• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royal Rumble - 1998  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Lex Luger, a właściwie Lexus Arnel Lewis (ur. 6 marca 1991 w Suffolk, stanie Wirginia) – amerykański producent muzyczny specjalizujący się w muzyce hip-hop. W 2010 r. wspólnie z producentem Southside założył zespół 808 Mafia. Lewis jest także członkiem duetu Low Pros, którego tworzy z utytułowanym DJ-em A-Trakiem.Randal Keith Orton, znany jako Randy Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w Knoxville) – amerykański wrestler. Najbardziej znany z występów w World Wrestling Entertainment w brandzie WWE SmackDown!, którego członkiem był do 2013 roku. Należał do grup: „Evolution”, „Rated RKO” i „The Legacy”. Orton jest najmłodszym w historii zdobywcą tytułu WWE World Heavyweight Championship.

  Royal Rumble – cykl gal pay-per-view profesjonalnego wrestlingu, którego gale są produkowane co styczeń przez federację WWE. Główną atrakcją tego cyklu jest rodzaj battle royalu nazywany Royal Rumble matchem. Pierwsza gala wyjątkowo nie była nadawana w systemie pay-per-view i była oryginalnie pokazywana w telewizji na kanale USA Network. Dodatkowo, w pierwszym w historii Royal Rumble matchu wystąpiło wyjątkowo dwudziestu wrestlerów. Podczas przyszłorocznej edycji wzięło udział tradycyjne trzydzieści osób. Cykl jest częścią „wielkiej czwórki” razem z WrestleManią, SummerSlam i Survivor Series. Royal Rumble jest określane jako jedno z najbardziej popularnych gal pay-per-view w historii federacji.

  Lista rodzajów walk w wrestlingu – rodzaje walk w wrestlingu mogą być definiowane ze względu na liczbę uczestniczących zawodników, dodatkowe zasady lub specjalne warunki zwycięstwa. Czasem walki mogą się zaliczać do więcej, niż jednej kategorii. Na przykład Tables, Ladders and Chairs match może być dodatkowo singles matchem jeśli biorą w nim udział dwie osoby lub triple threat matchem jeśli biorą w nim udział trzy osoby. W liście nie uwzględniono rodzajów walk, które miały miejsce tylko raz, chyba że w ramach przykładu lub uznania za prekursora innych rodzajów. José Alberto Rodríguez (ur. 25 maja 1977 w San Luis Potosí) – meksykański wrestler i zawodnik mieszanych sztuk walk. Obecnie zakontraktowany w federacji Impact Wrestling, gdzie pod pseudonimem Alberto El Patrón jest w pierwszym posiadaniu pasa GFW Global Championship.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Gala
 • 1.2 Walka
 • 1.3 Nagroda
 • 2 Lista gal i zwycięzców
 • 2.1 Walki mistrzowskie zwycięzców męskiego Royal Rumble matchu
 • 2.2 Walki mistrzowskie zwyciężczyń żeńskiego Royal Rumble matchu
 • 3 Rekordy Royal Rumble
 • 3.1 Mężczyźni
 • 3.1.1 Najwięcej wygranych
 • 3.1.2 Najdłuższy spędzony czas w pojedynczym Royal Rumble matchu
 • 3.1.3 Najdłuższy spędzony czas we wszystkich Royal Rumble matchach
 • 3.1.4 Najkrótszy spędzony czas w pojedynczym Royal Rumble matchu
 • 3.1.5 Niewyeliminowani wrestlerzy
 • 3.1.6 Największa liczba eliminacji w pojedynczym Royal Rumble matchu
 • 3.1.7 Największa liczba eliminacji we wszystkich Royal Rumble matchach
 • 3.1.8 Największa liczba udziałów w Royal Rumble matchach
 • 3.1.9 Występy kobiet w męskim Royal Rumble matchu
 • 3.2 Kobiety
 • 3.2.1 Najdłuższy spędzony czas w pojedynczym Royal Rumble matchu
 • 3.2.2 Najkrótszy spędzony czas w pojedynczym Royal Rumble matchu
 • 3.2.3 Największa liczba eliminacji w pojedynczym Royal Rumble matchu
 • 4 Dodatkowe Royal Rumble matche
 • 5 Wydania video
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Historia[ | edytuj kod]

  Gala[ | edytuj kod]

  Podczas gali pay-per-view Royal Rumble odbywa się Royal Rumble match, a także kilka innych pojedynków. Pierwsza gala odbyła się 24 stycznia 1988 i była transmitowana na żywo na kanale USA Network. Rok później zadecydowano, aby emisję rozpocząć w systemie pay-per-view. Ze względu na produkowanie cyklu już od lat 80., Royal Rumble stało się częścią „wielkiej czwórki” razem z WrestleManią, SummerSlam i Survivor Series.

