Rover Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rover City Rover
Rover 25
Rover 45
Rover 75
Ostatni Rover 75

Roverbrytyjski producent samochodów osobowych z siedzibą w Birmingham działający w latach 1878 - 2005.

Barnoldswick - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w regionie North West England, w hrabstwie Lancashire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 12 000 osób.Solihull – miasto w hrabstwie West Midlands, w Anglii. Zamieszkuje je okolo 95.000 osób. Jest częścią West Midlands conurbation. Jest położone 14,5 kilometra na południe od centrum Birmingham.

Opis[ | edytuj kod]

Początkowo firma zajmowała się produkcją rowerów. Rover wprowadził obecny model rowerów – napędzanych łańcuchem oraz o wielkości koła tylnego równej wielkości koła przedniego.

Czołg – gąsienicowy wóz bojowy, przeznaczony do walki z siłami przeciwnika na krótkich i średnich dystansach za pomocą prowadzenia ognia na wprost. Ciężki pancerz i duża mobilność zapewniają czołgom przetrwanie na polu bitwy, a napęd gąsienicowy pozwala na przemieszczanie się z dużą prędkością w trudnym terenie. Czołg jest zasadniczym środkiem prowadzenia walki lądowej, zwłaszcza natarcia.Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.

W ostatnich latach (od maja 2000 roku) stanowił część MG Rover Group. W kwietniu 2005 roku Rover ogłosił upadłość. Obecnie prawa do marki Rover należą do Tata Motors, natomiast prawa do produkcji modeli 25 i 75 należą do chińskiego przedsiębiorstwa Shanghai Automotive Industry Corporation. Cały park maszynowy został zakupiony przez inne chińskie przedsiębiorstwo, Nanjing Automobile Group, które przejęło prawa do marki MG.

Benzyna – (łac. benzoe → nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych) jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.British Motor Holdings (BMH) – dawny brytyjski koncern skupiający producentów samochodów. Istniał w latach 1966 - 1968.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwszy Rover był tricyklem wytworzonym przez Starley & Sutton Co w Coventry w Anglii. W 1889 roku firma przekształciła się w J. K. Starley & Co. Ltd. a w późnych latach 90. XIX wieku w Rover Cycle Company.

We wczesnych latach 80. XIX wieku dostępne na rynku rowery reprezentowane były przez relatywnie niebezpieczne dla użytkownika pojazdy z ogromnym przednim kołem oraz tricykle o wielkich kołach. W 1885 roku Rover wypuścił na rynek pierwszy rower z napędem przenoszonym łańcuchem na tylne koło.

Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Honda Ballade- czterodrzwiowy kompaktowy samochód osobowy w wersji sedan produkowany pod marką Honda w latach 1979-1983. Produkcję auta rozpoczęto wraz z Triumphem Acclaimem z którym Ballade dzieliła budowę silnika. W 1984 kiedy do produkcji wprowadzono Hondę CRX I Honda Ballade i Civic dała wiele części nowemu autu. W 1987 jako następcę wprowadzono Hondę Concerto.

W 1901 roku, 3 lata po śmierci jednego z założycieli, Johna Kempa Starleya firma Rover rozpoczęła produkcję samochodów. Pierwszym modelem był dwuosobowy Rover 8 zaprojektowany przez Edmunda Lewisa, który przyszedł do firmy z Daimlera.

Podczas I wojny światowej firma produkowała motocykle, ciężarówki według projektu Maudsleya oraz samochody osobowe zaprojektowane przez firmę Sunbeam. Produkcja rowerów i motocykli była kontynuowana aż do Wielkiego Kryzysu, który wymusił jej zakończenie w 1925 roku. W latach 20. XX wieku firma nie prosperowała najlepiej i nie wypłacała dywidend od akcji od 1923 roku aż do połowy lat 30. W 1929 roku nastąpiła zmiana w zarządzie i stery przejął Spencer Wilks pracujący wcześniej w Hillmanie. Wilks rozpoczął reorganizację firmy, szukając klientów pośród osób, które chciały posiadać coś bardziej ekskluzywnego niż Ford czy Austin. W 1930 roku do firmy dołączył brat Wilksa, Maurice, który również przeszedł z Hillmana aby objąć stanowisko głównego inżyniera. Spencer Wilks pozostał w firmie aż do 1962 roku, a jego brat do 1963.

Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.Honda Legend - japoński samochód osobowy należący do segmentu luksusowych samochodów klasy premium produkowany od 1985 do 2012 roku. Obecnie sprzedawany także pod marką Acura jako RL w Stanach Zjednoczonych. Obecnie trwają pracę nad kolejną generacją pojazdu zaprezentowaną jako samochód koncepcyjny pod marką Acura RLX.

II wojna światowa i turbiny gazowe[ | edytuj kod]

Pod koniec lat 30. XX wieku rząd brytyjski przewidując potencjalne działania wojenne rozpoczął program zbrojeń; częścią tej akcji były tzw. "fabryki w cieniu" – obiekty utrzymywane przez państwo, ale prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców. Dwie z nich były prowadzone przez Rovera – jedna umiejscowiona w Acocks Green w Birmingham rozpoczęła działalność w 1937 roku, zaś druga większa zaczęła pracować w 1940 roku w Solihull. Obydwa zakłady produkowały silniki lotnicze oraz ramy samolotów. Pierwotny zakład mieszczący się przy Helen Street w Coventry został poważnie uszkodzony podczas bombardowań w 1940 i 1941 roku i nigdy nie rozpoczął ponownie pracy na pełnych obrotach.

Cowley – 16-tysięczna, przemysłowo-rezydencjonalna miejscowość angielska w hrabstwie Oxfordshire. Zamieszkują tam znaczące wspólnoty azjatyckie i afrokaraibskie.Rover CityRover – samochód klasy subkompaktowej, bliźniaczy model indyjskiego samochodu Tata Indica, produkowany przez brytyjską firmę Rover w latach 2003–2005.

Na początku 1940 roku Rover został poproszony przez rząd o wsparcie oficera RAF-u Franka Whittle'a w pracach rozwojowych nad silnikiem odrzutowym. Firma Whittle'a nie miała zaplecza produkcyjnego i zamiarem rządu było, aby Rover przejął projekt i wdrożył go do seryjnej produkcji. Whittle nie był z tego faktu zadowolony, nie podobały mu się zmiany wprowadzone w projekcie bez jego zgody; mimo tego pierwszy testowy egzemplarz silnika powstał w nieczynnej przędzalni w Barnoldswick w hrabstwie Lancashire, w październiku 1941 roku. Nową technologią zainteresował się Rolls-Royce i na mocy osiągniętego w 1942 roku porozumienia przejął prace nad silnikiem. Rover otrzymał w zamian zlecenie na wytwarzanie silników typu "Meteor" do czołgów, które było realizowane aż do 1964 roku.

Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg i o pojemności powyżej 50 cm³ (do II wojny światowej – powyżej 100 cm³), przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób (niekiedy trzech, w przypadku zainstalowania wózka bocznego, tzw. kosza).

Po II wojnie światowej firma opuściła siedzibę przy Helen Street i zakupiła dwie nowe "fabryki w cieniu". Fabryka w Acocks Green przez chwilę wytwarzała wspomniane wyżej silniki "Meteor", natomiast Solihull skoncentrowało się na pojazdach wznawiając w 1947 roku produkcję i stając się matecznikiem Land Rovera.

Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC; chiń. upr.: 上海汽车工业集团总公司; chiń. trad.: 上海汽車工業集團總公司; pinyin: Shànghǎi Qìchē Gōngyè Jítuán Zǒnggōngsī) – chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów z siedzibą w Szanghaju.Roewe (chin. 荣威, pinyin Róngwēi) – chiński producent samochodów należący do koncernu Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) od listopada 2006 roku produkuje modele na bazie kupionych technologii od upadłego MG Rover.

Prototypy[ | edytuj kod]

W 1950 roku F.R. Bell oraz szef zespołu inżynierów Maurice Wilks przedstawili pierwszy samochód napędzany turbiną gazową. Dwumiejscowy JET1 posiadał silnik umieszczony za siedzeniami, wloty powietrza po obu stronach nadwozia oraz wyloty na górze bagażnika. Podczas testów samochód osiągnął prędkość 140 km/h przy 50 tys. obr/min. turbiny. Silnik mógł być zasilany benzyną, naftą lub olejem napędowym, ale niemożliwe do przezwyciężenia problemy ze zużyciem paliwa okazały się być przeszkodą uniemożliwiającą podjęcie produkcji. Pojazd można obecnie oglądać w Muzeum Nauki w Londynie. Doświadczenia podczas produkcji auta nie poszły jednak na marne. Firma wspólnie z BRM – zespołem Formuły 1 połączyły swe siły aby stworzyć napędzane turbiną coupe, które w 1963 roku wzięło udział w 24-godzinnym wyścigu LeMans. Kierowcami byli Graham Hill (ojciec Damona, mistrza Formuły 1 z 1996 roku) oraz Richie Ginther. Pojazd osiągnął średnią prędkość 173 km/h oraz maksymalną 229 km/h.

