• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royal Exhibition Building

  Przeczytaj także...
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Parlament Australii (Parliament of Australia) - główny organ władzy ustawodawczej na szczeblu federalnym w Australii. Formalnie składa się z trzech izb: królowej Australii, Izby Reprezentantów i Senatu. Istnieje od 1901 roku, kiedy to sześć kolonii brytyjskich położonych na kontynencie australijskim połączyło się w federację, tworząc dominium pod nazwą Związek Australijski.
  Katedra Santa Maria del Fiore, Duomo – została zbudowana we Florencji w miejscu wcześniejszego kościoła katedralnego Santa Reparata z IV w. Wykonanie tego dzieła Cech Sztuk zlecił Arnolfowi di Cambio w 1294 r. Prace po jego kierunkiem rozpoczęto 8 września 1296 wznosząc nową świątynię wokół istniejącego kościoła, w którym sprawowano liturgię aż do 1375 r. Wtedy kościół Santa Reparata zburzono. Po śmierci di Cambio (w 1302) pracami kierowali: Giotto di Bondone, Andrea Pisano, Francesco Talenti.
  Budynek Wystawy Królewskiej widziany z głównej alei Ogrodów Carlton
  Budynek Wystawy Królewskiej widziany od strony zachodniej
  Główna sala wewnątrz budynku.

  Royal Exhibition Building – budynek położony na północno-wschodnim skraju centrum miasta w Melbourne w Ogrodach Carlton. Budynek razem z ogrodem jest pierwszym obiektem będącym dziełem rąk ludzkich w Australii jaki został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek stoi obok Muzeum Melbourne i jest największym eksponatem będącym w kolekcji Muzeum Wiktorii.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Wiktoria (ang. Victoria, VIC) – jeden ze stanów Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Odznacza się największą w kraju gęstością zaludnienia.

  Historia[]

  Budynek został zaprojektowany przez architekta Josepha Reeda (który również zaprojektował Ratusz w Melbourne oraz Bibliotekę Stanową Wiktorii). Budynek został ukończony w 1880 r. z okazji Międzynarodowej Wystawy w Melbourne. Uznaje się, że kopuła budynku była wzorowana na kopule katedry we Florencji.

  Najbardziej znaczącym wydarzeniem, jakie miało miejsce w Budynku Wystawy Królewskiej, było otwarcie pierwszego parlamentu Australii, 9 maja 1901 r. jako inaugurację istnienia niepodległej Australii. Po inauguracji parlament federalny przeniesiony został do budynku parlamentu stanu Wiktoria, a Budynek Wystawy Królewskiej był przez kolejne 26 lat siedzibą rządu Wiktorii.

  W 2004 r. Budynek Wystawy Królewskiej, wraz z otaczającymi go Ogrodami Carlton, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Stan obecny[]

  Budynek jest wciąż używany regularnie jako centrum wystawowe. Najczęściej jest jednak wykorzystywany jako miejsce wycieczek organizowanych przez sąsiadujące z nim Muzeum Melbourne oraz jako sala egzaminacyjna dla miejskich szkół i uniwersytetów.

  Budynek Wystawy Królewskiej nie jest już największym obiektem wystawowym w Melbourne. Jego nowoczesnym odpowiednikiem jest budynek Melbourne Exhibition and Convention Centre, położony w dzielnicy Southbank na południe od centrum.

  Linki zewnętrzne[]

 • http://www.museum.vic.gov.au/reb/index.asp • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.