  Erick Rowan, właść. Joseph Ruud (ur. 28 listopada 1981 w Minneapolis) – amerykański wrestler norweskiego pochodzenia. Obecnie walczy w federacji WWE (World Wrestling Entertainment) do której dołączył w 2011 roku.WrestleMania 31 - trzydziesta pierwsza edycja gali wrestlingu w formacie PPV organizowanej przez WWE. Będzie to szósta edycja gali organizowana w Kalifornii. WrestleMania jest największą coroczną galą wrestlingu na świecie.

  Męski Royal Rumble match zazwyczaj wieńczy kartę walk gali, lecz wyjątkami są gale z 1988, 1996, 1997, 1998, 2006, 2013 i 2018 roku. Z powodu długości trwania Royal Rumble matchu (zazwyczaj około godziny) organizuje się mniejszą ilość walk w porównaniu do innych gal. Gala Royal Rumble 2008 była pierwszą transmitowaną w HDTV. Podczas gali Royal Rumble 2018 po raz pierwszy zorganizowano żeński Royal RUmble match, który był walką wieczoru tejże gali.

  Pierre Clemont (ur. 19 stycznia 1941 w Montrealu) – kanadyjski profesjonalny wrestler, znany pod pseudonimami Pat Patterson i Le Rêve du Québec. Obecnie pracuje dla organizacji World Wrestling Entertainment (WWE) jako konsultant twórczy. W roku 1996 dołączył do WWE Hall of Fame.John Felix Anthony Cena (ur. 23 kwietnia 1977 w West Newbury) – amerykański wrestler, wokalista hip-hopowy oraz aktor. Członek federacji WWE (World Wrestling Entertainment).

  Walka[ | edytuj kod]

  Royal Rumble bazuje na klasycznym Battle Royal matchu, w którym kilkunastu wrestlerów (tradycyjnie trzydziestu) eliminuje się poprzez wypchnięcie przeciwnika z ringu nad górną liną, gdzie obie stopy muszą dotknąć podłogi. Pojedynek różni cię od klasycznego Battle Royalu tym, iż uczestnicy nie wchodzą do ringu w tym samym czasie, a "otrzymują" numerki, głównie poprzez loterię, która jest przeprowadzana przed galą. W teorii, osoba z większym numerkiem na większe szanse na wygraną, gdyż wchodzi później do ringu. Mecz się rozpoczyna, gdy w ringu znajdują się wrestlerzy, którzy wylosowali numerki #1 i #2. Następnie przez cały okres trwania meczu wchodzi 28 kolejnych wrestlerów zgodnie omówionym odstępem czasowym, głównie co 90 sekund lub dwie minuty. Zwycięzcą meczu jest ostatni wrestler, który sam pozostał w ringu. Pomysłodawcą tego formatu jest Pat Patterson. Do dnia dzisiejszego, tylko czterech wrestlerów, którzy rozpoczynali pojedynek, wygrało Royal Rumble, a są to Shawn Michaels, Vince McMahon, Chris Benoit oraz Rey Mysterio. Szczęśliwym numerkiem, przy którym wygrało najwięcej wrestlerów, jest numerek 27. W 1998 wzięło udział 28 wrestlerów; Mick Foley wziął wystąpił w walce pod postacią Cactusa Jacka, Mankinda i Dude Love'a. W 2011 zorganizowano pierwszy i jedyny 40-osobowy Royal Rumble match, który wygrał Alberto Del Rio. W kwietniu 2018 zostanie zorganizowana specjalna gala Greatest Royal Rumble, podczas której odbędzie się 50-osobowy Royal Rumble match. W 2018 zorganizowano pierwszy żeński Royal Rumble match, którego zasady są te same, co w jego męskim odpowiedniku.

  Dan Bryan (ur. 1900 w Gowran, zm. 1985) – pułkownik irlandzkiej armii i dowódca G2 (irlandzkiego wywiadu wojskowego) uczestnik II wojny światowej.WWE Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Jest on jednym z dwóch najważniejszych pasów WWE. Obecnym posiadaczem pasa jest Randy Orton, który na SummerSlam 2013 zdobył go, pokonując Daniela Bryana
  Royal Rumble match z 2010 roku.

  W pojedynku nie występują zasady przypięcia oraz poddania rywala. Aby wyeliminować przeciwnika, należy przerzucić go nad górną liną, po czym jego obie stopy muszą dotknąć podłogi. Zasadę wyeksponowano w walce z 1995, kiedy to Shawn Michaels dotknął podłogę jedną stopą, jednakże mógł powrócić do walki. Tę praktykę spopularyzował Kofi Kingston, który przez lata wykonywał różne tricki poza ringiem, aby nie zostać wyeliminowanym. Ponadto wrestler, który opuści ring pod górną liną, może powrócić do ringu w dowolnym czasie. W historii tylko raz ogłoszono oficjalny remis; w 1994 Bret Hart i Lex Luger upadli na podłogę w tym samym czasie. Podobna sytuacja miała miejsce dziewięć lat później z Batistą i Johnem Ceną, jednakże końcówka walki została zrestartowana i Batista wyeliminował Cenę. Okolice ringu obserwują sędziowie, którzy deklarują eliminacje.

  WrestleMania 29 – coroczna gala pay-per-view organizowana przez World Wrestling Entertainment, która odbyła się 7 kwietnia 2013 roku na MetLife Stadium w East Rutherford, New Jersey. Na galę przybyło 80 676 fanów, co czyni ją drugim największym wydarzeniem w historii WWE zaraz po WrestleManii III.Randall Mario Poffo, znany jako "Macho Man" Randy Savage (ur. 15 listopada 1952 w Sarasota, Florida, zm. 20 maja 2011 Seminole, Florida ) – amerykański wrestler, który przyczynił się do rozwoju World Wrestling Federation, a później World Championship Wrestling.

  Chociaż większość eliminacji jest spowodowana przez aktywnych uczestników, zdarzają się również inne legalne rodzaje eliminacji, w tym osobiste eliminacje (np. André the Giant uciekający z ringu po zobaczeniu węża w 1989, Kane eliminujący samego siebie w 1999, Drew Carey wychodzący z ringu w 2001) i eliminacje przez wcześniej wyeliminowanych uczestników (np. The Undertaker eliminujący Mavena w 2002 czy też Kurt Angle eliminujący Shawna Michaelsa w 2005). Dodatkowo, jeśli kontuzjowany wrestler zostanie zabrany przez sztab medyczny, może powrócić do walki do czasu zakończenia pojedynku (np. Stone Cold Steve Austin w 1999), lecz jeśli mecz zakończy się bez kontuzjowanego wrestlera, zostanie on uznany za wyeliminowanego (np. Scotty 2 Hotty w 2005 lub Curtis Axel w 2015).

  Kofi Kingston, właściwie Kofi Sarkodie-Mensah (ur. 14 sierpnia 1981) – zawodnik wrestlingu pochodzący z Ghany. Jego pierwszą federacją była Millenium Wrestling Federation. Występuje w World Wrestling Entertainment, w rosterze WWE Raw!.Joe Hennig, właśc. Joseph Curtis Hennig, ps. Curtis Axel (wcześniej Michael McGillicutty) (ur. 1 września 1979 w Champlin) – amerykański wrestler.

  Nagroda[ | edytuj kod]

  Od 1993 zwycięzca Royal Rumble matchu ma możliwość walki o światowy tytuł federacji na WrestleManii – obecnie funkcjonują dwa główne tytuły, WWE Universal Championship należący do brandu Raw, a także WWE Championship należący do brandu SmackDown. Zwyciężczyni żeńskiego Royal Rumble matchu może walczyć o tytuł WWE Raw Women’s Championship lub WWE SmackDown Women’s Championship.

  SummerSlam – doroczna gala PPV wrestlingu federacji WWE organizowana w sierpniu od 1988 roku. W trakcie gali odbywają się walki między wrestlerami rosterów WWE RAW, SmackDown! i NXT. Pierwsza gala SummerSlam odbyła się 29 sierpnia 1988 r. w Madison Square Garden w Nowym Jorku. W odróznieniu od pierwszej gali Royal Rumble, który był specjalnie transmitowany dla telewizji USA Network, gala SummerSlam była od samego początku galą PPV. W pierwotnym założeniu miała być narzędziem walki z konkurencyjną federacją WCW. Z czasem uzyskała miano największej imprezy lata w profesjonalnym wrestlingu ("The Biggest Event of the Summer"). Wchodzi w skład WWE Big Four, czyli czterech najważniejszych gal każdego roku federacji WWE.Bret Sergeant Hart, znany jako Hitman (ur. 2 lipca 1957, Calgary) – kanadyjski wrestler, siedmiokrotny mistrz świata World Wrestling Entertainment oraz World Championship Wrestling.

