• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ross Brawn

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Brawn GP Formula One Team – były brytyjski zespół i konstruktor Formuły 1 utworzony w 2009 r. przez Rossa Brawna na bazie Honda Racing F1.
  Aerodynamika (z greckiego: aēr dpn. aéros - "powietrze" i dynamikós - "mający siłę, silny") – dział fizyki, mechaniki płynów, zajmujący się badaniem zjawisk związanych z ruchem gazów, a także ruchu ciał stałych w ośrodku gazowym i sił działających na te ciała.

  Ross Brawn OBE (ur. 23 listopada 1954 w Manchesterze) – brytyjski inżynier, w latach 1996–2006 dyrektor techniczny zespołu Ferrari startującego w Formule 1.

  Ross Brawn został ściągnięty do teamu Ferrari przez Michaela Schumachera. W 2006 wycofał się z Formuły 1. 26 listopada 2007 został szefem zespołu Honda Racing F1. Od 6 marca 2009 po tym, jak przejął zespół Hondy, pełnił funkcję szefa teamu Brawn GP. Po wykupieniu większości udziałów w zespole przez spółkę Daimler AG w listopadzie 2009 i przemianowaniu go w Mercedes Grand Prix, Ross Brawn pozostał na obejmowanym wcześniej stanowisku. 1 lutego 2014 postanowił definitywnie odejść z Formuły 1.

  Reading (wym. /ˈrɛdɪŋ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), dawny ośrodek administracyjny hrabstwa Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) Reading, nad Tamizą. W 2001 roku miasto liczyło 232 662 mieszkańców. Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo i początki kariery[ | edytuj kod]

  Brawn urodził się w Anglii, w Manchesterze i uczęszczał do szkoły Reading School w Reading. We wczesnych latach 70. został zatrudniony jako praktykant przez Urząd Energii Atomowej Zjednoczonego Królestwa, w podlegającym mu instytucie badawczym w Harwell, w hrabstwie Oxfordshire, gdzie Brawn studiował także oprzyrządowanie.

  Sezon 1999 Formuły 1 był jubileuszowym, 50 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się on 7 marca w Melbourne, a zakończył 31 października 1999 roku na torze Suzuka, po rozegraniu 16 wyścigów. Mistrzem świata kierowców został wówczas Fin Mika Häkkinen, zaś tytuł w klasyfikacji konstruktorów zdobyła włoska stajnia Ferrari. Był to pierwszy tytuł mistrzowski Ferrari od 1983.Henley-on-Thames – miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Oxfordshire, położone na północnym brzegu Tamizy, ok. 16 km na północny wschód od Reading. Znajduje się w południowo-wschodnim narożniku hrabstwa w pobliżu Berkshire i Buckinghamshire. Populacja miasta wynosi 10 646 mieszkańców. W mieście odbywają się królewskie regaty wioślarskie.

  Jego kariera w sportach motorowych rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy to Ross Brawn znalazł pracę w March Engineering, w Bicester, jako operator frezarki. Wkrótce potem dołączył on do zespołu March startującego w Formule 3 jako mechanik. Później, w 1978 roku, Brawn został zatrudniony przez Sir Franka Williamsa jako operator w jego nowo powstałym zespole Williams Engineering. Szybko awansował na kolejne, wyższe pozycje w zespole, pracując w dziale prac badawczo-rozwojowych oraz jako aerodynamik w tunelu aerodynamicznym należącym do zespołu.

  Arrows Racing Team – zespół Formuły 1, który uczestniczył w Grand Prix w latach 1977-2002. Siedzibą Arrowsa było Leafield.Mercedes (oficjalnie Mercedes AMG Petronas Formula One Team) – fabryczny zespół wyścigowy Mercedes-Benz w Formule 1, reaktywowany w 2009 po wykupieniu 75,1% udziałów w Brawn GP. Szefami zespołu od stycznia 2014 roku są Paddy Lowe oraz Toto Wolff.

  Po krótkich epizodach w zespołach Haas Lola i Arrows, Brawn zwrócił na siebie uwagę firmy Jaguar, w której znalazł zatrudnienie w 1989 roku. Rozpoczął on pracę w oddziale zajmującym się samochodami wyścigowymi, wnosząc tak dużo doświadczenia z F1, jak tylko mógł. Zaowocowało to zaprojektowaniem Jaguara XJR-14 – samochodu, który wygrał sezon 1991 organizowanych przez FIA Mistrzostwa Świata Samochodów Sportscar.

