• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozetka - botanika

  Przeczytaj także...
  Wątrobowce (Marchantiophyta syn. Hepaticophyta) – gromada roślin, dawniej sytuowana jako klasa w gromadzie mszaków. Należą tu drobne rośliny, u których pokoleniem dominującym jest gametofit posiadający pojedynczy (haploidalny) zestaw chromosomów. Do gromady tej zalicza się ok. 8 tysięcy gatunków.Plecha (thallus) – wegetatywne ciało organizmów zaliczanych w dawnych systemach taksonomicznych do roślin niezróżnicowane na korzeń i pęd. Większość botaników za plechę nie uważa ciał jednokomórkowych, z wyjątkiem komórczaków,. Rzadziej plechą określa się ponadto ciała jednokomórkowych glonów i grzybów (lub protistów grzybopodobnych) lub beztkankowych roślin lądowych, np. wątrobowców. Organizmy zbudowane z plechy określa się zbiorczą nazwą plechowce (Thallophyta), do których należą glony i grzyby (w szerokim tych pojęć znaczeniu, łącznie z protistami). U grzybów plecha nazywana jest grzybnią i składa się z nitkowatych strzępek.
  Wgłębka (Riccia) – rodzaj roślin z gromady wątrobowców, jeden z dwóch rodzajów rodziny wgłębkowatych. Obejmuje ok. 150 gatunków, których zasięg obejmuje niemal cały świat. W Europie występuje 35 gatunków, w tym 14 w Polsce. Przedstawiciele rodzaju występują na podmokłych glebach tworząc zwykle koliste rozetki oraz w wodach stojących. Wielu przedstawicieli to rośliny roczne, w tym także pojawiające się efemerycznie zimą. Najczęściej spotykanym przedstawicielem we florze środkowoeuropejskiej jest wgłębka wąskopłatkowa (R. sorocarpa) występująca w uprawach i na ścierniskach. Wgłębka wodna w warunkach naturalnych wchodzi w skład pleustonu, a ponadto uprawiana jest w akwariach i oczkach wodnych.
  Rozetka wgłębki wąskopłatkowej

  Rozetka – koliście skupione plechy niektórych wątrobowców (np. z rodzaju wgłębka Riccia) spotykane w warunkach naturalnych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. J. Mickiewicz, D. Sobotka: Zarys briologii. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 238.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.708 sek.