• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozłaski Młyn

  Przeczytaj także...
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Rozłazino (kaszb. Rozłazëno, niem. Roslasin) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Łęczyce. Wieś jest siedzibą sołectwa Rozłazino, w którego skład wchodzą również Jeżewo, Rozłazinko, Redystowo, Dąbrówka Wielka.

  Rozłaski Młynkolonia w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Łęczyce. Kolonia/osada wchodzi w skład wsi Rozłazino.

  Położenie[]

  Rozłaski Młyn znajduje się przy trasie linii kolejowej Kartuzy – Lębork (obecnie zawieszonej) w dolinie Węgorzy na wysokości ok. 75 m n.p.m. Najbliżej położonym miastem jest Lębork, osada znajduje się na południowy-wschód od tego miasta. Na północ od ostatnich zabudowań osady w odległości ok. 75 m znajduje się Młyński Wiadukt .

  Powiat wejherowski (kaszb. Wejrowsczi kréz) – powiat w północnej Polsce, w województwie pomorskim, utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wejherowo.Gostkowskie – dawna osada w Polsce położona była w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Łęczyce. Osada wchodziła w skład wsi Rozłazino.

  Historia[]

  Osada, a w zasadzie zespół zabudowań młyńskich istnieje co najmniej od początku XIX w. Młyn funkcjonował do końca lat pięćdziesiątych XX w. później został przebudowany na cele mieszkalne.

  W 1948 roku nazwa osady została zmieniona z "Roslasiner Muhle" (Rozłaziński Młyn) na Rozłaski Młyn.
  Osada przez cały czas swego istnienia należała do gminy Roslasin później gminy Rozłazino, a obecnie sołectwa Rozłazino w gminie Łęczyce. W 1980 roku w skład osady Rozłaski Młyn zastała włączona osada Gostkowskie. Od tego samego roku osada "Rozłaski Młyn" klasyfikowana jest jako kolonia.

  Gmina Łęczyce – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Redystowo (kaszb. Redëstòwò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Łęczyce. Wieś wchodzi w skład sołectwa Rozłazino. Redystowo znajduje się na trasie linii kolejowej Kartuzy-Lębork (obecnie zawieszonej).

  Zobacz też[]

 • Gostkowskie
 • Karczemka Rozłaska
 • Redystowo
 • Rozłazino
 • Przypisy

  1. Szukaj: >> Rozłaski Młyn. geoportal.gov.pl. [dostęp 2012-08-10].
  2. Arkusz 1473 Roslasin. W: Topografische Karten (Meßtischblätter) 1:25 000. Das Reichsamt für Landesaufnahme, przedruk 1952, ze zbiorów Harold B. Lee Library, Brigham Young University; Provo, Utah, USA, źródło MAPSTER
  3. Rozporządzenie Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 czerwca 1948 r. (M.P. z 1948 r. Nr 59, poz. 363, s. 16).
  4. Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce, t. I-III, 1980-1982, Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Główny Urząd Statystyczny
  Karczemka Rozłaska – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Łęczyce. Osada wchodzi w skład wsi Rozłazino.Most kolejowy koło Rozłazina – kamienny most kolejowy na Młyńskiej Strudze obecnie Węgorzy na trasie linii kolejowej łączącej Lębork z Kartuzami wybudowany w 1905 roku. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Rozłaziński Młyn (M. Roslasiner Mühle) obecnie Rozłaski Młyn. W niektórych internetowych publikacjach stosowana jest nazwa "Lubonice", nazwa ta odnosi się do odleglejszej osady Gostkowskie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolonia – w polskim prawie jednostka osadnicza powstała w wyniku ekspansji miejscowości na terenach oddalonych od wcześniej istniejącej zabudowy, w szczególności kolonia miasta lub wsi. Na Warmii, Mazurach i Pomorzu często określana mianem wybudowanie (powstawały głównie po separacji gruntów wiejskich).
  Węgorza – struga Pobrzeża Bałtyckiego, posiadająca swoje źródła w okolicy miejscowości Kętrzyno. na północno-zachodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego. Struga przepływa przez obszar gminy Linia, gminy Łęczyce i Nowa Wieś Lęborska. Węgorza uchodzi do Łeby. Struga przepływa przez Jezioro Lubowidzkie.

  Reklama