• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royal Copenhagen  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  Royal Copenhagen, oficjalnie Królewska Fabryka Porcelany (duń. Den Kongelige Porcelainsfabrik) jest producentem luksusowych wyrobów z porcelany. Została założona w Kopenhadze dnia 1 maja 1775 roku pod opieką Królowej Julii Marii. Znakiem fabryki są trzy faliste linie nad sobą symbolizujące trzy cieśniny Danii: Sund, Wielki Bełt i Mały Bełt.

  Luksus (łac. luxus – zbytek, przepych) – ogólna definicja obejmująca obiekty materialne, usługi, artykuły spożywcze itp. dostępne dla wąskich grup społecznych, o przychodzie wyższym niż ogół społeczeństwa. Co jest luksusem u biednych ludów, może być pospolite u innych. Np. wodociąg Somalii.Sund (duń. Øresund, szw. Öresund) – cieśnina na Morzu Bałtyckim oddzielająca Zelandię (Dania) od Skanii (Szwecja). Sund należy do Cieśnin Duńskich; łączy Morze Bałtyckie z cieśniną Kattegat oraz z Morzem Północnym.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze nieudane próby wyprodukowania w Kopenhadze porcelany przeprowadzone były w 1731 roku przez Eliasa Vatera, wytwórcę luster i hutnika szkła z Drezna. Duńska Królewska Fabryka Porcelany, która później przekształciła się w Royal Copenhagen, powstała w wyniku eksperymentów prowadzonych przez farmaceutę Frantz Heinrich Müller (1738-1820). Müller był chemikiem, który specjalizował się w mineralogii, a od początku 1770 r. eksperymentował z kwarcem, skaleniem i kaolinem. Był to tajny chiński przepis, który został odtworzony w Miśni około 1710 r. Przez wiele lat Meissen udało się zachowywać tajemnicę tworzenia porcelany dla siebie. Müller rozpoczął eksperymenty ze składnikami porcelany, które były znane i drukowane w wielu książkach. Niemniej jednak sama wiedza teoretyczna była niewystarczające, aby zagwarantować sukces w praktyce; Müller spędził wiele czasu i zainwestował wiele pieniędzy na eksperymenty ze swoją małą wypalarnią porcelany.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.

  W roku 1774 Müller był gotowy zaprosić potencjalnych inwestorów do udziałów w duńskiej fabryce porcelany, zainteresowanie było jednak znikome. Zmieniło się to w roku 1775 gdy królowa wdowa Julia Maria i syn przypuszczalnego dziedzica tronu Frederika stali się partnerami w spółce. Przez prawie sto lat Duńska Królewska Fabryka Porcelany była prowadzona przez rodzinę królewską. W 1868 przeszła w ręce prywatne, ale nadal zachowała swoją nazwę i przywileje. Kilka lat później, w roku 1882/84, fabryka została połączona z fabryką glinowego fajansu Aluminia i przeniosła się z centrum Kopenhagi do nowych pomieszczeń w Frederiksberg. Aluminia i Royal Copenhagen prowadzone były niezależnie do 1969 roku, kiedy to Aluminia przestała istnieć a znakiem sygnującym stała się nazwa Royal Copenhagen Denmark Fayence.

  Porcelana – rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII w. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.Skalenie, szpat polny – najpospolitsze minerały w skorupie ziemskiej. Skalenie są glinokrzemianami przestrzennymi potasu, sodu, wapnia, rzadziej baru. Zawierają izomorficzne domieszki litu, rubidu, cezu, strontu i żelaza.

