakończeniu sezonu trzy drużyny z najmniejszą liczbą punktów zostają zdegradowane do Segunda División. Jako liga o najwyższym współczynniku UEFA (podobnie jak Premiership i Bundesliga) może ona wystawić do rozgrywek Ligi Mistrzów trzy najlepsze zespoły oraz jeden kolejny do eliminacji, dwa następne, jak również zdobywca Pucharu Króla kwalifikują się do rozgrywek Liga Europy UEFA. Inną nazwą hiszpańskiej ligi jest La Liga. Na początku sezonu 08/09 Primera División zmieniła nazwę na Liga BBVA.
Koszykówka – dyscyplina sportu drużynowego, w której dwie pięcioosobowe drużyny grają przeciwko sobie próbując zdobyć punkty umieszczając piłkę w koszu. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych dyscyplin na świecie. Za datę powstania koszykówki uznaje się 21 grudnia 1891 roku, a za jej twórcę - Jamesa Naismitha.
Dimayor (División Mayor del Fútbol Colombiano) - zawodowa liga piłki nożnej w Kolumbii, istniejąca od 1948 roku. Kluby grające w Dimayor zrzeszone są w Asociación de Clubes del Fútbol Profesional Colombiano. Obecnie rozgrywki ligowe w Kolumbii noszą nazwę Copa Mustang (pierwsza liga) i Categoría Primera B (druga liga).
Copa Libertadores de América, czyli Puchar Wyzwolicieli Ameryki - międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku. Rozgrywki odbywają się co roku.
Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.

Reklama