• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rostów

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Rostów nad Donem (ros. Ростов-на-Дону, Rostow na Donu), miasto w południowej Rosji, nad rzeką Don, niedaleko jej ujścia do Morza Azowskiego.
  Boris Wasiljewicz Smysłow, ros. Борис Васильевич Смыслов (ur. 12 grudnia/25 grudnia 1917 w Rostowie, gubernia jarosławska, Rosyjska FSRR, zm. 4 listopada 1970 w Moskwie) - rosyjski piłkarz, grający na pozycji napastnika, trener piłkarski.

  Rostów (ros. Ростов), miasto w Rosji, w obwodzie jarosławskim.

  Jest jednym z najstarszych miast rosyjskich. W 2008 liczyło 32 647 mieszkańców.

  Rosjanie używają nazw Rostów Wielki lub Rostów Jarosławski, żeby odróżnić miasto od znacznie większego Rostowa nad Donem.

  Miasto położone na brzegu jeziora Nero, 53 km od Jarosławia, 202 km od Moskwy, na trasie M8 «Chołmogory» Moskwa - Archangielsk. W mieście działają dworce kolejowe i autobusowe. Na stacji kolejowej Rostów-Jarosławski (224 km od Moskwy, kod stacji: 314307) zatrzymuje się większość pociągów pasażerskich, ekspresy Moskwa - Jarosław i więcej niż 10 par podmiejskich pociągów elektrycznych.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Złoty Pierścień Rosji (ros. Золото́е кольцо́ Росси́и) - grupa szlaków turystycznych, przechodzących przez średniowieczne miasta Rosji położone na północ i wschód od Moskwy. Obszar ten pokrywa się częściowo z regionem historycznym zwanym Rusią Zaleską, który wraz z Rusią Nowogrodzką stanowi kolebkę państwowości rosyjskiej. W miastach tych zachowały się unikalne zabytki historii i kultury ruskiej, są one także centrami ludowego rzemiosła. Liczba i zestaw miast, które wchodzą w skład całego szlaku jest różna.

  Miasto jest elementem Złotego Pierścienia Rosji. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 862.

 • Jezioro Nero

 • Monaster św. Jakuba

 • Relikwie św. Dymitra Rostowskiego

 • Dwór rostowskiego kremlu

 • herb (1778)

  Urodzeni w mieście[]

 • Boris Smysłow (1917–1970) – rosyjski piłkarz. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archangielsk (ros. Арха́нгельск; do 1613 Nowochołmogory, ros. Новохолмого́ры) – miasto w Rosji, stolica obwodu archangielskiego.
  Jarosław (ros. Ярославль, Jarosławl) – miasto w Rosji, stolica obwodu jarosławskiego, nad górną Wołgą, położone na Złotym Pierścieniu Rosji, 604 tysiące mieszkańców (2003). Ważny węzeł kolejowy (ze stacją Jarosław), port lotniczy, stocznia rzeczna. Uniwersytet, rozwinięty przemysł maszynowy, metalowy, odzieżowy, spożywczy, rafineria ropy naftowej. Zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
  Chołmogory (ros. Холмого́ры) to miejscowość w północnej Rosji administracyjne centrum Rejonu Chołmogorskiego w obwodzie archangielskim. Jest położona na lewym brzegu rzeki Dwiny, 75 km na południowy wschód od Archangielska i 90 km na północ od monasteru Antoniewo-Sijskiego. Nazwa pochodzi od fińskiego Kalmomäki co oznacza "wzgórze cmentarne".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.