• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rover

  Przeczytaj także...
  Rover SD1 – model samochodu marki Rover, zaprezentowany w 1976 roku. Miał linię fastback, taką, jaką parę lat wcześniej nadano modelowi Ferrari Daytona. Początkowo w samochodzie stosowano silnik V8 Rovera będący odmianą aluminiowej jednostki Buick. Do lat osiemdziesiątych model SD1 sprzedawał się dobrze, ale później zaczęto go uważać za przestarzały. W roku 1982 poddano go modernizacji, której głównym celem było zwiększenie mocy i osiągów. Powstał model SD1 Vitesse (po francusku "prędkość"), miał tę samą konstrukcję co model SD1 – silnik umieszczony z przodu i napęd na koła tylne poprzez tylny most, ale obniżono i usztywniono zawieszenie, wzmocniono przednie hamulce tarczowe, zastosowano większe obręcze kół i inną przekładnię kierowniczą. Silnik otrzymał elektronicznie sterowany system wtrysku paliwa Lucas, a w głowicach poprawiono kanały dolotowe. Silnik o pojemności 3,5 litra posiadał 190KM i rozpędzał auto od 0 do 100km/h w 7,1 sekundy. Produkcję modelu SD1 zakończono w 1986 roku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Barnoldswick - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w regionie North West England, w hrabstwie Lancashire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 12 000 osób.

  Roverbrytyjski producent, a później także marka samochodów wytwarzanych w fabryce Longbridge w Birmingham od 1883 roku. Początkowo firma zajmowała się produkcją rowerów. Rover wprowadził obecny model rowerów – napędzanych łańcuchem oraz o wielkości koła tylnego równej wielkości koła przedniego.

  Solihull – miasto w hrabstwie West Midlands, w Anglii. Zamieszkuje je okolo 95.000 osób. Jest częścią West Midlands conurbation. Jest położone 14,5 kilometra na południe od centrum Birmingham.Czołg – gąsienicowy wóz bojowy, przeznaczony do walki z siłami przeciwnika na krótkich i średnich dystansach za pomocą prowadzenia ognia na wprost. Ciężki pancerz i duża mobilność zapewniają czołgom przetrwanie na polu bitwy, a napęd gąsienicowy pozwala na przemieszczanie się z dużą prędkością w trudnym terenie. Czołg jest zasadniczym środkiem prowadzenia walki lądowej, zwłaszcza natarcia.

  W ostatnich latach (od maja 2000 roku) stanowił część MG Rover Group. W kwietniu 2005 roku Rover ogłosił upadłość. Obecnie prawa do marki Rover należą do Tata Motors, natomiast prawa do produkcji modeli 25 i 75 należą do chińskiego przedsiębiorstwa Shanghai Automotive Industry Corporation. Cały park maszynowy został zakupiony przez inne chińskie przedsiębiorstwo, Nanjing Automobile Group, które przejęło prawa do marki MG.

  Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.Austin Montego – samochód osobowy klasy średniej produkowany przez brytyjską firmę Austin Motor Company w latach 1984–1995. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan lub 5-drzwiowe kombi. Następca modelu Maxi. Do napędu użyto silników R4 o pojemnościach: 1,3; 1,6 lub 2,0 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4- lub 5-biegową manualną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez Rovera serii 600.

  Od października 2006 roku samochody Rover 75 są produkowane w zmodernizowanej formie pod marką Roewe (Rongwei) jako Roewe 750.

  London to Brighton Veteran Car Run − przejazd samochodów przeprowadzany dla upamiętnienia Locomotives on the Highway Act z 1896 roku, który podniósł dopuszczalną prędkość dla samochodów z 1,8 m/sek do 6,25 m/sek i zniósł obowiązek ostrzegania o nadjeżdżaniu auta z pomocą poprzedzającego go piechura. Przejazd samochodów celem uczczenia nowych regulacji prawnych zorganizowano 14 listopada 1896 roku. Od 1927 roku, w pierwszą niedzielę listopada, odbywa się przejazd samochodów zabytkowych, mający upamiętnić wydarzenie z 1896 roku. Przejazdu nie zorganizowano jedynie w okresie II wojny światowej oraz w roku 1947, kiedy benzyna była racjonowana. Obecnie trasa liczy 96 km i przebiega z Hyde Park do Brighton, a w przejeździe mogą uczestniczyć jedynie auta wyprodukowane przed styczniem 1905 roku.Benzyna – (łac. benzoe → nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych) jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.

