• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rossija 24

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  Rossija 24 (pl: Rosja 24) – publiczna informacyjna stacja telewizyjna Federacji Rosyjskiej o całodobowym nadawaniu programów publicystycznych.

  Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej (ros. Государственная Дума Российской Федерации, Государственная Дума) to nazwa izby niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej (Zgromadzenia Federalnego). Składa się z 450 deputowanych wybieranych w demokratycznych wyborach na 5-letnią kadencję.Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Historia[]

  Pracę nad uruchomieniem całodobowego kanału informacyjnego rozpoczęły się już w 2003 roku, ale dopiero w 2006 roku decyzją Władimira Putina rozpoczął się właściwy proces budowania nowego kanału informacyjnego. Kanał pod nazwą "Wiesti TV" wystartował 1 lipca 2006 roku o godzinie 19:00. 7 lutego 2008 roku sygnał "Wiesti TV" dotarł do Stanów Zjednoczonych, a 19 maja 2008 roku odbierał także w sieciach kablowych w Serbii. Od 1 stycznia 2010 roku pod nazwą Rossija 24. Po utworzeniu kanału, większość ekspertów twierdziła, że telewizja ta to projekt polityczny i będzie miał wpływ na opinię publiczną przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi w 2007 i 2008, ale ostatecznie krytycy zwracają uwagę na wysoki warsztat dziennikarski w Rossija 24.

  Programy informacyjne Rossija 24[]

 • "Wiesti" – główny program informacyjny, ukazuje się co pół godziny;
 • "Wiesti ......." – specjalizacyjne serwisy informacyjne, o profilach: ekonomia, kultura, region, sport, pogoda, moskiewskie;
 • "Bez komentarza" – prezentacja materiałów nagranych przez dziennikarzy, bez komentarza reporterskiego;
 • "Przemysł filmowy" – autorski program przemysłu filmowego;
 • "Kosmos" – sprawozdania z przygotowań do lotu w przestrzeni kosmicznej i najważniejszych osiągnięć w dziedzinie astronautyki;
 • "Godzina z Parlamentem" – przegląd najważniejszych wydarzeń w życiu Dumy Państwowej Rosji;
 • "Puls" – przegląd najważniejszych osiągnięć w dziedzinie medycyny.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa stacji (ros.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.1 sek.