Rover 75 - samochód osobowy klasy średniej wyższej produkowany przez brytyjską firmę Rover od 1998 do 2005 roku oraz od 2007 roku w Chinach przez chińskiego producenta samochodów Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) mającego siedzibę w Szanghaju jako Roewe 750. Samochód zaprezentowano podczas British International Motor Show w Birmingham w październiku 1998 roku, gdzie uznano go za jeden z najładniejszych pojazdów klasy średniej-wyższej. Był kolejnym autem (po modelu 200) zaprezentowanym przez firmę Rover od czasu rozstania w 1994 roku z Hondą i od przejęcia marki przez koncern BMW. Auto zastąpiło serię 600 oraz 800.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Złote lata[ | edytuj kod]

Lata 50. i 60. ubiegłego stulecia okazały się być wielce owocne dla firmy, czego dowiódł niezwykły sukces Land Rovera (od lat 50. aż po 70. właśnie Land Rovery wiodły prym pośród sprzedanych samochodów firmy Rover) oraz modeli P5 oraz P6 napędzanych wywodzącym się z Buicka aluminiowym silnikiem V8 o pojemności 3500 cm³. W 1967 roku Rover stał się częścią Leyland Motor Corporation, który połączył się z British Motor Holdings aby w końcu przeistoczyć się w British Leyland. Był to początek końca tradycyjnego Rovera, spowodowany niezdrowymi relacjami panującymi w przemyśle oraz problemami z zarządzaniem, które trapiły brytyjski przemysł samochodowy w latach 70. XX wieku. W 1970 roku Rover połączył doświadczenie wyniesione z produkcji limuzyn z umiejętnością wytwarzania samochodów terenowych. W ten sposób powstał Range Rover – pierwszy samochód dający możliwość jazdy w terenie bez konieczności rezygnowania z pewnego luksusu. Samochód napędzany był wspomnianym wyżej wywodzącym się z Buicka silnikiem V8 oraz posiadał takie innowacyjne rozwiązania jak stały napęd na 4 koła, zawieszenie oparte na sprężynach śrubowych oraz hamulce tarczowe na wszystkich kołach. Zdolny rozpędzić się do 160 km/h na szosie oraz do jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach drogowych Range Rover w przedstawionej postaci pozostał w produkcji przez 26 lat.

Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.Leyland Motors Limited – brytyjska wytwórnia samochodów założona w 1920 roku. Po trzech latach produkcji ośmiocylindrowych samochodów osobowych skoncentrowała się na wytwarzaniu ciężarówek i autobusów, które produkuje do dziś. W latach 60. przejęła fabryki samochodów osobowych Standard-Triumph i Rover, a po połączeniu z Jaguarem i grupą BMC (Austin, Morris, Riley, Wolseley) utworzono koncern British Leyland Motor Corporation, znacjonalizowany w 1975 roku. Po reprywatyzacji produkcję samochodów osobowych uniezależniono od Leylanda w ramach Rover Group.

Z kolei wprowadzony do produkcji w 1976 roku Rover SD1 był wspaniałym samochodem, jednak przez cały okres produkcji zmagał się z problemem jakości i niezawodności. Bezlitosny program cięć zaaplikowany firmie pod koniec lat 70. doprowadził do zakończenia produkcji tego modelu w fabryce w Solihull, która przestawiła się na wytwarzanie jedynie Land Rovera. Wszystkie samochody spod znaku Rovera miały być od tej pory produkowane w dawnych zakładach Austina i Morrisa w Longbridge i Cowley.

