• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozciągłość równoleżnikowa

  Przeczytaj także...
  Rozciągłość południkowa – różnica szerokości geograficznych między najdalej wysuniętymi na północ i południe punktami obszaru. Rozciągłość południkowa jest wyznaczana przez równoleżniki.Raas Xaafuun, (dawniej Przylądek Hafun; arab. Ras Hafun) (10°27′N 51°23′E/10,450000 51,383333) – przylądek, stanowiący najbardziej wysunięty na wschód kraniec Afryki, znajduje się w północno-wschodniej Somalii. Przylądek Hafun to wąski pas nagromadzonego piasku łączący stały ląd z niewielką wyspą, taka forma mierzei nazywana jest tombolo.
  Południk geograficzny – linia na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu, która łączy oba bieguny, o długości ok. 20 tys. km, wyznaczająca kierunek północ-południe i przecinająca prostopadle równik. Południkiem miejscowym (danego punktu Ziemi) jest południk przechodzący przez dane miejsce. Żaden z południków nie jest szczególnie wyróżniony. Za południk początkowy (zerowy) przyjęto w 1884 roku południk przechodzący przez obserwatorium w Greenwich. Płaszczyzna południka 0° i 180° dzieli kulę ziemską na dwie półkule – wschodnią i zachodnią.

  Rozciągłość równoleżnikowa – różnica długości geograficznych: punktu wysuniętego najdalej na zachód i punktu wysuniętego najdalej na wschód. Rozciągłość równoleżnikowa jest określana w kierunku równoleżnikowym, a wyznaczana przez południki obu skrajnych punktów.

  Rozciągłość równoleżnikową obliczamy w ten sposób (na przykładzie Afryki):

  Południk zerowy – południk, od 1984 określony przez Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych na podstawie globalnej geodezyjnej siatki geograficznej WGS 84. Południk zerowy na podstawie WGS 84 zastąpił dotychczasowy Południk Greenwich, przebiegający przez obserwatorium astronomiczne w dzielnicy Greenwich w Londynie, który był obowiązującym południkiem zerowym w latach 1884–1984.Równoleżnik - okrąg powstały wskutek przecięcia powierzchni kuli ziemskiej płaszczyzną prostopadłą do jej osi. Najdłuższym równoleżnikiem jest równik, który ma 40 075 km długości. Równik dzieli kulę ziemską na dwie półkule - północną i południową. Podstawowe równoleżniki to: równik, zwrotnik Raka i zwrotnik Koziorożca a także koło podbiegunowe północne i południowe. Równoleżniki mają różne długości, w zależności od szerokości geograficznej.
 • najdalej na wschód wysunięty punkt Afryki: 51°23'E – przylądek Hafun
 • najdalej na zachód wysunięty punkt Afryki: 17°31'W – przylądek Almadi
 • Oba punkty leżą na różnych półkulach względem południka zerowego, więc wartości południków przechodzących przez te skrajne punkty dodajemy do siebie: 51°23' + 17°31' = 68°54' – rozciągłość równoleżnikowa Afryki w stopniach

  Almadi (fr. Pointe des Almadies) – przylądek leżący w Senegalu, na Półwyspie Zielonego Przylądka, 3,5 km na północny zachód od Przylądka Zielonego. Jest najdalej wysuniętym na zachód punktem Afryki. Pierwszy raz został opisany przez Ptolemeusza w słynnym traktacie matematyczno-astronomicznym Almagest w II w., w którym przedstawiono porządek geocentryczny uznawany aż do XVI wieku. Współrzędne geograficzne: 14°44′28″N 17°31′47″W/14,741111 -17,529722.Długość geograficzna (ang. longitude; symbol λ) – jedna ze współrzędnych geograficznych, kąt dwuścienny zawarty między półpłaszczyzną południka 0 (południka przechodzącego przez park w Greenwich), a półpłaszczyzną południka przechodzącego przez dany punkt na powierzchni Ziemi.

  Jednak kiedy najbardziej wysunięte punkty znajdują się na takiej samej półkuli geograficznej (zachodniej albo wschodniej), wartości długości geograficznej odejmujemy je od siebie.

  Odległości między południkami rosną im bliżej do równika i maleją im od niego dalej. Dlatego nie można określić rozciągłości równoleżnikowej w kilometrach bez wiedzy, jaka jest odległość między południkami w danym miejscach.

  Zobacz też[]

 • rozciągłość południkowa • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.