  Po podziale WWE na brandy w 2002, w latach 2003–2006 brało udział piętnastu zawodników należących do brandu Raw, a także piętnastu z brandu SmackDown. Początkowo zwycięzca walki mógł pojedynkować się o światowy tytuł, który należał do jego brandu (np. Brock Lesnar o WWE Championship w 2003). W 2004 zniesiono tę zasadę, przy czym zwycięzca mógł wybrać do walki jednego z dwóch głównych mistrzów federacji. Dla przykładu Chris Benoit wygrał Royal Rumble match w 2004 i wskutek wybrania walki o World Heavyweight Championship na WrestleManii XX stał się członkiem brandu Raw. W latach 2007–2010 wprowadzono możliwość walki o ECW World Championship, jednakże nikt nigdy nie wybrał tej opcji. Po unifikacji World Heavyweight Championship z WWE Championship w grudniu 2013, zwycięzcy pojedynków z lat 2014–2016 mogli walczyć na WrestleManii tylko o WWE World Heavyweight Championship. W połowie 2016 przywrócono podział WWE na brandy i utworzono tytuł WWE Universal Championship, wskutek czego od 2017 zwycięzca może walczyć o Universal Championship lub WWE Championship. W 1992 i 2016 nie organizowano Royal Rumble matchu o miano pretendenta. W 1992 na szali postawiono zwakowany WWF World Heavyweight Championship, który wygrał Ric Flair, zaś w 2016 Roman Reigns musiał bronić swojego WWE World Heavyweight Championship jako uczestnik Royal Rumble matchu.

  WWE Universal Championship jest światowym tytułem mistrzowskim we wrestlingu stworzonym i promowanym w Ameryce przez federację WWE. Jest on jednym z dwóch głównych światowych tytułów dla federacji, będący ekskluzywny dla wrestlerów występujących z rosteru Raw. Został stworzony jako konkurent dla WWE World Championship, który stał się ekskluzywny dla przeciwnego brandu SmackDown tuż po ponownym podziale WWE na brandy w 2016. Mistrzostwo zostało nazwane na cześć WWE Universe, którym określa się fanów WWE. Obecnie mistrzostwo jest zwakowane, zaś poprzednim i zarazem pierwszym w historii posiadaczem był Finn Bálor.HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).

  Po wygraniu Royal Rumble matchu z 2008, John Cena został pierwszym zwycięzcą, który wybrał walkę o pas na innej gali niż WrestleMania (gala No Way Out w lutym). Zwycięzca Royal Rumble ma możliwość postawienia na szali swojej szansy na walkę o tytuł. Pierwszy raz tak się stało w 1996, gdy Shawn Michaels zaryzykował swoją szansę w meczu przeciwko Owenowi Hartowi na gali In Your House 6. Drugi raz tak się zdarzyło trzy lata później, gdzie Stone Cold Steve Austin zaoferował poddanie swojej szansy na tytuł dla Big Boss Mana. Oryginalnie, Austin został wyeliminowany jako ostatni, lecz zwycięzca Vince McMahon sam zrezygnował z walki o tytuł i zdecydował, że jeśli da radę pokonać Austina w steel cage matchu na gali St. Valentine's Day Massacre: In Your House, to Big Boss Man będzie pretendentem. Austin wygrał i zagwarantował sobie walkę o tytuł. W 2002 Kurt Angle przekonał Triple H, aby w ich pojedynku na gali No Way Out postawił na szali miano pretendenta na WrestleManii X8; pojedynek wygrał Angle. Ostatecznie Triple H pokonał Angle'a w rewanżu kilka tygodni później i odzyskał prawo do walki o tytuł. W 2006 Randy Orton przekonał Reya Mysterio do walki na gali No Way Out o prawo do walki o światowy tytuł na WrestleManii 22; pojedynek wygrał Orton, a walka na WrestleManii o World Heavyweight Championship stała się trzyosobowym starciem. 25 lutego 2013 podczas odcinka Raw, John Cena obronił prawa do walki o WWE Championship na WrestleManii 29 pokonując CM Punka. 22 lutego 2015 na gali Fastlane Roman Reigns pokonał Daniela Bryana i obronił prawo do walki o WWE World Heavyweight Championship na WrestleManii 31.

