• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rower górski

  Przeczytaj także...
  Rama rowerowa to podstawowa część roweru, tworząca jego szkielet. Do ramy przymocowane są wszystkie pozostałe części rowerowe.Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.
  Full lub Full Suspension (z ang. pełne zawieszenie) – typ roweru roweru górskiego, który ma 2 amortyzatory - przedni i tylny, nazywany także damperem. Stosowanie takiej ramy pozwala na sprawniejsze poruszanie się w trudnym terenie. Pierwszy rower z pełną amortyzacją został skonstruowany przez Gary Fishera. Przeciwieństwem do roweru w pełni amortyzowanego jest hardtail.
  Klasyczny rower górski (cross country)
  Fatbike

  Rowery górskie (ang. MTB, Mountain Terrain Bike) – nazwa rowerów, których przeznaczeniem jest jazda w terenie trudniejszym, niż pozwalają na to rowery szosowe czy trekingowe, np. górskie ścieżki, szlaki leśne, specjalne tory przeszkód.

  Sztyca podsiodłowa – wspornik siodełka umieszczony w ramie rowerowej, w postaci stalowej (w nowych konstrukcjach aluminiowej lub karbonowej) rury zakończonej tzw. "jarzmem" do którego przykręcane jest siodło.Maraton MTB (ang: bike-marathon) - dyscyplina kolarstwa górskiego, polegająca na ściganiu się kolarzy na długiej, wytrzymałościowej trasie o zmiennym profilu i zmiennej nawierzchni.

  Cechy budowy[]

  Amortyzowany widelec

  W porównaniu do rowerów szosowych oraz trekkingowych, rowery MTB są cięższe, ze względu na mającą gwarantować większą wytrzymałość konstrukcję. Rowery górskie, celem poprawy komfortu jazdy bardzo często wyposaża się w różnego rodzaju amortyzatory, które również mają istotny wpływ na masę pojazdu. Amortyzatory instaluje się między innymi w:

  Widelec — część roweru występująca w rowerze z przodu oraz z tyłu ramy. Na widelcach zamontowane są koła roweru, na górnej rurze sterowej, po zamocowaniu widelca w ramie, mocuje się mostek.SRAM – korporacja produkująca osprzęt rowerowy, pod względem wielkości druga na świecie, zaraz po Shimano. Powstała w 1987 roku w Chicago, USA, a nazwa wzięła się od imion założycieli: Scott, Ray i Sam.
 • widelcu
 • ramie
 • sztycy siodełka
 • rzadziej w mostku kierownicy oraz siodełku
 • Rama[]

  Rower typu full-suspension
  Rama hardtail
   Osobny artykuł: Rama rowerowa.

  Ramy rowerów występują w różnych kształtach, zależnie od przeznaczenia roweru. Najczęściej spotykanym rodzajem ramy jest hardtail, ze względu na prostotę budowy, niewielką masę oraz niski koszt produkcji i serwisu. W przypadku rowerów służących do bardziej wymagających zjazdów tj. rowery downhillowe stosuje się ramy z pełną amortyzacją. Ramy rowerów górskich wykonywane są najczęściej z aluminium, rzadziej stali. Istnieją także ramy z tytanu, włókna węglowego oraz bambusu.

  Downhill (DH, po polsku "zjazd") – jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe, lecz są też powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków w zjeździe. Startujący zazwyczaj wypuszczani są na trasę z przerwami 30 sekundowymi (od najwolniejszego do najszybszego), jeden przejazd zazwyczaj zabiera od 2 do 5 minut. Czas przejazdu jest mierzony za pomocą "bramek" przez które przejeżdża zawodnik (podobnie jak w zjeździe narciarskim). Miejsca w klasyfikacji są poukładane według najszybszych czasów, wyścigi często wygrywane są ułamkami sekund.Shimano – japońska firma założona w 1921 przez Shōzaburō Shimano, jeden z największych producentów części rowerowych na świecie. Produkuje także obuwie kolarskie, okulary, preparaty czyszczące do rowerów oraz narzędzia rowerowe. Oprócz tego wytwarza akcesoria wędkarskie, snowboardowe oraz do gry w golfa.

  Koła[]

  Opona terenowa

  Dla zwiększenia trakcji, koła w rowerach górskich są szersze niż w rowerach trekkingowych. Opony można dobrać w zależności od terenu, w jakim rower ma się poruszać – dla zmniejszenia oporu na drogach asfaltowych korzystać można z opon o gładkim bieżniku, z kolei opona o głębokim bieżniku ma poprawić trakcję w trudnym terenie, kosztem zwiększenia oporu. Średnice kół wynoszą 26, 27,5 oraz 29 cali, ramy dostosowane są do konkretnego rozmiaru koła.

  Mostek rowerowy, wspornik kierownicy – część rowerowa, będąca elementem łączącym ramę i widelec z kierownicą.Rower trekingowy – rower do uprawiania zaawansowanej turystyki rowerowej, polegającej na przemierzaniu długich, często wielodniowych tras, zarówno po drogach asfaltowych jak i drogach o nawierzchni nieutwardzonej.

  Przełożenia[]

  Rowery MTB, ze względu na szeroką gamę zastosowań pozwalają na regulację w dużym zakresie przełożenia. W popularnych rowerach XC liczba biegów waha się w przedziale 21-27 (3 biegi z przodu i 7-9 z tyłu). W profesjonalnych rowerach w celu uproszczenia budowy i obsługi napędu oraz ograniczenia masy stosuje się napędy z ilością biegów w przedziale 11-22 (1 lub 2 biegi z przodu i 10-11 przełożeń z tyłu). Najbardziej znani producenci grup osprzętu to Shimano oraz SRAM.

  Dirt jumping, dirt - dyscyplina rowerowa odbywająca się na specjalnie przygotowanym torze (zbudowanego najczęściej z hop ziemnych - dirtów) z zastosowaniem rowerów BMX lub MTB. Polega na wykonywaniu skoków i w ich trakcie różnych ewolucji w powietrzu (szczegółowa lista znajduje się poniżej).Hardtail (z ang. twardy ogon) – typ roweru górskiego, który nie ma amortyzacji tylnej - rower jest wyposażony w amortyzator. Przeciwieństwem do hardtaila jest full. Stosowanie takiej konstrukcji pozwala na bardziej efektywne przekazywanie energii - jest ona przenoszona bezpośrednio na napęd. Dzięki temu, że taki rower jest lżejszy i sztywniejszy oraz więcej siły włożonej w nacisk na pedały przenosi się bezpośrednio na ziemię, wielu zawodników korzysta na wyścigach ze sztywnych rowerów.

  Wybrane rodzaje rowerów MTB[]

 • Cross-country (XC)
 • Downhill (zjazdowy)
 • Freeride
 • Dirtbike
 • Zobacz też[]

 • Maraton MTB
 • Rower trekingowy
 • BMX
 • Linki zewnętrzne[]

 • Obszerny artykuł poświęcony rowerom górskim
 • Seria artykułów o charakterystykach ram z różnych materiałów (en)
 • Opis budowy roweru MTB
 • Strona producenta ram bambusowych Calfee Design (en) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.