• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rottweil

  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy. Joshua Kimmich (ur. 8 lutego 1995 w Rottweil) – niemiecki piłkarz występujący na pozycji pomocnika w niemieckim klubie Bayern Monachium oraz w reprezentacji Niemiec do lat 21.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Rottweil – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Schwarzwald-Baar-Heuberg, siedziba powiatu Rottweil oraz wspólnoty administracyjnej Rottweil. Leży nad Neckarem, ok. 80 km na południowy zachód od Stuttgartu.

  Neckar – rzeka w południowo-zachodnich Niemczech, prawy dopływ Renu. Długość 367 km, powierzchnia dorzecza 13,9 tys. km². Źródła w Villingen-Schwenningen w górach Schwarzwaldu, na wysokości 706 m n.p.m. W dolnym biegu płynie w głębokiej i wąskiej dolinie u południowego podnóża masywu Odenwald. Głównym dopływem jest Jagst. Rzeka jest żeglowna na odcinku 203 km, od Plochingen jest skanalizowana (26 stopni wodnych). Główne miasta nad Neckarem to Rottweil, Tybinga, Stuttgart, Heilbronn i Heidelberg, a przy ujściu – Mannheim.Rüdiger Safranski (ur. 1 stycznia 1945 w Rottweil) – niemiecki filozof i pisarz, między innymi autor biografii Artura Schopenhauera i Martina Heideggera, oraz prac filozoficznych: Nietzsche: Biografia myśli i Zło: Dramat Wolności.

  Miasto jest znane z obchodów karnawałowych (Fastnet) na przełomie lutego i marca.

  Rasa psów rottweiler wzięła nazwę właśnie od tego miasta.

  Historia[ | edytuj kod]

  Rottweil jest jedynym miastem w Badenii-Wirtembergii, któremu prawa miejskie zostały na pewno nadane jeszcze za czasów panowania rzymskiego. Nosiło wówczas nazwę Arae Flaviae. Znaczenie zyskało wraz z wytyczeniem z regionów naddunajskich drogi do Strasburga, poprowadzonej dalej doliną rzeki Kinzig.

  Erwin Teufel (ur. 4 września 1939 w Zimmern ob Rottweil), niemiecki polityk (CDU), w latach 1991-2005 premier jednego z krajów związkowych Niemiec - Badenii-Wirtembergii.Rottweil – stacja kolejowa w Rottweil, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w Niemczech. Znajdują się tu 3 perony.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • katedra
 • muzeum sztuki (Kunstsammlung)
 • muzeum miejskie (Stadtmuseum)
 • muzeum dominikanów (Dominikanermuseum)
 • muzeum lalek i zabawek (Puppen- und Spielzeugmuseum)
 • Wieża testowa[ | edytuj kod]

  Nad miastem wznosi się wysoka na 246 metrów wieża testowa, należąca do koncernu ThyssenKrupp. Firma przeprowadza tam próby prototypów produkowanych przez siebie wind.

  Powiat Rottweil (niem. Landkreis Rottweil) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Schwarzwald-Baar-Heuberg. Stolicą powiatu jest miasto Rottweil.Rottweiler – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa (typ dogowaty). Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących.
  Thyssenkrupp Testturm

  Ludzie urodzeni w Rottweil[ | edytuj kod]

 • Anne Haigis, piosenkarka
 • Katharina Mayer, fotograf
 • Rüdiger Safranski, pisarz
 • Erwin Teufel, polityk
 • Konrad Witz, malarz
 • Joshua Kimmich, piłkarz
 • Komunikacja[ | edytuj kod]

  Miasto otaczają drogi krajowe B14 oraz B27 tworząc obwodnicę, w którą wchodzi droga krajowa B462. Ok. 4 km na wschód od centrum miasta przebiega autostrada A81 (zjazd 34 Rottweil).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Imst – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Imst. Liczy 9821 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Na terenie miasta zlokalizowane są trzy stacje kolejowe, jedna z nich to Rottweil. Wszystkie leżą na trasie Singen (Hohentwiel)Stuttgart (InterCity-Express, prędkość do 160 km/h).

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Szwajcaria Szwajcaria: Brugg
 • Francja Francja: Hyères
 • Austria Austria: Imst
 • Włochy Włochy: L’Aquila
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tania Inowlocki (red.): Upclose Germany. Fodor's Travel Publications, Inc., 1999, s. 88. ISBN 978-0-679-00442-4. (ang.)
  2. Reinhold Weber, Hans-Georg Wehling: Geschichte Baden-Württembergs. Wyd. II. Monachium: C. H. Beck, 2012, s. 12. ISBN 978-3-406-55874-0. (niem.)
  3. Jochen Siemens. Die Aufzüge von Morgen. „P.M.”. 2019 (02), s. 40. Gruner + Jahr. ISSN 1863-9313 (niem.). 
  Kinzig - rzeka w Niemczech o długości 93 km, największy dopływ Renu na obszarze Schwarzwaldu. Nazwa rzeki ma prawdopodobnie pochodzenie celtyckie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Region Schwarzwald-Baar-Heuberg – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg. Siedzibą regionu jest miasto Villingen-Schwenningen.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rejencja Fryburg (niem. Regierungsbezirk Freiburg) - jedna z czterech rejencji niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę we Fryburgu Bryzgowijskim. Prezydium rejencji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Innenministerium) Badenii-Wirtembergii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wspólnota administracyjna Rottweil – wspólnota administracyjna (niem. Vereinbarte Verwaltungsgemeinschaft) w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Schwarzwald-Baar-Heuberg, w powiecie Rottweil. Siedziba wspólnoty znajduje się w mieście Rottweil, przewodniczącym jej jest Thomas Engeser.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Konrad Witz (ur. ok. 1400 w Rottweil, zm. ok. 1445-7 w Bazylei) – niemiecki malarz, tworzący na pograniczu gotyku i renesansu, wczesny realista.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.