Rothesay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rothesay (szk.-gael. Baile Bhòid) – jedyne miasto i główny ośrodek administracyjny wyspy Bute w jednostce administracyjnej Argyll and Bute w Szkocji. Według spisu z 2011 roku zamieszkane przez 4637 osób.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie – rząd Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939–1990 będący legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej, zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 i okupacji całego terytorium Polski przez agresorów. Siedzibą rządu był Paryż, później Angers (na zasadzie eksterytorialności), a od końca czerwca 1940 (kapitulacji Francji) – Londyn. Władze RP na uchodźstwie zakończyły działanie po wyborze i zaprzysiężeniu Lecha Wałęsy na prezydenta Polski i przekazaniu mu insygniów prezydenckich przez prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Rothesay jest miastem portowym położonym na wyspie Bute nad zatoką Firth of Clyde. Posiada połączenie promowe z Wemyss Bay, skąd transport może być kontynuowany koleją do Glasgow.

W centrum miejscowości znajdują się ruiny trzynastowiecznego zamku Rothesay. Był on m.in. często odwiedzany przez króla Roberta III, który nadał swojemu synowi Dawidowi tytuł Księcia Rothesay. Tytuł ten nadal funkcjonuje w Szkocji na określenie następcy tronu.

W latach 1882–1936 w Rothesay funkcjonowała linia tramwajowa Rothesay and Ettrick Bay Light Railway, łącząca miasto z Port Bannatyne.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W latach 1940–1942 w Rothesay znajdował się jeden z polskich „obozów izolacyjnych”, w których Władysław Sikorski, premier rządu polskiego na uchodźstwie więził przeciwników politycznych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gaelic Place-Names of Scotland
  2. ROTHESAY (Argyll and Bute)
  3. Chris Hogg, Lynn Patrick, The Glasgow, Cowal & Bute Route Through Time, Amberley Publishing Limited, 15 września 2014, ISBN 978-1-4456-2114-2 [dostęp 2021-09-10] (ang.).
  4. D. Baliszewski, Obozy Sikorskiego, Wprost.pl, 16.03.2008 [dostęp: 23.12.2016]
  5. M. Tychmanowicz, Wstydliwa karta w historii Polski - milczano o tym przez lata, WP.pl, 24.08.2011 [dostęp: 23.12.2016]
Stacja Zborna Oficerów Rothesay („Wyspa Wężów”) - jednostka wojskowa Polskich Sił Zbrojnych, pełniąca rolę obozu izolacyjnego. Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).
Warto wiedzieć że... beta

Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Dariusz Baliszewski (ur. 14 kwietnia 1946 w Warszawie, zm. 10 sierpnia 2020 tamże) – polski historyk, dziennikarz i publicysta.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
Bute (ang. Isle of Bute, gael. Eilean Bhòid) – szkocka wyspa na Atlantyku należąca do Wysp Brytyjskich. Głównym miastem Wyspy jest Rothesay. W Polsce oraz w londyńskich środowiskach emigracji wojennej znana bardziej jako Wyspa Węży (inna pisownia, spotykana w literaturze polonijnej, to Wyspa Wężów).
Port Bannatyne (szkocki gaelicki: Port MhicEamailinn) – wieś na szkockiej wyspie Bute, znajdująca się na brzegu Firth of Clyde. Znajduje się około 3 km na północ od centrum administracyjnego wyspy, Rothesay. We wsi znajduje się marina na 105 jachtów oraz pole golfowe.

Reklama