Rolls-Royce plc jest drugim co do wielkości producentem silników lotniczych na świecie. Oprócz lotnictwa cywilnego i wojskowego, produkuje silniki do jednostek pływających, w tym do okrętów podwodnych.Land Rover – marka samochodów terenowych produkowanych w Wielkiej Brytanii od 1948 roku początkowo przez firmę Rover, a później pod własną marką. Podstawowy model Land Rover, produkowany nieprzerwanie od 1948 roku jest znany z dużych możliwości jazdy po trudnym terenie i wysokiej wytrzymałości. Produkowany jest do dziś bez większych zmian pod nazwą Land Rover Defender. Podobnie jak amerykańskie samochody Jeep, niemieckie Mercedesy klasy G oraz radzieckie UAZ 469B, Land Rovery wykorzystuje się jako uniwersalne terenowe samochody wojskowe. Od 1970 roku firma rozpoczęła produkcję lepiej wyposażonych samochodów Range Rover. Obecnie produkowane modele samochodów Land Rover to: Discovery 4, Freelander 2, Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Evoque, Defender.

Rover i Honda[ | edytuj kod]

Austin Rover Group została stworzona w 1982 roku jako firma-córka British Leyland produkująca samochody dla masowego odbiorcy. W latach 80. XX wieku zredukowany British Leyland umieszczał znaczek Rovera na całej gamie pojazdów stworzonych wspólnie z Hondą. Pierwszym, wypuszczonym na rynek w 1984 roku wywodzącym się z Hondy samochodem był Rover 200, który podobnie jak Triumph Acclaim bazował na Hondzie Ballade (podobnie w Australii, Honda Quint – znana w Europie jako Honda Quintet – oraz Integra były opatrzone znaczkiem Rover Quintet oraz 416i.). W 1986 roku Rover SD1 został zastąpiony przez wywodzący się z Hondy Legend model 800. Do tego czasu Austin Rover przeszedł do polityki jednej marki i British Leyland – jego właściciel zmienił nazwę na Rover Group a dział produkcji samochodów na Rover Cars. Od tego momentu samochody Austin faktycznie pod względem technicznym nie różniły się od Roverów, choć słowo "Rover" nigdy nie pojawiło się na tych autach – zamiast tego widniał na nich znaczek z łodzią wikingów, jednakże bez żadnej inskrypcji. Wkrótce samochody te zostały zmienione przez modele 200 i 400 (wywodzące się z Hondy Concerto) i 600 (będące technicznie prawie w 100% kopią Hondy Accord, wzbogaconą o elementy drewniane i chromowane, różnice głównie karoseryjne).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Przejęcie przez | edytuj kod]

Związek z Hondą był punktem zwrotnym w historii firmy mozolnie odbudowującej swój wizerunek producenta drogich aut będących alternatywą dla Fordów i Vauxhalli. W 1994 roku British Aerospace sprzedało Grupę Rover BMW (włączając w to marki Rover, Land Rover, Riley, Mini, Triumph oraz Austin-Healey), które zaczęło postrzegać samochody angielskiego producenta jako potencjalnego poważnego rywala. Przejęcie przez firmę z Bawarii zaowocowało pracami nad modelem 75, które zostały szczęśliwie zakończone zanim w 2000 roku nastąpił budzący niesmak rozwód obydwu firm.

Honda Accord - samochód osobowy japońskiej marki Honda produkowany od 1976 roku początkowo jako samochód kompaktowy o nadwoziu typu hatchback, który później ewoluował w pojazd klasy średniej. Model sprzedawano na większej części rynków motoryzacyjnych świata. Auto osiągnęło sukces, szczególnie na rynku północnoamerykańskim, gdzie był pierwszym samochodem montowanym przez japońską firmę (produkcję w USA rozpoczęto w 1982 roku). Przez 15-lat był najlepiej sprzedającym się japońskim samochodem na terenie Stanów Zjednoczonych (1982-1997). Honda oferowała wiele wersji nadwoziowych oraz różnych wariantów modelu Accord. Samochody produkowane pod jedną nazwą na różne rynki różniły się między sobą.Austin Motor Company – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne zajmujące się produkcją samochodów osobowych, ciężarowych i pojazdów wojskowych. Siedziba przedsiębiorstwa znajdowała się w Longbridge, w Birmingham w Anglii.

