• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royal Small Arms Factory

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Karabin Enfield model 1853 (znany również jako Pattern 1853 Enfield, P53 Enfield, oraz Enfield Rifled-Musket) był ładowanym odprzodowo karabinem, używanym przez wojska Imperium brytyjskiego od 1853 do 1867 r., kiedy został zastąpiony przez karabin typu Enfield-Snider na amunicję scaloną.
  Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.

  Royal Small Arms Factory – brytyjska firma produkująca broń strzelecką.

  Firma została założona w 1804 roku w Enfield. Znana głównie z produkcji i konstrukcji broni strzeleckiej. Zajmowała się do 1854 montażem broni z elementów, które dostarczali kooperanci. Na miejscu wyrabiano pojedyncze egzemplarze broni o wysokim standardzie oraz lufy. Zakład zreorganizowano, zmodernizowano i rozbudowano w 1854 roku. Z USA sprowadzono wiele maszyn, urządzeń i specjalistów. W. M. Dixon był pierwszym nadintendentem, a J. H. Burton managerem zreorganizowanej firmy.

  Broń strzelecka jest to broń palna przystosowana do amunicji strzeleckiej, której kaliber nie przekracza na ogół (z wyjątkiem wyspecjalizowanych środków np. granatników, rusznic przeciwpancernych) 20 mm. Do broni strzeleckiej zaliczamy także granaty ręczne.Lufa – zasadnicza część broni palnej, umożliwiająca nadanie pociskowi jednocześnie ruchu postępowego i obrotowego (lufy gwintowane) lub tylko postępowego (lufy gładkościenne) w odpowiednim kierunku.

  Firma wyprodukowała do 1900 roku około trzydzieści wzorów broni. Karabin Enfield wzór 1853 był pierwszym karabinem, który wytwarzano seryjnie. Następnymi konstrukcjami były serie karabinów Martini–Enfield i Lee–Enfield. Pod nazwą Enfield znane są współczesne wzory broni i oznaczane symbolem L.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo „WIS”, 1994, s. 194. ISBN 83-86028-01-7.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.