• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royall T. Moore

  Przeczytaj także...
  Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).Mykologia, mikologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów (Fungi), ich systematyką, budową (morfologią, anatomią, cytologią), fizjologią, a także znaczeniem dla człowieka.
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.

  Royall Tyler Moore (ur. 11 października 1930 w Dryden, zm. 17 sierpnia 2014 w Coleraine) – amerykański mykolog.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Royall Tyler Moore (w publikacjach podpisujący się Royall T. Moore) urodził się w osadzie Varna należącej do miasta Dryden w stanie Nowy Jork w hrabstwie Tompkins w USA. W 1959 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Harvarda na podstawie rozprawy o rodzaju grzybów Sporidesmium. Później był naukowym pracownikiem na kilku uniwersytetach: Uniwersytet Cornella, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley i Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill. W 1972 r. przeniósł się do Irlandii Północnej, gdzie pracował w Ulster University at Coleraine. Zajmował się zagadnieniami taksonomii grzybów. Zmarł w Coleraine na raka w wieku 84 lat. Na promowanie rozwoju mykologii przekazał Uniwersytetowi Cornella w USA darowiznę 500 000 dolarów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mycotaxon – recenzowane czasopismo naukowe, w którym publikowane są artykuły w zakresie taksonomii i nazewnictwa grzybów, w tym także porostów. Założyli go Grégoire Laurent Hennebert i Richard Paul Korf w 1974 r.. Byli sfrustrowani tym, że w istniejących czasopismach mykologicznych, jak np. Mycologia, mijał rok między czasem przesłania artykułu, a jego publikacją w czasopiśmie. Korf i Hennebert wprowadzili szereg innowacji, dzięki którym ich czasopismo jest szybsze i bardziej dostępne niż inne czasopisma mykologiczne. Zamiast składania czasopisma w linotypie, który był wówczas standardem branżowym. Mycotaxon zastosował litografię z offsetem fotograficznym, co przyspieszyło publikację. Poza tym Mycotaxon jest kwartalnikiem, a więc pojawia się co trzy miesiące, a nie raz lub dwa razy do roku, jak inne naukowe czasopisma mykologiczne. Początkowo nie pobierał od autorów opłat za publikację artykułów.

  W naukowych nazwach utworzonych przez niego taksonów dodawane jest jego nazwisko R.T. Moore. M.in. jest autorem obecnej definicji grzybów jako królestwa (Fungi R.T. Moore).

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

  1. 1959, The Sporidesmium complex; Thesis (Ph. D.), Dept. of Biology, Harvard University.
  2. 1959, The genus Berkleasmium; Mycologia 51(5): 734–739.
  3. 1960, Fine Structure of Mycota 2. Demonstration of the haustoria of lichens; Mycologia 52(5): 805–807.
  4. 1963, Fine Structure of Mycota XI. Occurrence of the golgi dictyosome in the heterobasidiomycete Puccinia podophylli; Journal of Bacteriology 86(4): 866-871.
  5. 1989, Alicean taxonomy–small characters made large; Botanical Journal of the Linnean Society 99(1): 59–79.
  6. 1992, The genus Bauhinus gen. nov.: for species of Ustilago on dicot hosts; Mycotaxon 45: 97–100.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Carberry, Royall Moore's passion for fungi funds students, Cornell Chronicle, 2015 [dostęp 2020-07-20] (ang.).
  2. Index Fungorum [dostęp 2020-07-20] (ang.).
  Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill (UNC) (ang. University of North Carolina at Chapel Hill) to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Założony w 1789 w mieście Chapel Hill w stanie Karolina Północna.Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
  Taksonomia (gr. taksis – układ, porządek + nomos – prawo) – poddyscyplina systematyki organizmów, nauka o zasadach i metodach klasyfikowania, w szczególności o tworzeniu i opisywaniu jednostek systematycznych (taksonów) i włączaniu ich w układ kategorii taksonomicznych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.