MG Rover[ | edytuj kod]

W maju 2000 roku BMW dokonało podziału grupy, sprzedając Land Rovera Fordowi a resztę przekazując za symboliczne 10 funtów Phoenix Consortium, które utworzyło z tego firmę MG Rover. BMW zatrzymał prawa do nazwy Rover (oraz związanych z nią takich nazw jak Riley, Mini i Triumph), udzielając nabywcy konsorcjum Phoenix jedynie licencji na jej używanie. Phoenix Consortium zostało utworzone specjalnie w celu przejęcia chylącej się ku upadkowi firmy. Stworzyło go czterech biznesmenów, w tym John Towers, były dyrektor generalny Rover Group. Pierwszym autem wprowadzonym przez nowych właścicieli był Rover 75 w wersji kombi. W 2003 roku wprowadzono model CityRover, który był produkowany we współpracy z hinduską fabryką Tata Motors. Model nie zdobył jednak uznania – sprzedaż małego, słabo wyposażonego lecz drogiego samochodu stała na bardzo niskim poziomie. Na początku dekady zaprezentowano również kilka prototypów pojazdów mających zastąpić modele 25 oraz 45, nie wyszły jednak one nigdy poza fazę projektów.

Ford Motor Company – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów, pickupów i samochodów ciężarowych z siedzibą w Dearborn działający od 1903 roku. Marka współtworzy koncern Ford Motor Company. Sunbeam – firma brytyjska produkująca od 1899 roku znane motocykle oraz samochody. W 1920 roku połączyła się z firmą Talbot i Darracq tworząc koncern Sunbeam-Talbot-Darracq. Od 1938 roku samochody osobowe produkowano pod nazwą "Sunbeam-Talbot", zaś motocykle w dalszym ciągu pod firmą "Sunbeam". W 1939 roku Sunbeam wszedł w skład Rootes Group, a po 1945 roku dostał się pod kontrolę koncernu Chryslera. Pod nazwą "Sunbeam" eksportowano samochody osobowe "Hillman" i "Humber".

Bankructwo i przejęcie przez SAIC i NAC[ | edytuj kod]

15 kwietnia 2005 roku MG Rover ogłosił niewypłacalność i wstrzymał produkcję. 22 lipca 2005 roku majątek upadłej firmy został sprzedany chińskiemu koncernowi NAC (Nanjing Automobile Group) za 53 mln funtów, którego plany zakładały przeniesienie fabryki silników Powertrain do Chin oraz ulokowanie produkcji samochodów w Chinach (Rover) oraz w Anglii w regionie West Midlands (choć niekoniecznie w Longbridge).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Jaguar – brytyjski producent samochodów osobowych i sportowych działający od 1922 r. Należy do koncernu motoryzacyjnego Tata Motors oraz współtworzy od 2013 sojusz Jaguar Land Rover.

Inny chiński koncern motoryzacyjny – SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation), który posiadał prawa do produkcji modelu 75 (kupione za 67 mln funtów jeszcze przed upadkiem MG Rover) również starał się przejąć pozostałości upadłej fabryki, zapowiadając wypuszczenie własnej wersji Rovera 75 pod koniec 2006 roku. W lipcu 2006 roku SAIC zapowiedział, iż zamierza odkupić nazwę Rover od BMW, które wciąż posiadało prawo do niej. Do transakcji w końcu jednak nie doszło ze względu na fakt, iż 18 września 2006 roku nazwę wykupił Ford, korzystając tym samym z prawa pierwokupu przysługującego mu na mocy umowy zawartej gdy koncern ten kupował Land Rovera. W tym stanie rzeczy, SAIC stworzył własną markę o podobnej do pierwowzoru nazwie i znaczku – Roewe. Pierwszy seryjny model trafił do produkcji na początku 2007 roku.

Honda Motor Co. (jap. 本田技研工業株式会社 – Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha) – japońska, międzynarodowa korporacja produkująca samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki oraz różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Obecnie jest największym producentem silników na świecie. Produkuje ich ponad 25 milionów rocznie. Zakłady produkcyjne umieszczono w ponad 30 różnych krajach. Główna siedziba znajduje się w Tokio. Natomiast siedziba Honda Motor Europe Ltd. znajduje się w Slough (Wielka Brytania).I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

Wykupienie przez Tata Motors Land Rovera i Jaguara[ | edytuj kod]

2 czerwca 2008 roku indyjski koncern Tata Motors kupił od Forda firmy Jaguar i Land Rover. Umowa obejmowała również sprzedaż praw do nazwy Rover.