  David Michael Bautista (ur. 18 stycznia 1969 w Arlington) − amerykański wrestler znany z występów w World Wrestling Entertainment jako Dave Batista.Royal Rumble – gala pay-per-view (PPV) federacji WWE. Odbywa się każdego roku w styczniu. Pierwsza gala miała miejsce 24 stycznia 1988 r. w Copps Coliseum w Hamilton (Ontario) i została zrealizowana na specjalne potrzeby telewizji USA Network (nie była galą PPV). Zwycięzcą pierwszego Royal Rumble był Jim Duggan. Dopiero druga edycja Royal Rumble była dostępna w systemie płatnym. Głównym wydarzeniem każdej gali jest pojedynek 30 zawodników "Royal Rumble Match" (w 2011 r. 40 zawodników), a jego zwycięzca dostaje szansę na walkę o tytuł na gali WrestleMania. Royal Rumble wchodzi w skład tzw. WWE "Big Four". Przez wielu uznawana jest za jedną z najbardziej popularnych gal PPV federacji WWE.

  Lista gal i zwycięzców[ | edytuj kod]

  Walki mistrzowskie zwycięzców męskiego Royal Rumble matchu[ | edytuj kod]

       – zwycięstwo w walce o tytuł      – przegrana w walce o tytuł

  Walki mistrzowskie zwyciężczyń żeńskiego Royal Rumble matchu[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Battle Royal - typ meczu w profesjonalnym wrestlingu, w którym udział bierze co najmniej kilku zawodników. Polega na eliminowaniu kolejnych wrestlerów, aż do wyłonienia zwycięzcy. Zawodnika uważa się za wyeliminowanego, jeśli został wyrzucony on z ringu ponad linami i dotknął podłogi dowolną częścią ciała. Typowym pojedynkiem Battle Royal jest mecz 20 zawodników. W Battle Royal wszyscy zawodnicy od samego początku znajdują się w ringu, w przeciwieństwie do Royal Rumble gdzie początkowo zaczyna 2 zawodników, a kolejni dołączają w równych odstępach czasowych.
  Michael Shawn Hickenbottom, znany jako Shawn Michaels (ur. 22 lipca 1965 w Chandler) – amerykański były profesjonalny wrestler. Należał do federacji World Wrestling Entertainment (WWE).
  WWE Women’s Championship jest tytułem mistrzowskim profesjonalnego wrestlingu promowanym przez federację World Wrestling Entertainment (WWE). Został stworzony w 3 kwietnia 2016 roku; zastąpił WWE Divas Championship, które zostało wprowadzone do WWE wraz z oryginalnym Women’s Championship.
  USA Network – amerykańska sieć telewizji kablowej założona 27 września 1977. W 2005 posiadała ponad 89 milionów klientów. Pokazuje ona zarówno własne oraz programy innych stacji.
  WrestleMania – coroczna gala Pay-per-view organizowana w marcu bądź kwietniu przez World Wrestling Entertainment (WWE) (dawniej znane jako World Wrestling Federation). Jest uznawana za najważniejszą imprezę w kalendarzu WWE. WrestleMania jest największą i najdłużej organizowaną galą wrestlingową na świecie. WrestleMania zwana jest również "The Grandaddy of Them All", "The Grandest Stage of Them All" i "The Showcase of the Immortals". Pierwsza gala odbyła się w roku 1985, natomiast do tej pory zorganizowano 29 edycji tej imprezy.
  WWE SmackDown! – program telewizyjny o tematyce wrestlingu, wydawany przez World Wrestling Entertainment (WWE), a emitowany w stacji SciFi w Stanach Zjednoczonych (od 2010 roku). Nazwa „Smackdown” jest ponadto używana do określenia brandu federacji WWE. Innym brandem World Wrestling Entertainment jest Raw. Walki oraz wszelkiego rodzaju segmenty oraz backstage’e nagrywane są na tzw. „tapingach” w nocy z wtorku na środę, które wyemitowane zostają w piątki.
  Steve Austin, właściwie: Steven James Anderson, znany jako Stone Cold (ur. 18 grudnia 1964 w Austin w Teksasie) – amerykański zawodowy zapaśnik i aktor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.