Rototom
Membranofony (instrumenty perkusyjne membranowe) – grupa instrumentów muzycznych w systematyce instrumentologicznej Curta Sachsa, w których źródłem dźwięku jest drgająca membrana (wibrafon), wykonana zazwyczaj ze skóry lub błony, tworząca jedną z części instrumentu. Jej wibracja pobudzana jest uderzeniem pałką, szczotką lub dłonią. Membrana rozpięta jest na cylindrycznym, stożkowym lub innym podobnym korpusie, który jest zarazem pudłem rezonansowym instrumentu.Neil Ellwood Peart (ur. 12 września 1952 w Hamilton) – kanadyjski perkusista rockowy. Znany z występów z grupą Rush. Jest także autorem większości tekstów do muzyki grupy.
Bęben – instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Dźwięk wydobywa się uderzając w membranę bębna pałkami, specjalnymi szczoteczkami, dłonią lub palcami, a także w wyniku jej pocierania. Bęben pochodzi z epoki neolitycznej i należy do najstarszych instrumentów świata.
Rototom - bęben o pojedynczym naciągu wyróżniający się brakiem korpusu z membraną napiętą na metalowej, dwuczęściowej ramie. Jest to instrument perkusyjny.
Jako jeden z niewielu membranofonów można je bardzo szybko nastroić do danej wysokości dźwięku przekręcając wokół osi cześć mocująca membranę. Dzięki temu mechanizmowi zasięg skali równy jest nawet oktawie.
Rototom używany jest zwykle w muzyce poważnej, często również w edukacji muzycznej jako tańszy i lżejszy substytut kotłów. Do dzisiaj stosowany jest przez wielu perkusistów: Billa Bruforda, Terry'ego Bozzio, Neila Pearta czy Nicka Masona (solo we wstępie do utworu "Time" z płyty Pink Floyd The Dark Side of the Moon), oraz innych.
Rototom został wynaleziony we wczesnych latach 70. XX wieku przez firmę Remo i był produkowany w wielu rozmiarach (od 6" do 18").