• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rotangowiec

  Przeczytaj także...
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Gołębiowate, gołębie właściwe (Columbidae) – rodzina ptaków z rzędu gołębiowych (Columbiformes). Obejmuje w większości gatunki związane z drzewami, lecz występują również związane ze skałami i naziemne, zamieszkujące cały świat poza okolicami okołobiegunowymi.
  Celebes, Sulawesi – indonezyjska wyspa na Oceanie Spokojnym wchodząca w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Z powierzchnią równą 174 600 km² znajduje się na 11. miejscu listy największych wysp świata.

  Rotangowiec, garlica szarogłowa (Cryptophaps poecilorrhoa) – gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cryptophaps. Gatunek bardzo słabo poznany. Wielkością przypomina grzywacza. Zamieszkuje lasy tropikalne Indonezji. Żywi się prawdopodobnie nasionami palm. Nie jest gatunkiem zagrożonym.

  Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.Grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus) – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny gołębiowatych (Columbidae), największy spośród gatunków gołębi występujących w Polsce.

  Morfologia[]

  Rotangowiec jest gatunkiem bardzo słabo poznanym. Na razie obserwuje się tylko pojedyncze osobniki, zazwyczaj siedzące w koronach drzew. Wielkością podobny jest do grzywacza ale ogon ma dłuższy i krótsze skrzydła. Osiąga długość ciała do 47 cm. Wyglądem przypomina kukułkę. Upierzenie głowy, szyi i piersi jest szare z jaśniejszym czołem. Brzuch jest brązowy z ciemnym rysunkiem. Plecy, skrzydła oraz górna część ogona są szaroczarne. Na końcu ogona widoczny jasny pasek. Obie płcie są do siebie podobne.

  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.Wilgotny las równikowy, las strefy równikowej, puszcza tropikalna, las deszczowy, las tropikalny, las higromegatermiczny (zwany także dżunglą choć termin ten ma w niektórych ujęciach też węższe znaczenie) – wiecznie zielona formacja leśna strefy międzyzwrotnikowej. Występuje na ubogich glebach laterytowych, w klimacie przez cały rok jednostajnie gorącym i wilgotnym. Na skutek szybkiego rozkładu materii organicznej roślinność jest gęsta i bujna. Lasy te cechuje brak sezonowej rytmiki w życiu roślin, ogromne bogactwo gatunkowe drzew (na 1 hektarze lasu tropikalnego występuje ok. 200 gatunków drzew, podczas gdy w lesie strefy umiarkowanej dziesięciokrotnie mniej), wielowarstwowy układ drzewostanu oraz obfitość lian i epifitów. Drzewa mają proste, wysokie (do 80 m) pnie, dość pospolite jest zjawisko kauliflorii (kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia). Wnętrze lasu jest bardzo cieniste, wskutek czego słabo wykształca się warstwa krzewów i runa.

  Występowanie i biotop[]

  Rotangowiec jest endemicznym gatunkiem występującym tylko na jednej indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jego naturalne środowisko stanowią tropikalne i subtropikalne lasy deszczowe położone na zboczach gór na wysokości 950–2300 m.

  Pokarm[]

  Prawdopodobnie żywi się nasionami palm.

  Rozród[]

  Biologia rozrodu tego gatunku nie została poznana.

  Zagrożenia i ochrona[]

  Z powodu występowania jedynie na jednej wyspie mającej 189 216 km² powierzchni, gatunek ten może mieć ograniczony zasięg występowania, mimo tego nie uważa się, aby osiągnął próg zagrożenia na podstawie kryterium wielkości zasięgu. Liczebność populacji nie została określona, jednak również uważa się, że nie osiągnęła progu zagrożenia, mimo że nie jest on pospolitym gołębiem i spotyka się go stosunkowo rzadko. Ponieważ nie ma dowodów na istnienie jakichkolwiek spadków oraz zagrożeń gatunku, liczebność populacji wydaje się być stabilna. Dlatego gatunek jest uważany za niezagrożony.

  Przypisy

  1. Cryptophaps poecilorrhoa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Cryptophaps. w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 5 lipca 2011]
  3. Sombre Pigeon (Cryptophaps poecilorrhoa) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 5 lipca 2011].
  4. BirdLife International 2012. Cryptophaps poecilorrhoa. W: IUCN 2016. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) Wersja 2015-4. <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 2016-05-09]
  5. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Columbidae Leach, 1820 - gołębiowate - Pigeons (wersja 2016-02-24). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-05-04].
  6. Garlica szarogłowa (Cryptophaps poecilorrhoa) (Bruggemann, 1876). Avibase. [dostęp 19 lutego 2011].

  Linki zewnętrzne[]

 • Sombre Pigeon Cryptophaps poecilorrhoa (ang.). Birdlife International. [dostęp 5 lipca 2011].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.