  Stoke Row – wieś w Anglii, w hrabstwie Oxfordshire, w dystrykcie South Oxfordshire. Leży 28 km na południowy wschód od Oksfordu i 62 km na zachód od Londynu.Jaguar Racing – brytyjski zespół wyścigowy i konstruktor, który w sezonach 2000–2004 brał udział w mistrzostwach świata Formuły 1. Zespół został utworzony na bazie dawnego zespołu Stewart Grand Prix. W barwach Jaguara jeździli m.in. Eddie Irvine, Johnny Herbert i Mark Webber. Po zakończeniu działalności i sprzedaży firmie Red Bull został przekształcony w Red Bull Racing. Jaguar Racing w 85 wyścigach zdobył 49 punktów. Największym sukcesem brytyjskiego teamu było dwukrotne zajęcie 3. miejsca w wyścigu: podczas Grand Prix Monako 2001 oraz Grand Prix Włoch 2002. Najwięcej punktów zespół zdobył w sezonie 2003, kiedy to w 16 wyścigach uzyskał ich 18.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  Benetton[ | edytuj kod]

  W 1991 roku Brawn powrócił do Formuły 1 jako dyrektor techniczny zespołu Benetton Formula, pomagając mu zdobyć dwa z rzędu tytuły Mistrza Świata Kierowców z Michaelem Schumacherem w 1994 i 1995 roku, oraz dodatkowo tytuł Mistrza Świata Konstruktorów w sezonie 1995. Wówczas Ross Brawn został oceniony przez prasę jako osoba odgrywająca ważną część w zdobyciu tych trzech tytułów, szczególnie jeśli chodzi o ustalanie strategii wyścigowej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Sezon 2005 Formuły 1 był 56 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.

  Ferrari[ | edytuj kod]

  Ross Brawn w pit-lane, podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2003

  W trakcie sezonu 1996 Ross Brawn zdecydował się przenieść się do zespołu Scuderia Ferrari, zarazem idąc w ślady Michaela Schumachera, dla którego był to pierwszy sezon z włoskim zespołem. Ponownie Brawn dał się poznać jako doskonały strateg, kiedy to zespół rozpoczął walkę o mistrzostwa od sezonu 1997, pomimo widocznej wyższości samochodów Williams w 1997 roku oraz bolidów McLaren-Mercedes podczas sezonu 1998. Po latach "odbudowywania" zespołu, Ross Brawn (jako dyrektor techniczny) pomógł Ferrari odzyskać dobrą sławę, kiedy zespół zdobył pierwsze z sześciu kolejnych Mistrzostw Świata Konstruktorów, w sezonie 1999. Prowadzona przez Brawna Scuderia zgarnęła z Michaelem Schumacherem także pięć z rzędu Mistrzostw Świata Kierowców w latach 2000-2004. Wkład Rossa Brawna w ten bezprecedensowy ciąg tytułów, doprowadził do określania go przez wielu jako niezbędnego członka "dream teamu" Ferrari, obok Schumachera, szefa zespołu Jeana Todta oraz głównego projektanta Rory'ego Byrna.

  Daimler AG (wcześniej DaimlerChrysler AG), spółka akcyjna, wytwórca samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Spółka powstała w 1998 roku poprzez przejęcie spółki Chrysler Corporation (USA) przez spółkę akcyjną Daimler-Benz AG (Niemcy). Jest notowana na Frankfurter Wertpapierbörse, New York Stock Exchange oraz Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2007 Daimler poinformował, że odsprzeda 80% udziałów Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro, co też stało się 14 maja 2007. Podczas zebrania akcjonariuszy ustalono powrót do nazwy Daimler AG.Sir Francis Owen Garbatt Williams CBE, znany bardziej jako Sir Frank Williams (ur. 16 kwietnia 1942 w South Shields) – brytyjski inżynier założyciel i szef zespołu Williams. Od 1969 roku obecny w różnych zespołach Formuły 1.

  W sezonie 2005 Ferrari nie do końca błyszczało formą i nie zdołało obronić obu tytułów mistrzowskich. Mistrzostwo Świata Konstruktorów padło łupem Renault, zaś Michael Schumacher oddał swój tytuł w ręce Fernando Alonso. Sezon później Ferrari miało bardzo kiepski start sezonu, jednak w drugiej części sezonu bolid Scuderii był już zdecydowanie najlepszy. Mimo tego zespół, którym dowodził Brawn nie odzyskał utraconych tytułów.

  Sezon 1994 Formuły 1 był 45 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Michael Schumacher pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Emersona Fittipaldiego z 1972 roku, natomiast mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Williams. Był to jeden z najtragiczniejszych i kontrowersyjnych sezonów w historii tego sportu.Mercedes AMG High Performance Powertrains (wcześniej Mercedes-Ilmor, następnie Mercedes-Benz HighPerformanceEngines) – firma inżynierii mechanicznej z siedzibą w Wielkiej Brytanii projektująca i budująca wyczynowe silniki dla Formuły 1, której właścicielem jest Daimler AG.

  26 października 2006 Ferrari ogłosiło, że Ross Brawn opuści zespół z Maranello. Uważano wówczas, że jego rozbrat z Formułą 1 potrwa rok, tak aby pozwolić innym członkom działów technicznych awansować wewnątrz teamu.

