• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rottenburg am Neckar

  Przeczytaj także...
  Wspólnota administracyjna Rottenburg am Neckar – wspólnota administracyjna (niem. Vereinbarte Verwaltungsgemeinschaft) w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Tybinga. Siedziba wspólnoty znajduje się w mieście Rottenburg am Neckar.Neckar – rzeka w południowo-zachodnich Niemczech, prawy dopływ Renu. Długość 367 km, powierzchnia dorzecza 13,9 tys. km². Źródła w Villingen-Schwenningen w górach Schwarzwaldu, na wysokości 706 m n.p.m. W dolnym biegu płynie w głębokiej i wąskiej dolinie u południowego podnóża masywu Odenwald. Głównym dopływem jest Jagst. Rzeka jest żeglowna na odcinku 203 km, od Plochingen jest skanalizowana (26 stopni wodnych). Główne miasta nad Neckarem to Rottweil, Tybinga, Stuttgart, Heilbronn i Heidelberg, a przy ujściu – Mannheim.
  Yalova – miasto w zachodniej Turcji, centrum administracyjne prowincji o tej samej nazwie, położone nad Morzem Marmara.

  Rottenburg am Neckar (do 10 czerwca 1964 Rottenburg) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Tybinga, siedziba wspólnoty administracyjnej Rottenburg am Neckar. Leży nad środkowym Neckarem, ok. 10 km na południowy zachód od Tybingi, przy drodze krajowej B28a.

  TV 1861 Rottenburg e.V. - niemiecki męski klub siatkarski z miasta Rottenburg am Neckar. Obecnie występuje w najwyższej klasie rozgrywek klubowych (1. Bundeslidze). Od nazwy sponsora zespół przyjął nazwę EnBW TV Rottenburg.Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

  Miasto od lat 70. XX wieku składa się z właściwego miasta (Kernstadt) i dołączonych do niego wówczas 17 gmin: Bad Niedernau, Baisingen, Bieringen, Dettingen, Eckenweiler, Ergenzingen, Frommenhausen, Hailfingen, Hemmendorf, Kiebingen, Obernau, Oberndorf, Schwalldorf, Seebronn, Weiler, Wendelsheim i Wurmlingen.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Ablis, Francja (kontakty utrzymuje dzielnica Wendelsheim)
 • Gols, Austria (kontakty utrzymuje dzielnica Ergenzingen)
 • Lion-sur-Mer, Francja (kontakty utrzymuje dzielnica Kiebingen)
 • Monostorapáti, Węgry (kontakty utrzymuje dzielnica Dettingen)
 • Saint-Claude, Francja
 • Yalova, Turcja
 • Węgorzewo, Polska
 • Sport[ | edytuj kod]

 • TV Rottenburg - klub piłki siatkowej mężczyzn
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rottenburg
 • Katedra św. Marcina (St. Martin)
  Dzielnica Wendelsheim

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Statistisches Landesamt Baden-Württemberg, Stuttgart
  Droga krajowa 28a (Bundesstraße 28a, B 28a) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi wschód - zachód między drogą B28 w Dornstetten a drogą B14 w Horb am Neckar (ok. 20 km) i między węzłem Rottenburg na autostradzie A81 a Rottenburgiem (ok. 11 km) w Badenii-Wirtembergii.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gols (węg. Gálos) – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, w powiecie Neusiedl am See. Liczy 3,74 tys. mieszkańców (1 stycznia 2014).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Powiat Tybinga (niem. Landkreis Tübingen) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-ALb. Stolicą powiatu jest miasto Tybinga.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Region Neckar-Alb – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga. Siedzibą regionu jest miasto Mössingen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.