• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozgrywający - piłka ręczna

  Przeczytaj także...
  Skrzydłowy - jedna z pozycji w piłce ręcznej. Zespół liczy sześciu zawodników w polu - kołowego (obrotowego), trzech rozgrywających oraz właśnie skrzydłowych. Wyróżnia się lewego i prawego skrzydłowego, są oni ustawieni przy linii bocznej boiska, na tzw. "skrzydłach". Najczęściej wykonują rzuty z ostrego kata, ale także mogą wbiegać na tzw. "koło" czy obiegać rozgrywających. Skrzydłowi najczęściej wykonują rzuty z autu i rzuty rożne. Zawodnicy grający na tej pozycji są zazwyczaj najniżsi i najszybsi na boisku, więc jako pierwsi biegają do kontrataku.Bramkarz – w grach zespołowych – członek zespołu, którego zadaniem jest uniemożliwienie zdobycia bramki (gola) zawodnikom drużyny przeciwnej.
  Obrotowy (spotyka się także nazwę kołowy) – zawodnik w piłce ręcznej, który gra bezpośrednio przed linią pola bramkowego, pomiędzy obrońcami drużyny przeciwnej. Jego funkcją jest oczekiwanie na piłkę, tak by po jej złapaniu od razu obrócić się (stąd nazwa) i wykonać rzut na bramkę. Ma on także na celu pomagać bocznym rozgrywającym np.: robiąc tzw. zasłonę (tj. zasłonić obrońcę drużyny przeciwnej, aby rozgrywający mogli go minąć i rzucić do bramki) lub powodując zwiększenie przestrzeni do gry oraz dezorganizując współpracę i dezorientując obrońców drużyny przeciwnej. Zawodnika kołowego kryje się za sobą, a nie tak jak wszystkich innych graczy przed sobą.

  Rozgrywający – jedna z pozycji w piłce ręcznej. Zespół liczy sześciu zawodników w polu - kołowego (obrotowego), dwóch skrzydłowych oraz właśnie rozgrywających. Wyróżnia się lewego, środkowego i prawego rozgrywającego. W ataku, grając w drugiej linii, rozgrywają piłkę i starają się zdobyć bramkę rzutem z 8-11 metra, bądź "wejściem na koło".

  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • bramkarz
 • obrotowy
 • Skrzydłowy (piłka ręczna) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.