• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rotten Tomatoes  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Złodziej z Bagdadu (ang. The Thief of Bagdad ) – amerykańsko-brytyjski film z 1940 roku w reżyserii Ludwiga Bergera, Williama Camerona Menziesa oraz Michaela Powella.Rashōmon (jap. 羅生門, Rashōmon) – film w reżyserii Akiry Kurosawy z 1950 roku. Zapoczątkował międzynarodową popularność reżysera i przyczynił się do spopularyzowania na świecie kina japońskiego. Akcję filmu stanowi opowieść o napadzie na samuraja i jego żonę, dokonanego przez rozbójnika Tajōmaru. Wydarzenie relacjonowane jest przez cztery osoby, z których każda przedstawia je zupełnie inaczej, a dotarcie do prawdy okazuje się być niemożliwe.

  Rotten Tomatoesserwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.

  Milczenie baranów (wł. Il Silenzio dei Prosciutti, ang. The Silence of the Hams) – włosko-amerykańska komedia z 1994 roku napisana i wyreżyserowana przez Ezio Greggia, będąca parodią filmów grozy takich jak Milczenie owiec (1991) oraz Psychoza (1960).Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę (tytuł oryg. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb) – nakręcony w 1964 głośny film Stanleya Kubricka, luźno oparty na powieści Red Alert Petera George’a. Film ten stanowił dotkliwą satyrę na konflikty zimnej wojny, a w szczególności irracjonalność wojskowej doktryny wzajemnej anihilacji, na której opierał się ówczesny nuklearny wyścig zbrojeń. Doktor Strangelove rozpoczyna się od wydarzeń w fikcyjnej bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie obłąkany generał Jack D. Ripper wydaje swoim pilotom rozkaz niesprowokowanego ataku jądrowego na ZSRR, wykorzystując do tego ściśle tajny plan ataku R, przewidziany na wypadek udanego zamachu Rosjan na najwyższe struktury władzy w USA.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Opis
 • 3 Krytyka
 • 4 Znaczenie
 • 5 Wybrane filmy uznane w 100% za „świeże” lub „zgniłe”
 • 5.1 „Świeże”
 • 5.2 „Zgniłe”
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Rotten Tomatoes został uruchomiony 19 sierpnia 1998 roku jako autorski projekt Senha Duonga. Celem jego twórcy było „stworzenie serwisu internetowego, w którym użytkownicy mogliby mieć dostęp do recenzji różnych krytyków z USA”. Na pomysł projektu wpadł, gdy jako fan Jackie Chana zaczął zbierać recenzje filmów z jego udziałem, które zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym filmem zrecenzowanym w serwisie był Kochankowie z sąsiedztwa. Serwis szybko zyskał popularność, z tysiąca odsłon dziennie w pierwszym miesiącu funkcjonowania do miliona wizyt w ciągu grudnia 1998, ponad 2 milionów w ciągu stycznia i 3,7 miliona w ciągu lutego 1999. W kwietniu 2000 roku, szczytowym okresie popularności serwisu, na Rotten Tomatoes „zajrzało” 7 mln. internautów.

  Totally Fucked Up, w wielu krajach ocenzurowany i dystrybuowany pt. Totally F***ed Up – amerykański film dramatyczny z 1993 roku, wyreżyserowany przez Gregga Arakiego do własnego scenariusza. Pierwszy film z trylogii Arakiego Teenage Apocalypse Trilogy, na którą składają się następne pozycje: Doom Generation – stracone pokolenie (1995) oraz Donikąd (1997).Wszystko o Ewie – amerykański film fabularny z r. 1950 w reżyserii Josepha L. Mankiewicza na podstawie opowiadania Mary Orr.

  Duong wraz z dwudziestoparoletnimi partnerami, kolegami z uniwersytetu w Berkeley – Patrickiem Lee i Stephenem Wangiem założyli firmę „Design Reactor”, która miała obsługiwać Rotten Tomatoes, oficjalnie otwartego 1 kwietnia 1999 roku. W czerwcu 2004 serwis został kupiony przez „IGN Entertainment”. „IGN Entertainment” zostało z kolei wraz z Rotten Tomatoes przejęte przez „Fox Interactive Media”, należącej do News Corp. 4 kwietnia 2010 „News Corp” poinformowało, że Rotten Tomatoes zakupił „Flixster”. 4 maja 2011 „Flixster” wraz z Rotten Tomatoes wszedł w skład „Warner Bros.”.

  Trzej idioci (hindi: थ्री इडीयट्स, ang. 3 Idiots) – bollywoodzki komediodramat z 2009 roku wyreżyserowana przez Rajkumara Hiraniego. Jest to luźna adaptacja powieści Chetana Bhagata Five Point Someone. Tytułowe role zagrali Aamir Khan, R. Madhavan, Sharman Joshi. Film jest jednym z najpopularniejszych bollywoodzkich filmów wszech czasów.Dwunastu gniewnych ludzi (ang. 12 Angry Men) – amerykański dramat sądowy z 1956 roku zrealizowany w oparciu o powstałe dwa lata wcześniej teatralne przedstawienie telewizyjne Reginalda Rose’a. Film opowiada historię ławy przysięgłych obradującej po procesie młodego chłopaka oskarżonego o morderstwo. Spośród dwunastu przysięgłych tylko jeden nie jest do końca przekonany o winie oskarżonego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anatomia morderstwa (ang. Anatomy of a Murder) − amerykański dramat sądowy z 1959 roku na podstawie powieści Johna D. Voelkera, nominowany w siedmiu kategoriach do Oscara.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Słoneczny wojownik – amerykańska komedia sensacyjno – przygodowa z 1986 roku w reżyserii J. Lee Thompsona z Chuckiem Norrisem i Louisem Gossettem Jr. w rolach głównych. Jest to także pierwsza rola komediowa w karierze Norrisa.
  Troll w Nowym Jorku (ang. A Troll In Central Park, 1994) – amerykański film animowany, którego bohaterem jest Stanley – przyjazny ludziom Troll.
  Okręt (niem. Das Boot) – niemiecki film wojenny z 1981 roku w reżyserii Wolfganga Petersena będący ekranizacją powieści Okręt Lothara-Günthera Buchheima.
  Kaktus Jack (ang. The Villain, Cactus Jack) - amerykański film z 1979 roku w reżyserii Hala Needhama, komedia parodiująca westerny.
  Gorączka złota (tytuł oryginalny The Gold Rush) – amerykańska niema komedia filmowa z 1925 roku w reżyserii Charliego Chaplina, będąca jednym z jego najsłynniejszych filmów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.