  Historia[]

  Rover 8HP Two-seater z roku 1904 jako uczestni rajdu London to Brighton Veteran Car Run 2010

  Pierwszy Rover był tricyklem wytworzonym przez Starley & Sutton Co w Coventry w Anglii. W 1889 roku firma przekształciła się w J. K. Starley & Co. Ltd. a w późnych latach 90. XIX wieku w Rover Cycle Company.

  British Motor Holdings (BMH) – dawny brytyjski koncern skupiający producentów samochodów. Istniał w latach 1966 - 1968.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

  We wczesnych latach 80. XIX wieku dostępne na rynku rowery reprezentowane były przez relatywnie niebezpieczne dla użytkownika pojazdy z ogromnym przednim kołem oraz tricykle o wielkich kołach. W 1885 roku Rover wypuścił na rynek pierwszy rower z napędem przenoszonym łańcuchem na tylne koło.

  Honda Ballade- czterodrzwiowy kompaktowy samochód osobowy w wersji sedan produkowany pod marką Honda w latach 1979-1983. Produkcję auta rozpoczęto wraz z Triumphem Acclaimem z którym Ballade dzieliła budowę silnika. W 1984 kiedy do produkcji wprowadzono Hondę CRX I Honda Ballade i Civic dała wiele części nowemu autu. W 1987 jako następcę wprowadzono Hondę Concerto.Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.

  W 1901 roku, 3 lata po śmierci jednego z założycieli, Johna Kempa Starleya firma Rover rozpoczęła produkcję samochodów. Pierwszym modelem był dwuosobowy Rover 8 zaprojektowany przez Edmunda Lewisa, który przyszedł do firmy z Daimlera.

  Podczas I wojny światowej firma produkowała motocykle, ciężarówki według projektu Maudsleya oraz samochody osobowe zaprojektowane przez firmę Sunbeam. Produkcja rowerów i motocykli była kontynuowana aż do Wielkiego Kryzysu, który wymusił jej zakończenie w 1925 roku. W latach 20. XX wieku firma nie prosperowała najlepiej i nie wypłacała dywidend od akcji od 1923 roku aż do połowy lat 30. W 1929 roku nastąpiła zmiana w zarządzie i stery przejął Spencer Wilks pracujący wcześniej w Hillmanie. Wilks rozpoczął reorganizację firmy, szukając klientów pośród osób, które chciały posiadać coś bardziej ekskluzywnego niż Ford czy Austin. W 1930 roku do firmy dołączył brat Wilksa, Maurice, który również przeszedł z Hillmana aby objąć stanowisko głównego inżyniera. Spencer Wilks pozostał w firmie aż do 1962 roku, a jego brat do 1963.

  Honda Legend - japoński samochód osobowy należący do segmentu luksusowych samochodów klasy premium produkowany od 1985 do 2012 roku. Obecnie sprzedawany także pod marką Acura jako RL w Stanach Zjednoczonych. Obecnie trwają pracę nad kolejną generacją pojazdu zaprezentowaną jako samochód koncepcyjny pod marką Acura RLX.Cowley – 16-tysięczna, przemysłowo-rezydencjonalna miejscowość angielska w hrabstwie Oxfordshire. Zamieszkują tam znaczące wspólnoty azjatyckie i afrokaraibskie.

  II wojna światowa i turbiny gazowe[]

  Pod koniec lat 30. XX wieku rząd brytyjski przewidując potencjalne działania wojenne rozpoczął program zbrojeń; częścią tej akcji były tzw. "fabryki w cieniu" – obiekty utrzymywane przez państwo, ale prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców. Dwie z nich były prowadzone przez Rovera – jedna umiejscowiona w Acocks Green w Birmingham rozpoczęła działalność w 1937 roku, zaś druga większa zaczęła pracować w 1940 roku w Solihull. Obydwa zakłady produkowały silniki lotnicze oraz ramy samolotów. Pierwotny zakład mieszczący się przy Helen Street w Coventry został poważnie uszkodzony podczas bombardowań w 1940 i 1941 roku i nigdy nie rozpoczął ponownie pracy na pełnych obrotach.

  Rover CityRover – samochód klasy subkompaktowej, bliźniaczy model indyjskiego samochodu Tata Indica, produkowany przez brytyjską firmę Rover w latach 2003–2005.Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.

  Na początku 1940 roku Rover został poproszony przez rząd o wsparcie oficera RAF-u Franka Whittle'a w pracach rozwojowych nad silnikiem odrzutowym. Firma Whittle'a nie miała zaplecza produkcyjnego i zamiarem rządu było, aby Rover przejął projekt i wdrożył go do seryjnej produkcji. Whittle nie był z tego faktu zadowolony, nie podobały mu się zmiany wprowadzone w projekcie bez jego zgody; mimo tego pierwszy testowy egzemplarz silnika powstał w nieczynnej przędzalni w Barnoldswick w hrabstwie Lancashire, w październiku 1941 roku. Nową technologią zainteresował się Rolls-Royce i na mocy osiągniętego w 1942 roku porozumienia przejął prace nad silnikiem. Rover otrzymał w zamian zlecenie na wytwarzanie silników typu "Meteor" do czołgów, które było realizowane aż do 1964 roku.

  Austin Maestro – kompaktowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Austin Motor Company w latach 1983–1994. Dostępny jako 5-drzwiowy hatchback. Następca modelu Maxi. Do napędu użyto silników R4 o pojemnościach: 1,3, 1,6 lub 2,0 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4- lub 5-biegową manualną skrzynię biegów.Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg i o pojemności powyżej 50 cm³ (do II wojny światowej – powyżej 100 cm³), przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób (niekiedy trzech, w przypadku zainstalowania wózka bocznego, tzw. kosza).

  Po II wojnie światowej firma opuściła siedzibę przy Helen Street i zakupiła dwie nowe "fabryki w cieniu". Fabryka w Acocks Green przez chwilę wytwarzała wspomniane wyżej silniki "Meteor", natomiast Solihull skoncentrowało się na pojazdach wznawiając w 1947 roku produkcję i stając się matecznikiem Land Rovera.

  Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC; chiń. upr.: 上海汽车工业集团总公司; chiń. trad.: 上海汽車工業集團總公司; pinyin: Shànghǎi Qìchē Gōngyè Jítuán Zǒnggōngsī) – chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów z siedzibą w Szanghaju.Roewe (chin. 荣威, pinyin Róngwēi) – chiński producent samochodów należący do koncernu Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) od listopada 2006 roku produkuje modele na bazie kupionych technologii od upadłego MG Rover.

  Prototypy[]

  W 1950 roku F.R. Bell oraz szef zespołu inżynierów Maurice Wilks przedstawili pierwszy samochód napędzany turbiną gazową. Dwumiejscowy JET1 posiadał silnik umieszczony za siedzeniami, wloty powietrza po obu stronach nadwozia oraz wyloty na górze bagażnika. Podczas testów samochód osiągnął prędkość 140 km/h przy 50 tys. obr/min. turbiny. Silnik mógł być zasilany benzyną, naftą lub olejem napędowym, ale niemożliwe do przezwyciężenia problemy ze zużyciem paliwa okazały się być przeszkodą uniemożliwiającą podjęcie produkcji. Pojazd można obecnie oglądać w Muzeum Nauki w Londynie. Doświadczenia podczas produkcji auta nie poszły jednak na marne. Firma wspólnie z BRM – zespołem Formuły 1 połączyły swe siły aby stworzyć napędzane turbiną coupe, które w 1963 roku wzięło udział w 24-godzinnym wyścigu LeMans. Kierowcami byli Graham Hill (ojciec Damona, mistrza Formuły 1 z 1996 roku) oraz Richie Ginther. Pojazd osiągnął średnią prędkość 173km/h oraz maksymalną 229 km/h.

  Rover 75 - samochód osobowy klasy średniej wyższej produkowany przez brytyjską firmę Rover od 1998 do 2005 roku oraz od 2007 roku w Chinach przez chińskiego producenta samochodów Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) mającego siedzibę w Szanghaju jako Roewe 750. Samochód zaprezentowano podczas British International Motor Show w Birmingham w październiku 1998 roku, gdzie uznano go za jeden z najładniejszych pojazdów klasy średniej-wyższej. Był kolejnym autem (po modelu 200) zaprezentowanym przez firmę Rover od czasu rozstania w 1994 roku z Hondą i od przejęcia marki przez koncern BMW. Auto zastąpiło serię 600 oraz 800.Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.

  Złote lata[]

  Lata 50. i 60. ubiegłego stulecia okazały się być wielce owocne dla firmy, czego dowiódł niezwykły sukces Land Rovera (od lat 50. aż po 70. właśnie Land Rovery wiodły prym pośród sprzedanych samochodów firmy Rover) oraz modeli P5 oraz P6 napędzanych wywodzącym się z Buicka aluminiowym silnikiem V8 o pojemności 3500 cm³. W 1967 roku Rover stał się częścią Leyland Motor Corporation, który połączył się z British Motor Holdings aby w końcu przeistoczyć się w British Leyland. Był to początek końca tradycyjnego Rovera, spowodowany niezdrowymi relacjami panującymi w przemyśle oraz problemami z zarządzaniem, które trapiły brytyjski przemysł samochodowy w latach 70. XX wieku. W 1970 roku Rover połączył doświadczenie wyniesione z produkcji limuzyn z umiejętnością wytwarzania samochodów terenowych. W ten sposób powstał Range Rover – pierwszy samochód dający możliwość jazdy w terenie bez konieczności rezygnowania z pewnego luksusu. Samochód napędzany był wspomnianym wyżej wywodzącym się z Buicka silnikiem V8 oraz posiadał takie innowacyjne rozwiązania jak stały napęd na 4 koła, zawieszenie oparte na sprężynach śrubowych oraz hamulce tarczowe na wszystkich kołach. Zdolny rozpędzić się do 160 km/h na szosie oraz do jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach drogowych Range Rover w przedstawionej postaci pozostał w produkcji przez 26 lat.

  Leyland Motors Limited – brytyjska wytwórnia samochodów założona w 1920 roku. Po trzech latach produkcji ośmiocylindrowych samochodów osobowych skoncentrowała się na wytwarzaniu ciężarówek i autobusów, które produkuje do dziś. W latach 60. przejęła fabryki samochodów osobowych Standard-Triumph i Rover, a po połączeniu z Jaguarem i grupą BMC (Austin, Morris, Riley, Wolseley) utworzono koncern British Leyland Motor Corporation, znacjonalizowany w 1975 roku. Po reprywatyzacji produkcję samochodów osobowych uniezależniono od Leylanda w ramach Rover Group.Rolls-Royce plc jest drugim co do wielkości producentem silników lotniczych na świecie. Oprócz lotnictwa cywilnego i wojskowego, produkuje silniki do jednostek pływających, w tym do okrętów podwodnych.

  Z kolei wprowadzony do produkcji w 1976 roku Rover SD1 był wspaniałym samochodem, jednak przez cały okres produkcji zmagał się z problemem jakości i niezawodności. Bezlitosny program cięć zaaplikowany firmie pod koniec lat 70. doprowadził do zakończenia produkcji tego modelu w fabryce w Solihull, która przestawiła się na wytwarzanie jedynie Land Rovera. Wszystkie samochody spod znaku Rovera miały być od tej pory produkowane w dawnych zakładach Austina i Morrisa w Longbridge i Cowley.

  Land Rover – marka samochodów terenowych produkowanych w Wielkiej Brytanii od 1948 roku początkowo przez firmę Rover, a później pod własną marką. Podstawowy model Land Rover, produkowany nieprzerwanie od 1948 roku jest znany z dużych możliwości jazdy po trudnym terenie i wysokiej wytrzymałości. Produkowany jest do dziś bez większych zmian pod nazwą Land Rover Defender. Podobnie jak amerykańskie samochody Jeep, niemieckie Mercedesy klasy G oraz radzieckie UAZ 469B, Land Rovery wykorzystuje się jako uniwersalne terenowe samochody wojskowe. Od 1970 roku firma rozpoczęła produkcję lepiej wyposażonych samochodów Range Rover. Obecnie produkowane modele samochodów Land Rover to: Discovery 4, Freelander 2, Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Evoque, Defender.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Rover i Honda[]

  Austin Rover Group została stworzona w 1982 roku jako firma-córka British Leyland produkująca samochody dla masowego odbiorcy. W latach 80. XX wieku zredukowany British Leyland umieszczał znaczek Rovera na całej gamie pojazdów stworzonych wspólnie z Hondą. Pierwszym, wypuszczonym na rynek w 1984 roku wywodzącym się z Hondy samochodem był Rover 200, który podobnie jak Triumph Acclaim bazował na Hondzie Ballade (podobnie w Australii, Honda Quint – znana w Europie jako Honda Quintet – oraz Integra były opatrzone znaczkiem Rover Quintet oraz 416i.). W 1986 roku Rover SD1 został zastąpiony przez wywodzący się z Hondy Legend model 800. Do tego czasu Austin Rover przeszedł do polityki jednej marki i British Leyland – jego właściciel zmienił nazwę na Rover Group a dział produkcji samochodów na Rover Cars. Od tego momentu samochody Austin faktycznie pod względem technicznym nie różniły się od Roverów, choć słowo "Rover" nigdy nie pojawiło się na tych autach – zamiast tego widniał na nich znaczek z łodzią wikingów, jednakże bez żadnej inskrypcji. Wkrótce samochody te zostały zmienione przez modele 200 i 400 (wywodzące się z Hondy Concerto) i 600 (będące technicznie prawie w 100% kopią Hondy Accord, wzbogaconą o elementy drewniane i chromowane, różnice głównie karoseryjne).

  Honda Accord - samochód osobowy japońskiej marki Honda produkowany od 1976 roku początkowo jako samochód kompaktowy o nadwoziu typu hatchback, który później ewoluował w pojazd klasy średniej. Model sprzedawano na większej części rynków motoryzacyjnych świata. Auto osiągnęło sukces, szczególnie na rynku północnoamerykańskim, gdzie był pierwszym samochodem montowanym przez japońską firmę (produkcję w USA rozpoczęto w 1982 roku). Przez 15-lat był najlepiej sprzedającym się japońskim samochodem na terenie Stanów Zjednoczonych (1982-1997). Honda oferowała wiele wersji nadwoziowych oraz różnych wariantów modelu Accord. Samochody produkowane pod jedną nazwą na różne rynki różniły się między sobą.Roewe 550 – samochód osobowy klasy średniej-niższej produkowany przez chińską firmę Roewe od 2008 roku. Model oparty został na prototypie RDX60 opracowywanym jeszcze przez firmę MG Rover. Zapowiedź modelu 550 została zaprezentowana w 2007 roku podczas Shanghai Auto Show pod postacią prototypu Roewe W2. Samochód powstał jako u

  Przejęcie przez ]

  Związek z Hondą był punktem zwrotnym w historii firmy mozolnie odbudowującej swój wizerunek producenta drogich aut będących alternatywą dla Fordów i Vauxhalli. W 1994 roku British Aerospace sprzedało Grupę Rover BMW (włączając w to marki Rover, Land Rover, Riley, Mini, Triumph oraz Austin-Healey), które zaczęło postrzegać samochody angielskiego producenta jako potencjalnego poważnego rywala. Przejęcie przez firmę z Bawarii zaowocowało pracami nad modelem 75, które zostały szczęśliwie zakończone zanim w 2000 roku nastąpił budzący niesmak rozwód obydwu firm.

  Austin Motor Company – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne zajmujące się produkcją samochodów osobowych, ciężarowych i pojazdów wojskowych. Siedziba przedsiębiorstwa znajdowała się w Longbridge, w Birmingham w Anglii.Sunbeam – firma brytyjska produkująca od 1899 roku znane motocykle oraz samochody. W 1920 roku połączyła się z firmą Talbot i Darracq tworząc koncern Sunbeam-Talbot-Darracq. Od 1938 roku samochody osobowe produkowano pod nazwą "Sunbeam-Talbot", zaś motocykle w dalszym ciągu pod firmą "Sunbeam". W 1939 roku Sunbeam wszedł w skład Rootes Group, a po 1945 roku dostał się pod kontrolę koncernu Chryslera. Pod nazwą "Sunbeam" eksportowano samochody osobowe "Hillman" i "Humber".

  MG Rover, czyli początek końca[]

  W maju 2000 roku BMW dokonało podziału grupy, sprzedając Land Rovera Fordowi a resztę przekazując za symboliczne 10 funtów Phoenix Consortium, które utworzyło z tego firmę MG Rover. BMW zatrzymał prawa do nazwy Rover (oraz związanych z nią takich nazw jak Riley, Mini i Triumph), udzielając nabywcy konsorcjum Phoenix jedynie licencji na jej używanie. Phoenix Consortium zostało utworzone specjalnie w celu przejęcia chylącej się ku upadkowi firmy. Stworzyło go czterech biznesmenów, w tym John Towers, były dyrektor generalny Rover Group. Pierwszym autem wprowadzonym przez nowych właścicieli był Rover 75 w wersji kombi. W 2003 roku wprowadzono model CityRover, który był produkowany we współpracy z hinduską fabryką Tata Motors. Model nie zdobył jednak uznania – sprzedaż małego, słabo wyposażonego lecz drogiego samochodu stała na bardzo niskim poziomie. Na początku dekady zaprezentowano również kilka prototypów pojazdów mających zastąpić modele 25 oraz 45, nie wyszły jednak one nigdy poza fazę projektów.

  Honda Motor Co. (jap. 本田技研工業株式会社 – Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha) – japońska, międzynarodowa korporacja produkująca samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki oraz różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Obecnie jest największym producentem silników na świecie. Produkuje ich ponad 25 milionów rocznie. Zakłady produkcyjne umieszczono w ponad 30 różnych krajach. Główna siedziba znajduje się w Tokio. Natomiast siedziba Honda Motor Europe Ltd. znajduje się w Slough (Wielka Brytania).I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Bankructwo i przejęcie przez SAIC i NAC[]

  15 kwietnia 2005 roku MG Rover ogłosił niewypłacalność i wstrzymał produkcję. 22 lipca 2005 roku majątek upadłej firmy został sprzedany chińskiemu koncernowi NAC (Nanjing Automobile Group) za 53 mln. funtów, którego plany zakładały przeniesienie fabryki silników Powertrain do Chin oraz ulokowanie produkcji samochodów w Chinach (Rover) oraz w Anglii w regionie West Midlands (choć niekoniecznie w Longbridge).

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Triumph Acclaim - był to czterodrzwiowy sedan, konstrukcyjnie oparty na Hondzie Ballade. Był to ostatni model produkowany pod marką Triumph. Proces rozwoju projektu rozpoczął się w 1978 roku, kiedy to British Leyland rozpoczęło współprace z Hondą na temat skonstruowania rodzinnego auta. 18 miesięcy później auto weszło do produkcji. Łącznie wyprodukowano 133 625 modeli.

  Inny chiński koncern motoryzacyjny – SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation), który posiadał prawa do produkcji modelu 75 (kupione za 67 mln. funtów jeszcze przed upadkiem MG Rover) również starał się przejąć pozostałości upadłej fabryki, zapowiadając wypuszczenie własnej wersji Rovera 75 pod koniec 2006 roku. W lipcu 2006 roku SAIC zapowiedział, iż zamierza odkupić nazwę Rover od BMW, które wciąż posiadało prawo do niej. Do transakcji w końcu jednak nie doszło ze względu na fakt, iż 18 września 2006 roku nazwę wykupił Ford, korzystając tym samym z prawa pierwokupu przysługującego mu na mocy umowy zawartej gdy koncern ten kupował Land Rovera. W tym stanie rzeczy, SAIC stworzył własną markę o podobnej do pierwowzoru nazwie i znaczku – Roewe. Roewe ujrzał światło dzienne na początku 2007 roku.

  Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.Austin Metro – subkompaktowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Austin Motor Company w latach 1980-1997. Powstał jako uzupełnienie w gamie modeli dla Mini. Przez cały okres produkcji samochód występował pod wieloma nazwami; Austin Metro, MG Metro (od 1982) czy też Rover Metro, w latach 1990-1994 sprzedawany był już jako Rover 100. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1981 samochód zajął 3. pozycję (za Fordem Escortem MkIII i Fiatem Pandą).

  Wykupienie przez Tata Motors Land Rovera i Jaguara[]

  2 czerwca 2008 roku indyjski koncern Tata Motors kupił od Forda firmy Jaguar i Land Rover. Umowa obejmowała również sprzedaż praw do nazwy Rover.

  Modele[]

  Rover City Rover
  Rover 25
  Rover 45
  Rover 75
  Ostatni Rover
  Chiński Roewe 550
  Chiński Roewe 750

  Dawne modele[]

 • 1904–12 Rover 8
 • 1906–10 Rover 6
 • 1906–10 Rover 16/20
 • 1912–23 Rover 12
 • 1919–25 Rover 8
 • 1924–27 Rover 9/20
 • 1925–27 Rover 14/45
 • 1927–32 Rover Light Six
 • 1927–47 Rover 10
 • 1929–32 Rover 2-Litre
 • 1930–34 Rover Meteor 16HP/20HP
 • 1931–40 Rover Speed 20
 • 1932–33 Rover Pilot/Speed Pilot
 • 1932–32 Rover Scarab
 • 1934–47 Rover 12
 • 1934–47 Rover 14/Speed 14
 • 1937–47 Rover 16
 • 1948–49 Rover P3 (60/75)
 • 1949–64 Rover P4 (60/75/80/90/95/100/105/110)
 • 1958–73 Rover P5
 • 1963–76 Rover P6
 • 1977-86 Rover SD1
 • Produkowane przez Rover Group w latach 1986 – 2000[]