  W 1790 roku Royal Copenhagen wprowadził swój słynny już serwis Flora Danica, który stał się jej wizytówką. Inspiracją dla nazwy serwisu oraz zdobiącej go dekoracji roślinnej stał się znany duński atlas botaniczny. Z inicjatywy króla Chrystiana VII stworzony został wytworny serwis z dekoracją roślinną wzorowaną na ilustracjach ze słynnego zielnika. Pracę nad produkcją zastawy rozpoczęto w 1790 r., po tym jak książę Fryderyk zamówił ją w imieniu swego ojca w Królewskiej Duńskiej Manufakturze Porcelany. Wykonanie dekoracji malarskiej serwisu powierzono Johannowi Christophowi Bayerowi. W ciągu dwunastu lat ten niemiecki artysta "przeniósł" na porcelanę ponad 700 przedstawień roślinnych znanych z kart atlasu na 1802 naczynia. Pierwotnie serwis Flora Danica miał być królewskim podarunkiem dla wielkiej miłośniczki i kolekcjonerki porcelany - carycy Katarzyny II, która zmarła w 1796 r. nie doczekawszy ukończenia przeznaczonego jej dzieła. Wytworna zastawa pozostała więc na duńskim dworze. Po raz pierwszy podano na niej do stołu podczas królewskich urodzin, 29 stycznia 1803 r. Z 1802 elementów oryginalnego kompletu do dzisiaj zachowało się około 1530. Flora Danica należy do windsorskiej kolekcji Elżbiety II, a także obecna księżna Mary otrzymała tę wyjątkową zastawę w 2004 roku. Naszkliwne dekoracje roślinne malowane są ręcznie, dodatkowo brzegi pokrywa się 24-karatowym złotem.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Produkt w marketingu – każdy obiekt rynkowej wymiany oraz wszystko co może być oferowane na rynku. Produktem może być dobro materialne, usługa, miejsce, organizacja bądź idea.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kaolin (glinka porcelanowa) – skała osadowa zawierająca w swym składzie głównie kaolinit, a także m.in. kwarc i mikę. Nazwa skały pochodzi od chińskiej góry Gaoling (高嶺), skąd rzekomo pierwszy raz wydobyto kaolin.
  Juliana Maria duń. Juliane Marie (ur. 4 września 1729 w Wolfenbüttel, zm. 10 października 1796 w zamku Fredensborg) – królowa Danii i Norwegii.
  Oprah Gail Winfrey (ur. 29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi w USA) – amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka.
  Flora Danica – atlas botaniczny, którego kolejne części publikowane były przez 122 lata od 1761 do 1883. W publikacji znalazło się 3240 rycin przedstawiających wszystkie znane wówczas gatunki roślin naczyniowych z terenu ówczesnego Królestwa Danii (w tym czasie pod władzą króla duńskiego znajdowały się również: Norwegia, tereny północnych Niemiec, Grenlandia, Islandia i Wyspy Owcze), dodatkowo także przedstawione zostały wybrane gatunki grzybów i mszaków. Ze względu na zakres i sposób wykonania Flora Danica uważana jest za jedno z najlepszych wydawnictw poświęconych florom krajowym, jakie kiedykolwiek powstało. Pod podobnym tytułem (Flora Danica. Det er: Dansk Urtebog) ukazało się w 1648 dzieło duńskiego lekarza i botanika Simona Paulli, opisywało ono rośliny lecznicze stosowane w Danii.
  Mały Bełt (duń. Lillebælt) – cieśnina na Morzu Bałtyckim, położona między duńskimi wyspami Ærø i Fionią a Półwyspem Jutlandzkim. W cieśninie umiejscowionych jest wiele małych wysp. Mały Bełt przecinają w najwęższym miejscu dwa mosty: Den gamle lillebæltsbro z linią kolejową (konstrukcja 1935) oraz Den nye lillebæltsbro (zwany także po prostu Lillebæltsbroen) z autostradą Kopenhaga - Hamburg (konstrukcja 1970).
  Wielki Bełt (duń. Storebælt) – cieśnina na Morzu Bałtyckim, położona między duńskimi wyspami Fionią i Langeland a Zelandią i Lolland. Od roku 1997 Wielki Bełt przecina most łączący Fionię i Zelandię.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.899 sek.