• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royal Canadian Navy

  Przeczytaj także...
  Niszczyciele typu Iroquois – typ czterech kanadyjskich niszczycieli, które weszły do służby w Royal Canadian Navy w latach 70. XX wieku. Okręt były pierwotnie zaprojektowane do zwalczania okrętów podwodnych, ale po gruntownej modernizacji w latach 90. przystosowano je do zadań przeciwlotniczych.Okręty zaopatrzeniowe typu Protecteur – typ dwóch kanadyjskich okrętów zaopatrzeniowych, zbudowanych dla Royal Canadian Navy w latach 60. XX wieku, pozostających w służbie do dnia dzisiejszego.
  Royal Canadian Air Force, RCAF (fr. Aviation royale canadienne, Królewskie Kanadyjskie Siły Lotnicze) – siły powietrzne Kanadyjskich Sił Zbrojnych, w latach 1975-2011 działały pod nazwą Canadian Forces Air Command.
  Krążownik HMCS "Niobe", drugi okręt Royal Canadian Navy, zwodowany w 1897 dla brytyjskiej Royal Navy i przejęty przez Kanadę w 1910.

  Royal Canadian Navy (RCN, fr. Marine royale canadienne, Królewska Kanadyjska Marynarka Wojenna) – marynarka wojenna Kanady, działająca niezależnie od 1911. Od 1968 do 2011 kiedy kanadyjskie rodzaje sił zbrojnych zostały scalone by stworzyć Canadian Forces czyli Siły Zbrojne Kanady, w ramach nowej organizacji zadania floty prowadziło Canadian Forces Maritime Command (Dowództwo Morskie). RCN nie posiada własnego lotnictwa, jej samoloty patrolowe i śmigłowce należą do Royal Canadian Air Force. Obecny potencjał Royal Canadian Navy dorównuje niemieckiej Deutsche Marine, czy hiszpańskiej Armada Española. Wszystkie jej jednostki wykorzystują napęd konwencjonalny. Nazwy kanadyjskich okrętów marynarki poprzedzane są skrótem HMCS, czyli Her Majesty's Canadian Ship.

  Marynarka wojenna – część sił zbrojnych państwa zajmująca się obroną granic morskich i wybrzeża, a także prowadzeniem innych działań wojskowych na morzach i oceanach.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Modernizacja[ | edytuj kod]

  Obecnie priorytetowe dla RCN jest zastąpienie typu Protecteur dwoma nowymi okrętami o planowanej wyporności około 28 tys. ton. W ramach wieloletniego programu modernizacji sił morskich rząd Kanady wyda 35 mld USD na zbudowanie 137 jednostek dla marynarki i straży wybrzeża. Plan zakłada pozyskanie dla Marynarki Wojennej w ciągu 20 lat 2 okrętów zaopatrzeniowych, 6 patrolowców arktycznych i 15 nowych fregat dla zastąpienia wszystkich obecnych okrętów wojennych, Straż Przybrzeżna powinna otrzymać lodołamacz i 4 okręty badawcze, powstanie także ponad 100 małych łodzi do zadań patrolowych lub ratowniczych. Wszystkie statki zbudują kanadyjskie stocznie.

  Okręt podwodny z napędem jądrowym – okręt podwodny, który do napędu i do zasilania urządzeń pokładowych w energię elektryczną wykorzystuje energię jądrową wytwarzaną w siłowni okrętowej mieszczącej jeden bądź więcej reaktorów. Działanie tego rodzaju napędu opiera się najczęściej na wytwarzaniu w reaktorze jądrowym energii cieplnej, która częściowo odbierana jest z niego przez krążący w pierwszym obiegu moderator. Moderatorem w zależności od rodzaju reaktora jest krążąca w obiegu woda albo ciekły metal, który w wymienniku przekazuje energię cieplną wodzie krążącej w drugim obiegu, zamieniając ją w przegrzaną parę. Ta, krążąc w systemie rur pod bardzo wysokim ciśnieniem, przekazuje energię turbinie, ulegając przy tym schłodzeniu, przez co powraca do stanu ciekłego. Napędzana przez parę turbina za pomocą systemu przekładni napędza wał napędowy, albo też za pomocą odpowiedniego generatora wytwarza energię elektryczną niezbędną do napędu wału za pomocą silnika elektrycznego.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Okręty[ | edytuj kod]

  Okręty podwodne typu Victoria to przejęte od Royal Navy, a dostarczone na początku lat 90. okręty podwodne typu Upholder (RN wykorzystuje tylko atomowe OP). Dotychczas wycofano trzy z czterech niszczycieli typu Iroquois,jedynym jaki pozostał jest HMCS „Athabaskan”. Do 2017 roku wszystkie fregaty typu Halifax przejdą modernizację skupiającą się na wymianie radarów, elektroniki i systemów walki oraz zainstalowaniu pocisków RIM-162 Evolved Sea Sparrow w miejsce starszych RIM-7.

  RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) jest zbudowanym w ramach współpracy wielu państw NATO krótkiego zasięgu pociskiem rakietowym służącym obronie bezpośredniej nawodnych jednostek pływających. System ten zapewnia obronę przeciwko rakietowym pociskom przeciwokrętowym, w tym zwłaszcza pociskom manewrującym (Antiship Cruise Missiles - ASCM), a także wzmacnia system obrony przeciwlotniczej okrętu. Pocisk klasy woda-powietrze.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • 12 fregat rakietowych typu Halifax (1992-)
 • 1 niszczyciel typu Iroquois (1972-)
 • 4 okręty podwodne typu Victoria (2000-)
 • 12 okrętów patrolowych typu Kingston (1996-)
 • 1 żaglowiec szkolny HMCS Oriole (1951-)
 • 8 okrętów szkolnych typu Orca (2006-)
 • 24 niebojowe jednostki pomocnicze (CFAV - Canadian Forces Auxiliary Vessel)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kategoria:Kanadyjskie okręty
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fregaty rakietowe typu Halifax – kanadyjskie fregaty rakietowe budowane w latach 1992 - 1996. Zbudowano 12 jednostek, które stały się podstawą kanadyjskiej marynarki wojennej.
  Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.
  Armada Española (Marynarka Wojenna Hiszpanii) – morski rodzaj Hiszpańskich Sił Zbrojnych, jedna z najstarszych ciągle aktywnych formacji morskich na świecie. Jej początki sięgają końca XV i początku XVI wieku, gdy hiszpańskie królestwa Kastylii i Aragonii zjednoczyły się za panowania "Monarchów Katolickich". Hiszpańska marynarka odegrała istotną rolę w historii Hiszpanii, szczególnie w czasach Hiszpańskiego imperium kolonialnego. Wśród największych osiągnięć Marynarki Wojennej są odkrycia Ameryki, pierwsze opłynięcie kuli ziemskiej przez Juan Sebastián Elcano i odkrycie drogi morskiej między Azją i Ameryką przez Andrés de Urdaneta. Hiszpańska Armada była największa na świecie w XVI wiku, kres jej panowania na rzecz Royal Navy trwał stopniowo od porażki Wielkiej Armady do połowy XVII wieku, do XIX wieku pozostawała jednak trzecią siłą na morzach (także za Marine nationale).
  Żaglowiec – statek wodny o napędzie żaglowym. Jednostka pływająca, której jedynym lub podstawowym czynnikiem napędowym jest jeden lub więcej żagli. Na danej jednostce przygotowanej do żeglugi zbiór wszystkich możliwych do zastosowania na niej rodzajów żagli stanowi jej aktualne ożaglowanie, przy czym nie wszystkie rodzaje tych żagli muszą być użyte jednocześnie.
  Okręty podwodne typu Upholder - typ brytyjskich okrętów podwodnych o o napędzie diesel-elektrycznym. Cztery okręty tego typu służyły w Royal Navy od 1990 do 1993. W 1994 okręty zostały przeniesione do rezerwy w ramach oszczędności. W 2002 okręty zostały zakupione przez Kanadę, która zalicza je do typu Victoria. Obecne nazwy okrętów to HMCS "Victoria" (ex HMS "Unseen"), HMCS "Windsor" (ex HMS "Unicorn"), HMCS "Corner Brook" (ex HMS "Ursula") i HMCS "Chicoutimi" (ex HMS "Upholder").
  Kanadyjskie Siły Zbrojne (ang. Canadian Forces, fr. Forces canadiennes) – formacja wojskowa stojąca na straży suwerenności Kanady. W latach 1968-2011 Armie Kanadyjską zebrano w jedną całość, jako Canadian Forces, a tradycyjne rodzaje sił zbrojnych zastąpiono tzw. dowództwami: Sił Lądowych, Morskim i Powietrzne. Obecnie powróciły do dawnego nazewnictwa i składają się z:
  Okręty patrolowe typu Kingston – typ dwunastu kanadyjskich wielozadaniowych okrętów patrolowych (w oficjalnej klasyfikacji: Maritime Coastal Defence Vessels (MCDV) – okręty ochrony wybrzeża) zbudowanych dla kanadyjskiej marynarki wojennej w latach 90. XX wieku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.