Royal National Lifeboat Institution

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Royal National Lifeboat Institution (RNLI), (pol. Królewski Narodowy Instytut Łodzi Ratunkowych) – organizacja pozarządowa zajmująca się ratownictwem wodnym w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Założona została w 1824 roku i od momentu powstania uratowała życie ponad 142 000 osobom. Jej siedziba mieści się w Poole.

Wyspy Normandzkie (ang. The Channel Islands, nd. Îles d’la Manche, fr. Îles Anglo-Normandes lub Îles de la Manche) – grupa wysp w kanale La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Statutowym celem organizacji jest ratowanie życia ludzkiego na morzu i wodach śródlądowych oraz w sytuacji zagrożeń powodziowych. Royal National Lifeboat Institution zapewnia całodobową morską służbę poszukiwawczo-ratowniczą (SAR), operując z 238 baz rozlokowanych wzdłuż wybrzeża Wysp Brytyjskich. W skład floty RNLI wchodzi około 350 statków i łodzi ratowniczych, które uzupełnia ponad 100 jednostek rezerwowych. W okresie letnim organizacja pełni służbę ratowniczą na ponad 240 plażach w Wielkiej Brytanii i na Wyspach Normandzkich. RNLI prowadzi także działalność edukacyjną i badawczą, a także zapewnia powodziową służbę ratowniczą. Poza Wyspami Brytyjskimi RNLI zaangażowane jest w działania na rzecz prewencji utonięć, w szczególności w Bangladeszu oraz Tanzanii.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Większość kadr RNLI stanowią wolontariusze, do których zalicza się ponad 5500 członków załóg poszukiwawczo-ratowniczych oraz ponad 3500-osobowy personel na lądzie. Średnia miesięczna liczba pracowników zatrudnionych odpłatnie w 2018 roku wyniosła 2469. Należą do nich m.in. zatrudnieni sezonowo ratownicy plażowi, których w szczytowym okresie było ponad 1500.

Organizacja pozarządowa – organizacja obywatelska (założona przez obywateli lub ich organizacje) działająca z własnej inicjatywy na rzecz wybranego interesu publicznego i niedziałająca dla osiągnięcia zysku. W prawie międzynarodowym, w odróżnieniu od organizacji międzyrządowych, organizacje pozarządowe grupują nie państwa lecz osoby fizyczne lub prawne, i to z reguły z różnych krajów (najczęściej przyjmuje się, że minimum z trzech). Działają w oparciu o prawo krajowe siedziby organizacji, a powstają w wyniku nie umowy międzynarodowej, ale umowy cywilnoprawnej.Search and Rescue (SAR, z ang. „Poszukiwanie i ratunek”) – działania ratunkowe, polegające na odnalezieniu ludzi w niebezpieczeństwie, zapewnieniu im pomocy i dostarczeniu ich w bezpieczne miejsce.

W 2018 roku załogi poszukiwawczo-ratownicze RNLI wzięły udział w 8964 akcjach, a ratownicy plażowi uczestniczyli w 19 449 incydentach. Łącznie przed utonięciem uratowane zostały 329 osoby.

Koszty związane bezpośrednio z działalnością statutową RNLI wyniosły w 2018 163,5 mln funtów, a przychody 186,6 mln funtów. Działalność organizacji finansowana jest niemal w całości ze spadków (66%) i darowizn (27%).

 • Baza RNLI koło St David’s

  Organizacja charytatywna, instytucja charytatywna – ogólna nazwa instytucji, których celem jest wspieranie osób biednych i potrzebujących pomocy. Poole - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Dorset, port pasażerski nad cieśniną La Manche, sąsiaduje z Bournemouth. Około 141 tys. mieszkańców.
 • Statek ratowniczy RNLB „David Kirkaldy” w Kilronan

 • Ratownicy RNLI na plaży w Gwithian

 • Poduszkowiec RNLI w New Brighton

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
 • Sociedad de Salvamento y Seguridad Marítima
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Działalność terenowych placówek polskiego wywiadu. Actimty of Polish field intelligence stations and cells . W: Jan Stanisław Ciechanowski (red.), Tessa Stirling (red.): Polsko-brytyjska współpraca wywiadowcza podczas II wojny światowej. Intelligence Co-operation Between Poland and Great Britain During World War II. T. 2. Warszawa: Naczelna Dyrekcja Archiwoẃ Państwowych, 2005, s. 656. ISBN 83-89115-37-9.
  2. What we do (ang.). RNLI. [dostęp 2019-07-21].
  3. RNLI, RNLI Annual Report and Accounts 2018 [dostęp 2019-07-21] (ang.).
  4. RNLI, Royal Charter and Bye-Laws [dostęp 2019-07-21] (ang.).
  5. Our lifeboats and lifeboat stations (ang.). RNLI. [dostęp 2019-07-21].
  6. How we operate (ang.). RNLI. [dostęp 2019-07-21].
  7. Where we're working (ang.). RNLI. [dostęp 2019-07-21].
  New Brighton – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Merseyside, w dystrykcie (unitary authority) Wirral. Leży 6 km na północny zachód od centrum Liverpool i 292 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 14 450 mieszkańców.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspy Brytyjskie (ang. The British Isles, irl. Éire agus an Bhreatain Mhór, wal. Ynysoedd Prydain; 2) – megaregion fizycznogeograficzny Europy Zachodniej. Grupa wysp w północno-wschodniej części Atlantyku, położona na północny zachód od kontynentalnej Europy, oddzielona od niej kanałem La Manche i Cieśniną Kaletańską.
  Wody śródlądowe – wszystkie akweny i cieki wód powierzchniowych położone na lądach. Zalicza się do nich jeziora, wody bagienne, rzeki, stawy oraz kanały, natomiast nie należą do nich pływalnie ani zbiorniki przeciwpożarowe.
  Tanzania, Zjednoczona Republika Tanzanii (suahili Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: (do I wojny światowej niemieckiej) Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów – TAN+ZAN. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru.
  Gwithian – wieś w Anglii, w Kornwalii. Leży 16 km na północny wschód od miasta Penzance i 397 km na zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 3032 mieszkańców.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Bangladesz (beng. বাংলাদেশ), Ludowa Republika Bangladeszu (beng. গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ, Gonoprodźatontri Bangladesz) – państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską i graniczące z zachodu, północy i wschodu z Indiami a na południowym wschodzie z Mjanmą. Jedno z najgęściej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka) z 6 mln mieszkańców (aglomeracja ok. 11 mln).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama