• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Routemaster  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Boris Johnson (ur. 19 czerwca 1964 w Nowym Jorku) – brytyjski historyk i polityk, od 2008 do 2016 burmistrz Londynu, od 2016 minister spraw zagranicznych w rządzie Theresy May.Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.
  Routemaster RML2401 na trasie nr 38
  Routemaster przejeżdżający przez Piccadilly Circus
  Dwa autobusy Routemaster w Londynie
  Rampa autobusu
  Routemaster z 1963 oraz jego następca Alexander ALX400

  AEC Routemasterautobus piętrowy produkowany przez AEC w latach 1954-1968. Łącznie wyprodukowano 2876 pojazdów. Uważany za symbol i ikonę Londynu oraz Wielkiej Brytanii.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Marble Arch – marmurowy monument znajdujący się w londyńskim City of Westminster, umiejscowiony przy skrzyżowaniu Oxford Street, Park Lane i Edgware Road, na krańcu Hyde Parku. Do 1851 roku stał naprzeciw Buckingham Palace. W przeszłości jedynie członkowie rodziny królewskiej i oddziały Królewskiej Artylerii Konnej były przepuszczani pod łukiem, podczas uroczystych pochodów. Nazwa "Marble Arch" odnosi się także do okolicy, w której monument się znajduje. Nazwę zapożyczyła również pobliska stacja metra.

  Model[ | edytuj kod]

  Wygląd i funkcjonalność autobusu przysporzyły mu popularność wśród londyńczyków i turystów. Głównymi jego zaletami jest tylne wejście w rodzaju rampy oraz obecność konduktora, wymuszona tym, że kabina kierowcy jest odizolowana od wnętrza.

  Elstree – wieś w Anglii, w hrabstwie Hertfordshire, w dystrykcie Hertsmere. Leży 24 km na południowy zachód od miasta Hertford i 19 km na północny zachód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 4765 mieszkańców.Wrightbus Ltd. – brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej zajmujące się produkcją nadwozi oraz kompletnych autobusów sprzedawanych pod marką Wright. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1946 roku, a jego siedziba mieści się w Ballymenie.

  Tylna rampa pozwala na wsiadanie i wysiadanie nie tylko na przystankach, ale również podczas postoju na światłach, czy też w czasie powolnej jazdy w ulicznym korku. Konduktor pobiera opłaty za przejazd w trakcie jazdy, co skraca czas postoju na przystankach. Autobusy te miały też wady: niską wysokość pokładów, co utrudniało stanie na pokładzie dolnym oraz przechodzenie przez górny pokład (stanie na piętrze było zabronione). Mało miejsca było też na nogi pasażerów siedzących, a to oznaczało mniej wygodną podróż. Autobusy pozostają w rękach kolekcjonerów i wygaszanej linii autobusowej nr 15 w służbie komunikacji miejskiej Londynu. Stale wykorzystywane w ekspozycjach muzeów motoryzacji w Wielkiej Brytanii, a także w kolekcjach prywatnych. Nadal pojawiają się na drogach jako atrakcja imprez.

  Streatham Hill – dzielnica Londynu, w Wielkim Londynie, leżąca w gminie Lambeth. Leży 8,6 km od centrum Londynu. W 2011 roku dzielnica liczyła 14 263 mieszkańców. Oxford Street – ulica w Londynie skupiająca ponad 300 sklepów, najbardziej ruchliwa arteria handlowa w Europie. Jej nazwa wywodzi się od części dawnego Londynu – Oxford Road, która rozpoczynała się w Newgate. Obecnie stanowi część drogi A40, choć nie jest oznakowana, podobnie jak inne drogi w centrum Londynu.

  Autobusy występowały w wersjach RM i RML. RM oznacza Routemaster w wersji o długości do 8,20 m, natomiast RML jest wersją przedłużoną do 9,05 m. W późniejszym okresie eksploatacji stare silniki Leylanda były zastępowane silnikami Scania, Iveco, a obecnie są przerabiane w taki sposób aby spełniały normy spalania obowiązujące w Unii Europejskiej. Autobusy mimo swojego dość znacznego wieku już na etapie projektu miały skrzynie biegów półautomatyczną i automatyczną, a także wspomaganie układu kierowniczego. Dla porównania produkowane w Europie Wschodniej Skody RTO, czy też Jelcze tzw. „Ogórki” nie miały takich udogodnień, a manualne skrzynie nie posiadały synchronizacji, przez co trudno było niewprawionym kierowcom trafić ze zmianą biegów bez charakterystycznego zgrzytu. Poza kolekcjami w Wielkiej Brytanii takie pojazdy znajdują się w dużych metropoliach na świecie. Można je spotkać w Japonii, USA, Emiratach Arabskich, w Australii, Rosji i w Polsce. Największą kolekcję w Polsce ma firma, której nazwa odnosi się do tradycyjnego określenia tych autobusów w Anglii. Double-Decker to potoczne określenie londyńskich autobusów.

  Victoria Station – jedna z głównych stacji kolejowych w Londynie, znajduje się w City of Westminster. Stacja została otwarta w 1862, obecnie znajduje się tam 19 peronów. W roku 2005 obsłużyła około 61,65 mln pasażerów.Kenneth Robert Livingstone (ur. 17 czerwca 1945) – brytyjski polityk, przewodniczący Greater London Council (1981-1986), burmistrz Londynu w latach 2000-2008. W latach 1987-2001 był posłem do Izby Gmin z okręgu Brent East. Jest nazywany "czerwonym Kenem" ze względu na lewicowe poglądy polityczne. Po zajmowaniu urzędu przez dwie kolejne kadencje został pokonany w wyborach 1 maja 2008 przez kandydata konserwatystów Borisa Johnsona.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Leyland Titan – autobus piętrowy produkowany w latach 1927–1969 przez brytyjskie przedsiębiorstwo Leyland. Nadwozia autobusów wytwarzane były zarówno przez Leylanda jak i inne przedsiębiorstwa, m.in. Park Royal Vehicles, Metro Cammell Weymann, Charles H. Roe oraz East Lancs.
  Jelcz 043 – polski autobus międzymiastowy, produkowany w latach 1959-1986 przez firmę Jelcz, w Jelczu (obecnie Jelczu-Laskowicach) koło Oławy. Model ten stanowił licencyjną odmianę czechosłowackiego autobusu Škoda 706 RTO. Z powodu swojego wyglądu zwany był potocznie ogórkiem.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Associated Equipment Company Ltd. (AEC) – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej produkujące autobusy i samochody ciężarowe. Siedziba spółki mieściła się w Southall, w zachodnim Londynie.
  Hackney Central (kod stacji: HKC) - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Hackney, zarządzana i obsługiwana przez London Overground jako część North London Line. W roku statystycznym 2007-08 skorzystało z niej ok. 1.317 mln pasażerów.
  Westminster Bridge to most nad Tamizą w Londynie, między Lambeth Bridge a Hungerford Bridge, łączący dzielnice Lambeth i Westminster.Tak jak większość mostów przewieszonych nad rzeką Tamizą, tak i Westminsterski służy zarówno do przemieszczania się nim pieszo jak i obsługuje ruch samochodowy. Oryginalny Most Westminster został ukończony w 1750 roku, chociaż został całkowicie zastąpiony ostatnimi laty. Oficjalnie most został otwarty i oddany do użytku w 1862 r. Zbudowany jest on ze stalowej konstrukcji, posiadający siedem łuków, zarazem jest to jedyny most na Tamizie posiadający siedem łuków oraz jest najstarszym mostem w Londynie. Most ten pomalowano na zielono, tak jak pomalowane są siedzenia w Izbie Gmin, która umiejscowiona w Pałacu Westminster, który niemalże styka się z samym Mostem.
  Hertfordshire (popularnie Herts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północ od Londynu, będące jednym z tzw. Home Counties.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.814 sek.