Rotten Tomatoes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rotten Tomatoesserwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza „zgniłe pomidory”, pochodzi od zwyczaju obrzucania zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, których występy nie spodobały się publiczności.

Historia Rose (oryg. Rambling Rose) – film z 1991 roku w reżyserii Marthy Coolidge na podstawie książki Calder Willingham.Trzy kolory. Czerwony (fr. Trois couleurs: Rouge) – film fabularny z 1994 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Po premierze reżyser oświadczył, że przestaje robić filmy. Ostatni film w karierze Kieślowskiego.

Opis[ | edytuj kod]

Serwis zamieszcza podstawowe informacje o filmach oraz dotyczące ich opinie uznanych krytyków filmowych – członków różnych związków pisarzy i stowarzyszeń dziennikarzy-krytyków. Użytkownicy oceniają następnie zamieszczone filmy i recenzje przyznając filmom świeże (czerwone) lub zgniłe (zielone) pomidory. Pod koniec roku film może otrzymać również „Złotego Pomidora” (żółty) symbolizującego najwyższą pozycję w rankingu.

Deszczowa piosenka – amerykański film muzyczny z 1952 roku w reżyserii Stanleya Donena (Zabawna buzia) i Gene’a Kelly’ego. W rolach głównych wystąpili: Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds i Jean Hagen. Milczenie baranów (wł. Il Silenzio dei Prosciutti, ang. The Silence of the Hams) – włosko-amerykańska komedia z 1994 roku napisana i wyreżyserowana przez Ezio Greggia, będąca parodią filmów grozy takich jak Milczenie owiec (1991) oraz Psychoza (1960).

Serwis przedstawia liczbę wszystkich recenzji, których może być kilkaset, a także procent pozytywnych oraz negatywnych opinii użytkowników jako tabelkę z ikonami pomidorów we właściwym kolorze. Jeśli liczba pozytywnych opinii przekracza 60%, film uznawany jest za „świeży” (czerwony), jeśli zaś nie – uznawany on jest za zgniły (zielony). Dodatkowym źródłem oceny filmów są opinie znanych krytyków filmowych występujących w serwisie pod nazwą „Top Critics”. Ich opinie przedstawiane są w oddzielnej tabelce. Przy występowaniu wystarczającej liczby opinii danego filmu, formowana jest jego ostateczna ocena zwana „Tomatometer”. Gdy „tomatometer” wskazuje ponad 75% pozytywnych opinii (minimum 40 opinii o filmie, w tym 5 od recenzentów z „Top Critics”) obraz zostaje uznany za „świeży” (czerwony) i otrzymuje tzw. „Certyfikat Świeżości” (Certified Fresh). Oprócz recenzji w serwisie istnieją fora, na których uczestnicy dyskutują nad filmami, grami, muzyką itp. Mogą oni również zamieszczać, podobnie do innych serwisów internetowych, własne recenzje filmów oraz wystawiać im pozytywne lub negatywne opinie.

Król Kreol jest amerykańskim filmem z 1958 roku, w reżyserii Michaela Curtiza. Główne role grają w nim Elvis Presley, Carolyn Jones i Walter Matthau. Jest to czwarty film Presleya (trzeci i ostatni czarno biały). Scenariusz oparto na powieści Harolda Robbinsa, Kamień dla Danny Fisher (A Stone for Danny Fisher).Totally Fucked Up, w wielu krajach ocenzurowany i dystrybuowany pt. Totally F***ed Up – amerykański film dramatyczny z 1993 roku, wyreżyserowany przez Gregga Arakiego do własnego scenariusza. Pierwszy film z trylogii Arakiego Teenage Apocalypse Trilogy, na którą składają się następne pozycje: Doom Generation – stracone pokolenie (1995) oraz Donikąd (1997).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Wszystko o Ewie – amerykański film fabularny z r. 1950 w reżyserii Josepha L. Mankiewicza na podstawie opowiadania Mary Orr.
Dwunastu gniewnych ludzi (ang. 12 Angry Men) – amerykański dramat sądowy z 1956 roku zrealizowany w oparciu o powstałe dwa lata wcześniej teatralne przedstawienie telewizyjne Reginalda Rose’a. Film opowiada historię ławy przysięgłych obradującej po procesie młodego chłopaka oskarżonego o morderstwo. Spośród dwunastu przysięgłych tylko jeden nie jest do końca przekonany o winie oskarżonego.
Anatomia morderstwa (ang. Anatomy of a Murder) − amerykański dramat sądowy z 1959 roku na podstawie powieści Johna D. Voelkera, nominowany w siedmiu kategoriach do Oscara.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Słoneczny wojownik – amerykańska komedia sensacyjno – przygodowa z 1986 roku w reżyserii J. Lee Thompsona z Chuckiem Norrisem i Louisem Gossettem Jr. w rolach głównych. Jest to także pierwsza rola komediowa w karierze Norrisa.
Troll w Nowym Jorku (ang. A Troll In Central Park, 1994) – amerykański film animowany, którego bohaterem jest Stanley – przyjazny ludziom Troll.
Około północy (oryg. Round Midnight) – film muzyczny z 1986 roku w reżyserii Bertranda Taverniera. Zdjęcia do filmu były kręcone w Paryżu i Nowym Jorku.

Reklama