 • 1986–2000 Rover Mini
 • 1990–98 Rover Metro, Rover serii 100 (111/114/115)
 • 1989–94 Maestro
 • 1989–94 Montego
 • 1989–99 Rover serii 200
 • 1990–99 Rover serii 400
 • 1993–98 Rover serii 600
 • 1986–98 Rover serii 800
 • Produkowane przez MG Rover[]

 • 2004–06 Rover CityRover
 • 1999–05 Rover 25
 • 2003–05 Rover Streetwise
 • 1999–05 Rover 45
 • 1999–05 Rover 75 jako Roewe 750 od 2007 roku
 • Modele Roewe[]

   Osobny artykuł: Roewe.
 • 2007–nadal Roewe 750
 • 2008–nadal Roewe 550
 • Modele koncepcyjne[]

 • Rover TCV (2002)
 • Rover 75 Coupé (2004)
 • Honda Quint – kompaktowy samochód produkowany w latach 1980–1985. Model ten eksportowany był na rynek azjatycki oraz europejski jako Honda Quintet, natomiast na rynku australijskim oferowany był przez krótki okres jako Rover Quintet.Coventry – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie West Midlands, w dystrykcie (unitary authority) Coventry, położone na wschód od Birmingham. W 2011 roku miasto liczyło 316 247 mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła. Oznaczenie jest typowe dla samochodów koncernu Ford Motor Company z napędem na wszystkie koła, np. Volvo S60 i V70 czy też Ford Transit, który w wersji AWD wszedł do sprzedaży w drugiej połowie 2007 roku. Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagana jest duża przyczepność do pokonywania wzniesień i nierówności.
  British Leyland – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej utworzone w 1968 roku w wyniku połączenia British Motor Holdings Ltd. i Leyland Motor Corporation Ltd. pod nazwą British Leyland Motor Corporation Ltd. (BLMC). W 1975 roku zostało częściowo znacjonalizowane, a nazwa została zmieniona na British Leyland Ltd. W 1978 roku nazwę ponownie zmieniono – tym razem na BL plc.
  Rover serii 600 – samochód klasy średniej, produkowany w latach 1993–1999 przez brytyjską firmę Rover. Auto powstało przy współpracy z firmą Honda, Rover serii 600 dzieli podwozie oraz część silników z Hondą Accord V generacji. Oba auta były produkowane w jednej fabryce w angielskim Swindon.
  Daimler Motor Company – przedsiębiorstwo założone w 1896 roku przez Fredericka Richarda Simmsa, który otrzymał w 1893 licencję na import silników i samochodów przedsiębiorstwa Daimler-Motoren-Gesellschaft i używanie nazwy Daimler na terenie Wielkiej Brytanii.
  V8 – silnik widlasty o ośmiu cylindrach umieszczonych w dwóch rzędach w skrzyni korbowej, kąt rozwarcia między nimi wynosi najczęściej 90°, istnieją także konstrukcję o mniejszym rozwarciu. Wszystkie osiem tłoków przekazuje siłę nacisku na wspólny wał korbowy. Kolejność zapłonu dla czterosuwowego silnika V8 to 1-5-4-8-6-3-7-2.
  Rover serii 200 – kompaktowy, przednionapędowy samochód, produkowany w latach 1984–1999 przez brytyjską firmę Rover. W 1999 roku zmieniono nazwę na Rover 25. Pod tą nazwą auto było produkowane do 2005 roku. Powstały trzy generacje modelu serii 200 oraz jedna generacja Rovera 25, będąca zmodyfikowaną wersją ostatniej serii 200.
  Rover serii 400 – kompaktowy, przednionapędowy samochód, produkowany przez brytyjską firmę Rover w latach 1990–1999. W 1999 roku zmieniono nazwę na Rover 45. Pod tą nazwą auto było produkowane do 2005 roku. Powstały dwie generacje modeli serii 400 oraz jedna generacja Rovera 45, będącego zmodyfikowaną wersją drugiej serii 400.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.097 sek.