• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rot-Weiss Essen

  Przeczytaj także...
  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Rot-Weiss Essenniemiecki klub piłkarski, grający obecnie w Regionallidze Zachodniej (spadek z 2. Bundesligi), mający siedzibę w mieście Essen, leżącym w Nadrenii Północnej-Westfalii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Klub został utworzony 1 lutego 1907 roku jako SV Vogelheim. Powstał w wyniku fuzji dwóch mniejszych: SC Preussen oraz Deutsche Eiche. W 1910 Vogelheim połączył się z Turnerbund Bergeborbeck i utworzono wówczas drużynę piłkarską. W 1913 piłkarze utworzyli jednak swój własny zespół – Spiel- und Sportverein Emscher-Vogelheim, który po I wojnie światowej zmienił nazwę na Spiel und Sport 1912. W 1923 roku połączono go z Turnerbund Bergeborbeck i w wyniku tego powstał Rot-Weiss Essen.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.

  Występy w Gaulidze[ | edytuj kod]

  W 1938 RWE został włączony do Gauligi Niederrhein, jednej z 16 lig utworzonych w 1933 roku przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej pod przewodnictwem Trzeciej Rzeszy. W 1941 roku klub z Essen wywalczył mistrzostwo tej ligi. W 1943 roku grał pod nazwą KSG SC Rot-Weiß Essen/BV 06 Altenessen. W następnym sezonie zmienił nazwę na BVB Essen, ale nie zagrał w lidze ani razu z powodu wojny w Niemczech.

  Puchar Niemiec w piłce nożnej (niem. Deutscher Fußball Bund Pokal) oficjalnie nazywany „DFB-Pokal”, rozgrywki piłkarskie, rozgrywane w systemie pucharowym, corocznie, przez kluby zrzeszone w Niemieckim Związku Piłkarskim. Rozgrywki zostały rozpoczęte w 1935 roku (triumf 1. FC Nürnberg). Od 1985 finały rozgrywane są na Olympiastadion w Berlinie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Wzloty i upadki[ | edytuj kod]

  W 1948 klub powrócił do ligi niemieckiej i grał w Oberlidze Zachodniej. Dobre występy doprowadziły do mistrzostwa w 1952 roku. Essen odniósł sukces także w sezonie 1952/1953, gdy w finale Pucharu Niemiec pokonał 2:1 Alemannię Aachen. W 1955 roku znów wywalczył mistrzostwo, gdy w decydującym meczu pokonał 4:3 1. FC Kaiserslautern. W następnym sezonie Rot-Weiss został pierwszym niemieckim zespołem, który zagrał w Pucharze Europy.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Z czasem jednak Rot-Weiss Essen zaczęło plasować się w środku tabeli, aż w sezonie 1960/1961 spadło z ligi. W latach 60. grało głównie w drugiej lidze, ale w sezonie 1966/1967 wystąpiło na inaugurację Bundesligi. W sezonie 1969/1970 znów wróciło w szeregi ekstraklasy na 2 kolejne lata, a powtórzyło to w sezonie 1973/1974 (4 sezony). Od tego czasu klubowi szło coraz gorzej, a w sezonie 1998/1999 występował nawet w Oberlidze Nordrhein – odpowiedniku IV ligi.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.1.FC Kaiserslautern – niemiecki klub piłkarski założony w 1900, z siedzibą w Kaiserslautern, występujący w 2. Bundeslidze.

  Kilkukrotnie w historii Rot-Weiss Essen przechodził kłopoty finansowe i w związku z tym w latach 1984, 1991 i 1994 odbierano mu licencję na grę w lidze. W 1992 roku Rot-Weiss Essen zwyciężyło w amatorskich mistrzostwach Niemiec, a w edycji 1993/1994 roku doszło do finału Pucharu Niemiec, w którym uległo 1:3 Werderowi Brema.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Essen – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Pełni funkcję portu nad Ruhrą i nad Kanałem Ren-Herne. Essen jest dziewiątym pod względem liczby ludności miastem w Niemczech. Siedziba biskupstwa rzymskokatolickiego założonego w 1958 r. Od roku 1972 miasto uniwersyteckie. W roku 2010 Essen wraz z sąsiednimi miastami pod nazwą RUHR.2010 było Europejską Stolicą Kultury.

  Współczesne czasy[ | edytuj kod]

  W 1999 roku Rot-Weiss Essen wróciło do Regionalligi Północnej (III liga), a w następnym sezonie awansowało do 2. Bundesligi. W sezonie 2004/2005 zajęło 17. miejsce i zostało zdegradowane, a na sezon 2006/2007 klub z Essen znów awansował na szczebel drugoligowy, ale pobyt w tej lidze trwał tylko rok.

  Aachener Turn- und Sportverein Alemannia 1900 – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Akwizgranie (Nadrenia Północna-Westfalia). Jego drużyna siatkówki kobiet grała przez jeden sezon w Bundeslidze.Regionalliga – czwarta w hierarchii liga w systemie rozgrywek piłki nożnej w Niemczech, która składa się z 3 grup. Jest to odpowiednik polskiej III ligi. Pomiędzy 1963 a 1974 Regionalliga była 2. niemiecką ligą piłkarską, później przez 20 lat nie istniała aż w 1994 utworzono ją na nowo jako 3. lige. Od sezonu 2008/2009 jest to 4. liga.

  Stadion[ | edytuj kod]

  Swoje domowe mecze Rot-Weiss rozgrywa na Georg-Melches-Stadion, który może pomieścić około 22,5 tysiąca widzów. Jego nazwa wywodzi się od byłego prezydenta klubu. Niegdyś stadion nosił nazwę Phönixstraße, a także Hafenstraße.

  Zawodnicy[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Rot-Weiss Essen.

  Europejskie puchary[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona klubu
 • Deutscher Fußball-BundDFB (pl. Niemiecki Związek Piłki Nożnej) ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Niemiec, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem niemieckiej piłki nożnej (jedenastoosobowej, halowej, plażowej), zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sportverein Werder Bremen von 1899 – klub piłkarski z Bremy (Niemcy) założony w roku 1899. Od sezonu 1980/1981 występuje nieprzerwanie w pierwszej Bundeslidze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.