• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royal National Theatre  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Oliver Lyttelton, 1. wicehrabia Chandos KG, DSO (ur. 15 marca 1893, zm. 21 stycznia 1972), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Winstona Churchilla.

  Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy, potocznie NT) - brytyjska kompania teatralna z siedzibą w Londynie, uważana za jedną z trzech najważniejszych - obok Royal Shakespeare Company (RSC) i Royal Opera House - instytucji teatralnych w Wielkiej Brytanii współfinansowanych ze środków publicznych. NT został założony w 1963, od 1976 jego siedzibą jest specjalnie wzniesiony gmach w centrum Londynu.

  Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  Historia[ | edytuj kod]

  Dyskusje o potrzebie utworzenia narodowej kompanii teatralnej były prowadzone w Wielkiej Brytanii już od połowy XIX wieku, kiedy to zaczęto dostrzegać, iż restrykcyjna cenzura utworów dramatycznych, a z drugiej strony coraz bardziej dynamiczny rozwój teatru komercyjnego schlebiającego niskim gustom, powodują stopniowy upadek poważnego teatru. W 1879 powstała New Shakespeare Company, która z czasem przekształciła się w RSC i do pewnego stopnia zapełniła tę lukę. Kompania ta koncentrowała jednak swoją działalność przede wszystkim w Stratford-upon-Avon, co dalej pozostawiało Londyn - wówczas jedno z najważniejszych miast świata - bez teatru narodowego adekwatnego do rangi miasta i kraju.

  Waterloo Station – międzynarodowy dworzec kolejowy, jeden z największych w Londynie. Podzielony jest na część krajową i międzynarodową. Do 13 listopada 2007 z części międzynarodowej korzystały pociągi Eurostar zapewniające bezpośrednie połączenie z Paryżem i Brukselą. Obecnie ten fragment dworca jest nieużywany. Stacja posiada 19 peronów i obsłużyła w roku 2005 prawie 68,5 mln pasażerów.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Do tematu powrócono bardzo poważnie po II wojnie światowej, kiedy to władze miejskie Londynu wyraziły gotowość bezpłatnego przekazania działki w bardzo prestiżowym miejscu pod budowę teatru narodowego. Zmagający się z powojenną odbudową rząd centralny nie był jednakże w stanie zapewnić wystarczającego poziomu finansowania. W 1962 ostatecznie zawarto kompromis, w ramach którego budowa gmachu nowej instytucji miała być współfinansowana z obu budżetów: państwa i miasta. Zadecydowano też, iż Teatr Narodowy powinien rozpocząć działalność jeszcze przed oddaniem gmachu do użytku, w związku z czym do jego dyspozycji przekazano budynek i zespół teatru The Old Vic, tuż obok Waterloo Station. Pierwszy dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego został Laurence Olivier.

  Karol, książę Walii (Charles, Prince of Wales), Karol Filip Artur Jerzy Mountbatten-Windsor (ang. Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – syn Elżbiety II i księcia Filipa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1976 budowa stałej siedziby Teatru dobiegła wreszcie końca (choć prace wykończeniowe trwały jeszcze do 1977) i przeniósł się on do gmachu na południowym brzegu Tamizy, w granicach administracyjnych London Borough of Lambeth.

  Dyrektorzy artystyczni[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Laurence Kerr Olivier, Baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  The Royal Shakespeare Company (RSC) jest jednym z największych brytyjskich zespołów teatralnych. Wywodzi się z tradycji dziewiętnastowiecznych. Główna siedziba zespołu znajduje się w Stratford-upon-Avon. Zatrudnia 700 pracowników i daje około 20 premier rocznie.
  Foyer (wym. fuaje) – duże i rozległe pomieszczenie (lub zespół pomieszczeń) w budynku teatru, opery, filharmonii, hali widowiskowej, kina itp., przylegające do widowni sali widowiskowej lub koncertowej, przeznaczone dla widzów do odpoczynku oraz spotkań towarzyskich, wykorzystywane przed rozpoczęciem spektaklu oraz w trakcie jego antraktów (przerw), ale bywające również miejscem uroczystości po zakończeniu spektaklu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.81 sek.