Modele samochodów[ | edytuj kod]

Rover[ | edytuj kod]

 • Rover 8 (1904 – 1912)
 • Rover 6 (1906 – 1910)
 • Rover 16/20 (1906 – 1910)
 • Rover 12 (1912 – 1923)
 • Rover 8 (1919 – 1925)
 • Rover 9/20 (1924 – 1927)
 • Rover 14/45 (1925 – 1927)
 • Rover Light Six (1927 – 1932)
 • Rover 10 (1927 – 1947)
 • Rover 2-Litre (1929 – 1932)
 • Rover Meteor (1930 – 1934)
 • Rover Speed 20 (1931 – 1940)
 • Rover Pilot (1932 – 1933)
 • Rover Scarab (1932 – 1932)
 • Rover 12 (1934 – 1947)
 • Rover 14 (1934 – 1947)
 • Rover 16 (1937 – 1947)
 • Rover P3 (1948 – 1949)
 • Rover P4 (1949 – 1964)
 • Rover P5 (1958 – 1973)
 • Rover P6 (1963 – 1976)
 • Rover SD1 (1977 – 1986)
 • Rover Group[ | edytuj kod]

 • Rover Mini (1986 – 2000)
 • Rover serii 100 (1990 – 1998)
 • Rover serii 200 (1989 – 1999)
 • Rover serii 400 (1990 – 1999)
 • Rover serii 600 (1993 – 1998)
 • Rover serii 800 (1986 – 1998)
 • MG Rover[ | edytuj kod]

 • Rover CityRover (2004 – 2006)
 • Rover 25 (1999 – 2005)
 • Rover Streetwise (2003 – 2005)
 • Rover 45 (1999 – 2005)
 • Rover 75 (1999 – 2005)
 • Modele koncepcyjne[ | edytuj kod]

 • Rover TCV (2002)
 • Rover 75 Coupé (2004)

 • Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Triumph Acclaim - był to czterodrzwiowy sedan, konstrukcyjnie oparty na Hondzie Ballade. Był to ostatni model produkowany pod marką Triumph. Proces rozwoju projektu rozpoczął się w 1978 roku, kiedy to British Leyland rozpoczęło współprace z Hondą na temat skonstruowania rodzinnego auta. 18 miesięcy później auto weszło do produkcji. Łącznie wyprodukowano 133 625 modeli.
  Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Warto wiedzieć że... beta

  Austin Metro – subkompaktowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Austin Motor Company w latach 1980-1997. Powstał jako uzupełnienie w gamie modeli dla Mini. Przez cały okres produkcji samochód występował pod wieloma nazwami; Austin Metro, MG Metro (od 1982) czy też Rover Metro, w latach 1990-1994 sprzedawany był już jako Rover 100. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1981 samochód zajął 3. pozycję (za Fordem Escortem MkIII i Fiatem Pandą).
  Honda Quint – kompaktowy samochód produkowany w latach 1980–1985. Model ten eksportowany był na rynek azjatycki oraz europejski jako Honda Quintet, natomiast na rynku australijskim oferowany był przez krótki okres jako Rover Quintet.
  Coventry – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie West Midlands, w dystrykcie (unitary authority) Coventry, położone na wschód od Birmingham. W 2011 roku miasto liczyło 316 247 mieszkańców.
  AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła. Oznaczenie jest typowe dla samochodów koncernu Ford Motor Company z napędem na wszystkie koła, np. Volvo S60 i V70 czy też Ford Transit, który w wersji AWD wszedł do sprzedaży w drugiej połowie 2007 roku. Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagana jest duża przyczepność do pokonywania wzniesień i nierówności.
  British Leyland – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej utworzone w 1968 roku w wyniku połączenia British Motor Holdings Ltd. i Leyland Motor Corporation Ltd. pod nazwą British Leyland Motor Corporation Ltd. (BLMC). W 1975 roku zostało częściowo znacjonalizowane, a nazwa została zmieniona na British Leyland Ltd. W 1978 roku nazwę ponownie zmieniono – tym razem na BL plc.
  Rover serii 600 – samochód klasy średniej, produkowany w latach 1993–1999 przez brytyjską firmę Rover. Auto powstało przy współpracy z firmą Honda, Rover serii 600 dzieli podwozie oraz część silników z Hondą Accord V generacji. Oba auta były produkowane w jednej fabryce w angielskim Swindon.
  Daimler Motor Company – przedsiębiorstwo założone w 1896 roku przez Fredericka Richarda Simmsa, który otrzymał w 1893 licencję na import silników i samochodów przedsiębiorstwa Daimler-Motoren-Gesellschaft i używanie nazwy Daimler na terenie Wielkiej Brytanii.

  Reklama