  Honda[ | edytuj kod]

  Pod koniec 2007 roku pojawiły się pogłoski, jakoby Ross Brawn miał dołączyć do prywatnego zespołu Red Bull Racing. Rzekomo miała to być część pewnego zestawu, który miałby zachęcić podwójnego mistrza świata Fernando Alonso, do podpisania kontraktu z zespołem. W listopadzie pojawiła się jednak informacja o przejściu Brawna do zespołu Hondy. Ostatecznie, 12 listopada Ross Brawn został oficjalnie ogłoszony nowym szefem zespołu Honda Racing F1 Team. Rozpoczął on pracę z zespołem od 26 listopada.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ogrodnictwo (hortologia) – wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie – dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej – nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Ross Brawn mieszka we wsi Stoke Row, koło Henley-on-Thames. W swoim wolnym czasie zajmuje się ogrodnictwem, wędkarstwem oraz słuchaniem muzyki. W 2006 roku Brawn otrzymał od Brunel University tytuł doktora honoris causa w dziedzinie inżynierii za swój wkład w rozwój motorsportu. W 2010 roku został nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego klasy Oficera.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tytuł mistrza świata kierowców Formuły 1 (ang. Formula One World Drivers’ Championship (WDC)) – przyznawany po zakończeniu sezonu przez Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) kierowcy, który uzyskał największą liczbę punktów w ciągu całego sezonu. Po raz pierwszy tytuł mistrza świata kierowców przyznano w sezonie 1950, a wywalczył go włoski kierowca – Nino Farina. Pierwszym kierowcą, który sięgnął po ten tytuł dwukrotnie, był Alberto Ascari, który triumfował w sezonach 1952 i 1953. Aktualnym mistrzem świata kierowców jest Sebastian Vettel, który sięgnął po swój czwarty tytuł w sezonie 2013, zostając tym samym najmłodszym w historii poczwórnym mistrzem świata. Jest on drugim, po Michaelu Schumacherze, mistrzem świata pochodzącym z Niemiec.

  Jest żonaty, ma dwie córki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Brawn GP przejmuje zespół po Hondzie (pol.). f1wm.pl, 2009-03-06. [dostęp 2009-11-21].
  2. Mercedes przejmuje większościowe udziały w Brawn GP (pol.). f1wm.pl, 2009-11-16. [dostęp 2009-11-21].
  3. F1 > Brawn definitywnie odchodzi z Formuły 1 :: Wyprzedź Mnie!, f1wm.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  4. Konrad Házi: Brawn dołączy z Alonso do Red Bull Racing? (pol.). f1wm.pl, 2007-11-09.
  5. Marek Roczniak: Brawn jednak w Hondzie? (pol.). f1wm.pl, 2009-11-12.
  6. Brawn dołącza do Hondy jako szef zespołu (pol.). f1wm.pl, 2007-11-12. [dostęp 2009-11-21].
  7. Button and Brawn on New Year's Honours List, www.grandprix.com [dostęp 2019-08-27].
  8. Ross Brawn, Formula 1's kingmaker: profile (ang.). telegraph.co.uk, 2009-12-23. [dostęp 2009-12-23].
  Tunel aerodynamiczny - podstawowe urządzenie badawcze aerodynamiki doświadczalnej, wykorzystywane do badania opływu gazu lub cieczy wokół obiektu. Pierwszy tunel aerodynamiczny zbudowali bracia Wright - konstruktorzy pierwszego samolotu.Frezarka – obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jean Todt (ur. 26 lutego 1946 w Pierrefort) – francuski kierowca oraz pilot rajdowy, od 2009 prezydent Fédération Internationale de l’Automobile.
  Infiniti Red Bull Racing – zespół Formuły 1, powstały w 2005 roku na bazie Jaguar Racing, zespołu odkupionego od koncernu Ford pod koniec 2004 r. Obok Scuderii Toro Rosso jest to jedna z dwóch ekip w stawce, będących w posiadaniu austriackiego producenta napojów energetycznych Red Bull. Siedziba zespołu mieści się w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii, jednak zespół korzysta z austriackiej licencji.
  Sezon 1998 Formuły 1 był 49 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 8 marca w Australii, natomiast zakończył 1 listopada w Japonii. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Fin, Mika Häkkinen. Mistrzostwo konstruktorów przypadło brytyjskiej ekipie McLaren.
  March Engineering – brytyjski zespół wyścigowy, założony w 1969 roku. W latach 1970-1992 startował (z przerwami) w Formule 1. Ponadto budował nadwozia stosowane m.in. w Formule 2, Formule 3000, Formule 3 i serii CART.
  Mechanik – osoba zajmująca się projektowaniem, konstruowaniem, budową, eksploatacją i naprawą maszyn, urządzeń i mechanizmów.
  Benetton Formula Ltd. – zespół Formuły 1 uczestniczący w niej pomiędzy 1986 i 2001 rokiem, będący własnością rodziny Benetton, która prowadzi ogólnoświatową sieć sklepów z odzieżą – Benetton Group. W sezonie 2002 został przekształcony w team Renault F1.
  Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.