• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rosmalen

  Przeczytaj także...
  Rosmalen Open – kobiecy oraz męski turniej tenisowy wchodzący w skład rozgrywek WTA Tour o kategorii WTA International Series oraz ATP Tour o randze ATP Tour 250, rozgrywany w holenderskim Rosmalen niedaleko ’s-Hertogenbosch. Willem II Tilburg, holenderski klub piłkarski z siedzibą w mieście Tilburg, założony jako Tilburgia 12 sierpnia 1896 roku, 12 stycznia 1898 roku nazwę zmieniono na Willem II, na cześć króla Holandii Wilhelma II (panował w latach 1840-1849). Willem II to trzykrotny mistrz Holandii z lat 1916, 1952 i 1955 oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Holandii z lat 1944 i 1963. W 1999 Willem II zajął 2. miejsce w lidze, dzięki czemu wystąpił w fazie grupowej Ligi Mistrzów, w której zajął ostatnie miejsce. W sezonie 2008/2009 uplasował się na 12. pozycji w Eredivisie. W sezonie 2010/2011 spadł do drugiej ligi, zajął ostatnie 18.miejsce w lidze.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Rosmalen - miejscowość w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, niedaleko ’s-Hertogenbosch. Liczba mieszkańców: 31 219 (2008).

  Rosmalen było samodzielną gminą aż do 1996 roku kiedy to stało się częścią ‘s-Hertogenbosch. Od 2005 roku w mieście rozpoczęła się budowa nowoczesnego osiedla zwanego De Groote Wiele. 5 tys. domów oraz innych budynków jest budowanych wokół wielkich dołów, które zostały zalane wodą. Skromniejsze domy zamieszkują również emigranci z Europy Wschodniej, głównie Polacy.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.FC Den Bosch (wym. [ˈɛf ˈseː dɛmˈbɔs] – holenderski klub piłkarski mający siedzibę w mieście ’s-Hertogenbosch, obecnie grający w Eerste divisie.

  Rosmalen posiada raczej duży i lokalnie znany klub piłkarski OJC Rosmalen. Zespół obecnie gra w najwyższej lidze dla amatorów w Holandii. Również drużyna juniorów należy do najlepszych zespołów amatorskich w Holandii. Wielu zawodników OJC grało wcześniej dla zawodowych klubów takich jak FC Den Bosch, RKC Waalwijk, Willem II Tilburg i inne. W Rosmalen urodzili się sportowcy: Annemarie Verstappen (ur. 1965), pływaczka, która w 1982 zdobyła tytuł mistrza świata na dystansie 200m stylem dowolnym i Karen van Lith, mistrzyni Holandii w warcabach od 1986 do 1996 roku.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W Rosmalen znajduje się muzeum samochodów (Autotron) oraz park rozrywki. Corocznie w lecie rozgrywany jest w nim międzynarodowy turniej tenisa ziemnego: Rosmalen Open. Park znajduje się około 7 km na wschód od ’s-Hertogenbosch i jest w zasięgu trasy A59.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Autostrada A59 (nl. Rijksweg 59) - holenderska autostrada przebiegająca równoleżnikowo od skrzyżowania z drogą N57 do węzła Paallgraven (A50).
  Warto wiedzieć że... beta

  Brabancja Północna (hol.: Noord-Brabant) – prowincja na południu Holandii o powierzchni całkowitej 5 081,76 km². Językiem urzędowym jest język niderlandzki; powszechnie używany jest dialekt brabancki tego języka, podobnie jak w należącej do Belgii Brabancji Flamandzkiej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rooms Katholieke Combinatie Waalwijk lub w skrócie RKC Waalwijk (wym. [ˈɛr ˈkaː ˈseː ˈʋaːl.ʋɛi̯k]) - holenderski klub piłkarski z siedzibą w mieście Waalwijk, założony 26 sierpnia 1940 po fuzji lokalnych klubów HEC, WVB i Hercules. Od 1996 roku rozgrywa swoje mecze na nowym stadionie, poprzedni nazywał się Olympiaweg. RKC to jeden z najmniejszych klubów Eredivisie, nigdy nie odnosił ważnych sukcesów. W sezonie 2009/2010 występowało w rozgrywkach Eredivisie. Po sezonie spędzonym w Eredivisie klub spadł do Eerste divisie. W 2011 roku awansował do Eredivisie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.